Małą łyżeczką do wielkości

Prezydent kontynuuje rozmowy z lokalnymi przedsiębiorcami. 12 września br. Janusz Stankowiak odwiedził Rafała Ćwiklińskiego prezesa zarządu spółki ASIST. Podczas spotkania dowiedział się m.in. jak firma planuje zagospodarować dawny budynek PKO przy ul. Hallera.

Każde takie spotkanie to okazja dla władz miasta do szerszego poznania nowej branży, jej specyfiki i potrzeb. Rozmowa o firmie, jej problemach, planach rozwojowych oraz oczekiwaniach właścicieli wobec władz samorządowych pozwala im bardziej poznać i zrozumieć środowisko biznesu. We wtorkowym spotkaniu prezydentowi towarzyszył naczelnik Wydziału Inicjatyw Gospodarczych Tadeusz Błędzki oraz Edward Sobiecki dyrektor Biura Zarządu SKB –ZP. Po firmie ASIST gości oprowadzili prezes Rafał Ćwikliński oraz Pełnomocnik Zarządu Piotr Weltrowski.

Firma ASIST sprzedaje ubezpieczenia. Miesięcznie podpisuje 30-40 tys. polis na terenie całego kraju. Od ponad 13 lat mozolnie, przysłowiową „małą łyżeczką” buduje swoją pozycję na rynku usług ubezpieczeniowych. Aktualnie w jej skład wchodzą cztery firmy: ASIST, która oferuje ubezpieczenia majątkowe, Prospero Broker, która oferuje m.in. flotowe programy ubezpieczeniowe dla firm, autorski projekt „Wygodna Rata” oraz spółka „Seguria”, która zajmuje się sprzedażą ubezpieczeń na życie. W  Firmie pracuje  30 osób – 90% kadry stanowią panie.

Od lewej: Tadeusz Błędzki – Naczelnik Wydziału Inicjatyw Gospodarczych, Zenon Sobiecki – dyrektor Biura Zarządu SKB ZP, Piotr Weltrowski -Pełnomocnik Zarządu ASIST, Janusz Stankowiak – prezydent Starogardu Gdańskiego, Rafał Ćwikliński – prezes firmy ASIST

– Najbardziej dumni jesteśmy z pomysłu „Wygodna Rata”, który jako prekursorzy wprowadziliśmy na rynek w ubiegłym roku. Dzięki specjalnemu programowi klienci mogą u nas rozłożyć wysokie składki ubezpieczeniowe na 12 rat, płacąc zaledwie 10% prowizji – przyznał prezes Rafał Ćwikliński.

Prezes Rafał Ćwikliński w rozmowie z prezydentem Januszem Stankowiakiem

Najwięcej trudności mają ze znalezieniem programistów. – Nie każdy informatyk potrafi programować – powiedział Piotr Weltrowski. – Potrzebna jest specjalistyczna wiedza i znajomość technologii. Niestety w Starogardzie nie mogliśmy znaleźć odpowiednio wykwalifikowanych pracowników i musieliśmy otworzyć biuro programistów w Gdańsku.

Wszystko jednak co robią i planują, czynią z myślą o mieście, jak mówił prezes Ćwikliński. Wspierają lokalne inicjatywny i kluby sportowe m.in. SKS Polpharmę, akrobatki czy tenis stołowy, zaopatrując je w sprzęt czy stroje sportowe. Niedawno kupili budynek po dawnym PKO. W przyszłym roku zamierzają przenieść tam swoją działalność, pozostawiając jedną firmę w obecnym zakładzie. Prezes zaprezentował gościom wizualizację zagospodarowania budynku przy ul. Hallera – Mamy ambitne plany. Chcemy stworzyć w centrum miasta biuro ubezpieczeniowe z prawdziwego zdarzenia. Stawiamy na komfort tak dla pracowników, jak i klientów – dodał. Obaj panowie przyznali, że cieszy ich, że miasto się rozwija i na każdym kroku widać pozytywne zmiany.

Przy okazji prezydent wspomniał o planach bezpośredniego połączenia ul. Owidzkiej z Pelplińską, co byłoby dla firmy ASIST dużą korzyścią. Tadeusz Błędzki zapytał też, czy firma planuje np. uruchomić specjalny pakiet ciekawych ubezpieczeń dla lokalnych przedsiębiorstw. Przypomniał, że miasto wychodząc naprzeciw potrzebom właścicieli firm, obniżyło podatki od usług transportowych. Prezes przypomniał, że jedną z działalności, którą rozwijają jest spółka brokerska. – Mamy flotowe programy dla przedsiębiorców – powiedział. – Lada dzień nasza spółka Prospero Broker wstępuje do Starogardzkiego Klubu Biznesu Związku Pracodawców i chociażby z tego tytułu będziemy z lokalnymi przedsiębiorcami współpracować i oferować im najkorzystniejsze polisy.

Piotr Weltrowski pokazuje Naczelnikowi WIG miejsce, które stanowi problem w czasie silnych opadów deszczów

Przedstawiciele firmy ASIST nie omieszkali też wspomnieć o problemach, z którymi borykają się na co dzień. Poprosili władzę o pomoc przy udrożnieniu studzienki przy wjeździe do zakładu oraz zwrócenia uwagi kierowcom, którzy korzystają z nieużywanej dotąd ścieżki rekreacyjnej biegnącej wzdłuż budynku zakładu.

Podczas spotkania dużo uwagi poświecono samemu rynkowi usług ubezpieczeniowych. Prezes Rafał Ćwikliński zwrócił uwagę, że rynek pośredników ubezpieczeniowych w Polsce jest bardzo rozdrobniony i wymaga konsolidacji. – W przyszłym roku wchodzą w życie IDD, czyli unijna dyrektywa o dystrybucji ubezpieczeń i RODO, czyli unijne rozporządzenie o ochronie danych osobowych – tłumaczył Ćwikliński. – Nie będzie już agentów tylko dystrybutorzy, działający na równi z Towarzystwami Ubezpieczeniowymi. Wszystkie usługi ubezpieczeniowe podlegać będą profesjonalizacji. Chodzi też o bezpieczeństwo klientów. Na agentów ubezpieczeniowych nałożone zostaną nowe obowiązki, np. będą musieli odpowiadać na reklamacje. Będzie to wymagać ogromnej wiedzy i odpowiedzialności, dlatego przyszłość będzie należeć do multiagencji.

Nie dziwi więc fakt, że firma ASIST jest jedną z dziesięciu największych, działających w Polsce, multiagencji ubezpieczeniowych. Obecnie współpracuje z 1500 firm – praktycznie ze wszystkim lokalnymi towarzystwami, aż 3700 osób fizycznych sprzedaje dla niej ubezpieczenia. – Tak naprawdę zaczynałem pracę w ubezpieczeniach od bycia agentem – przyznał prezes firmy. – To, gdzie jestem teraz zawdzięczam przede wszystkim ludziom, z którymi pracuję. Wspólnie dbamy o rozwój naszej spółki i o atmosferę, która panuje w pracy. Zależy nam na tym, aby każdy pracownik przychodził do pracy z ochotą. Po prostu „małą łyżeczką” budujemy nasz wspólny sukces.

fot. Magdalena Dalecka

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl