Mały Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja”

Starogardzkie Centrum Kultury jest organizatorem Małego Festiwalu „Ty i Ja” w ramach 18. edycji Europejskiego Festiwalu Filmowego „Integracja Ty i Ja”, odbywającego się w Koszalinie od 7 do 11 września 2021 r.

To inicjatywa mająca na celu integrację osób niepełnosprawnych ze społecznością lokalną, poprzez prezentację filmów o tematyce, problemach i życiu osób z niepełnosprawnością. W ramach 18. edycji festiwalu projekt realizowany będzie w 40 miejscach w Polsce. Starogardzkie Centrum Kultury organizuje projekcje 10 września br. w kinie „Sokół” od godziny 17:00. Wstęp wolny.

Europejski Festiwal Filmowy „Integracja Ty i Ja” odbywający się w Koszalinie to jedyny taki festiwal w Polsce i jeden z niewielu w Europie. Podczas 41. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni został laureatem Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Krajowe wydarzenie filmowe”.

Repertuar filmowy dla Małego Festiwalu 2021 (F – fabularny, D – dokumentalny):
1. Moje piękne miasto (My Beautiful City), reż. Elham Aghlari, Iran 2019, 29 min. (D)
Hamed Paak to upośledzony w stopniu lekkim trzydziestosiedmioletni ojciec i mąż. Potrzebuje pracy, by utrzymać rodzinę, ale w związku ze swoim stanem zdrowia nie jest
odpowiednio wynagradzany. Z drugiej strony organizacja wspierająca osoby z niepełnosprawnością nie kwalifikuje go do pomocy z powodu lekkiej formy upośledzenia.

2. Na Górze Tyrryry
(On the Top Tyrryry), reż Renata Kijowska, Polska 2019, 60 min. (D)
Bez litości! – chłopaki jej nie cierpią. Na Górze, jak sami mówią, to „półnormalny” zespół, bo połowę składu społeczeństwo uważa za niepełnosprawną. Adam, Robert i Kris mają gdzieś swoje dolegliwości, bardziej zajmują ich zwykłe problemy: alkoholizm, kłopoty rodzinne czy bezrobocie. To żadne przeszkody, by zagrać na największym festiwalu rockowym w tej części Europy. Czy im się uda? Czy występ coś w ich życiu zmieni?

3. Uścisków twoich mi potrzeba
(I Need the Handshakes), reż. Andrej Kuciła, Polska 2020, 18 min. (D)
Gdzieś w dalekiej białoruskiej wsi, w niewielkim domu, 92-letnia Walentyna u kresu życia wertuje stare zeszyty córki. Wraz z nią wyruszamy w podróż przez nieznany świat człowieka, o którym „wszyscy zapomnieli”.

4. Niewinność
(Innocence), reż. Ben Reid, Wielka Brytania 2019, 19 min. (F)
Pracownik domu opieki ginie, spadając z wysokości. Wydaje się, że to okropny wypadek. Kiedy detektyw przesłuchuje młodego mężczyznę z zespołem Downa, który jest świadkiem wydarzenia, odkrywa, że zbrodnia jest bardziej szokująca, niż ktokolwiek sobie wyobraża.

5. Zobaczyć niepodległość (To See Independence), reż. Piotr Jasiński, Polska 2020, 10 min. (D)
Niewidomy chłopak Wojtek maszeruje w narodowo-patriotycznym pochodzie z okazji Święta Odzyskania Niepodległości. Po drodze spotyka różnych uczestników marszu. Bohater chce na własnej skórze poczuć, czym w dzisiejszych czasach jest patriotyzm? Czym dla Polaków jest niepodległość? Wojtek dochodzi do wniosków, których wielu z nas – choć widzi – często nie dostrzega.

6. Żyłam z tobą (I lived a Life with You), reż. Elena Martinez Santos, Hiszpania 2019, 15 min. (F)
Chloe zaczyna pracę jako pielęgniarka na oddziale hematologii onkologicznej. Jest przytłoczona nową sytuacją aż do momentu, gdy poznaje Laurę. Tę pacjentkę zapamięta na długo.

7. Co zdarzy się jutro
(What Happens Tomorrow), reż. Anastasia Shtandke, Rosja 2020, 13 min. (D)
Leisan przygotowuje się do Mistrzostw Europy w tenisie stołowym. Miłość rodziny i wsparcie bliskich przyjaciół pomagają jej opierać się stereotypom i odrzuceniu
społeczeństwa. Matka Leisan chce za wszelką cenę pomóc córce w rozwijaniu talentu. Czy Leisan zdobędzie złoto w Mistrzostwach Europy w Finlandii?
/SCK/

Magdalena Nowak

Wydział Informacji Społecznej
tel.: 58 530 6061
magdalena.nowak@um.starogard.pl