Magiczna tuba – zobacz jak ważne są odblaski

W magistracie odbyło się wręczenie „magicznych tub”. Pomysłodawcą projektu jest grupa „Sławek & Przyjaciele”, która przy zaangażowaniu Straży Miejskiej postanowiła zrealizować w naszym mieści projekt „Odblask to nie obciach”.

Co to jest i jak działa „magiczna tuba”? To proste urządzenie dydaktyczne, które w bardzo ciekawy sposób pozwala zobrazować jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych i jaka jest widoczność osoby poruszająca się z odblaskiem lub bez niego. Ma średnicę 12 cm i długość 68 cm oraz dwa metalowe wieczka. W jednym zamontowany jest wizjer (taki jak w drzwiach) i przycisk uruchamiający mini diodę symulującą światła samochodowe. W drugim, od środka, wklejone są dwie ludzkie sylwetki – jedna z folii odblaskowej, druga z folii zwykłej.
Po zamknięciu wieczkami w środku tuby jest ciemno. Prosimy osobę, której chcemy to zaprezentować, aby zajrzała przez wizjer do środka, jednocześnie wciskając przycisk. Pytamy, co było widać. Ponad 90 % pytanych odpowiada, że zielonego ludzika. W tym momencie zdejmujemy wieczko z ludzikami i… następuje konsternacja, bo okazuje się, że ludziki są dwa a było widać jednego. Oczywiście tego, który był z folii odblaskowej.
I to jest ten najważniejszy moment, który pokazuje bardzo wyraźnie, że noszenie odblasków to nie kaprys czy „obciach”, tylko kwestia bezpieczeństwa nas samych i naszych najbliższych.

Sławomir Piotrowski z grupy „Sławek & Przyjaciele” prezentuje prezydentowi Januszowi Stankowiakowi wykorzystanie tuby.

Tuby zostały przekazane w obecności Prezydenta Janusza Stankowiaka. Trafiły one w ręce Straży Miejskiej.
– Cztery z nich zostaną przekazane Komendzie Powiatowej Policji w Starogardzie. Będą wykorzystywane w pracy z dziećmi między innymi w przedszkolach czy szkołach – wyjaśnia zastępca komendanta Straży Miejskiej Krystyna Kwidzińska-Kulas.
Tuba porównawczo pokazuje jak wielka jest różnica, kiedy kierowca jedzie po ciemku i świecąc światłami ma przed sobą kogoś z odblaskiem lub bez. W prosty, ale skuteczny sposób uświadamia dlaczego warto nosić odblaski.

-Obrazy są silniejsze niż słowa. Jesteśmy pokoleniem obrazkowym. Osoba prezentująca tubę może z tego zrobić niesamowitą opowieść wciągając dzieci i ich rodziców do dyskusji a odpowiednio prowadząc wątek zwielokrotnić efekt, na którym nam zależy, czyli noszenia odblasków i bycia świadomie widocznym – podkreślają organizatorzy akcji.