„Malarstwo Polskie po 1918 r…” Wilno, Kraków, Warszawa

W tym roku najważniejsza wystawa Galerii A im. Michała Faryseja z cyklu „Sztuka Polska” została zorganizowana w ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski.

Wernisaż odbędzie się 26 października 2018 r. o godz. 18:00, właśnie w Galerii A w Starogardzkim Centrum Kultury. Wystawa będzie czynna do 10 grudnia 2018 r.

Odzyskanie w 1918 roku przez Polskę niepodległości oznaczało euforię społeczeństwa. Było to spełnienie marzeń wielu pokoleń żyjących w niewoli Polaków. O wolność walczono w powstaniach, konspirowano, ponoszono ofiary, ryzykowano życiem na wygnaniu i utratą majątku.

Polskie malarstwo okresu międzywojennego rozwijało się w atmosferze twórczej swobody. Artyści wyzwoleni z pozaartystycznych powinności tworzyli zgodnie z wyznawanymi ideałami estetycznymi i zainteresowaniami obejmującymi sferę tematyczną i formalną. Eksperymentowali, poszukiwali inspiracji w malarstwie dawnych mistrzów, ulegali wpływom dominującego w światowej sztuce środowiska paryskiego. Szukali indywidualnych dróg rozwoju i spełnienia. Stworzyli dorobek różnorodny i interesujący.

Na wystawie „Sztuka Polska” zostaną zaprezentowane prace z Muzeum Okręgowego w Suwałkach, Muzeum Okręgowego w Białymstoku i kolekcjonerów prywatnych.

Sponsorzy wydarzenia:
POLPHARMA
GAMA

Patronat:
Gmina Miejska Starogard Gdański

/SCK/

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl