Luohe oficjalnie partnerem Starogardu

26 sierpnia prezydent Starogardu podpisał ze starszym doradcą Miejskiego Rządu Ludowego Luohe w Chinach porozumienie w sprawie oficjalnego ustanowienia partnerstwa miast. Zakres dotychczasowej współpracy opartej głownie na wymianie młodzieży szkolnej zostanie rozszerzony w dziedzinach: gospodarki, handlu, sportu, kultury i zdrowia.

W dniach 25-26 sierpnia Starogard odwiedziła delegacja z miasta Luohe w Chinach. Przewodniczył jej Hao Huijie – starszy doradca Miejskiego Rządu Ludowego w tym mieście, a towarzyszyli mu zastępca dyrektora Biura Spraw Zagranicznych, zastępca sekretarza Generalnego Miejskiego Rządu Ludowego Luohe, dyrektor Strefy Rozwoju Gospodarczego i Technologicznego, kierownik Okręgu Luohe City Shaolin Distric oraz dyrektor Biura Kultury, Radia, Telewizji i Turystyki. Celem ich wizyty było podpisanie oficjalnego porozumienia o ustanowieniu miast Luohe i Starogardu Gdańskiego miastami partnerskimi. Strony podjęły też rozmowy na temat przyszłych wzajemnych przedsięwzięć.

W poniedziałek 26 sierpnia prezydent Janusz Stankowiak podpisał z Hao Huijie dokument porozumienia o ustanowieniu partnerstwa miast. Uroczystość odbyła się w Urzędzie Miasta w obecności zastępców prezydenta, przewodniczącej Rady Miasta, naczelnika Wydziału Informacji Społecznej, rzecznika prasowego oraz pozostałych członków delegacji.

Prezydent Janusz Stankowiak i starszy doradca Miejskiego Rządu Ludowego Luohe w Chinach Hao Huijie podpisują dokument porozumienia o ustanowieniu partnerstwa miast.

– Współpraca pomiędzy naszymi miastami, która rozpoczęła się w styczniu 2018 roku, zaowocowała udaną wymianą młodzieży szkolnej oraz podpisaniem porozumienia o współpracy pomiędzy Luohe Experimental Middle School i Publiczną Szkoła Podstawową Nr 8 w Starogardzie Gdańskim. Bardzo się cieszę z tej przyjaźni i obustronnej chęci jej kontynuowania – powiedział prezydent Janusz Stankowiak podczas uroczystości podpisania porozumienia.

– Wierzę, że przyjaźń polsko-chińska, którą zawiązaliśmy dwa lata temu będzie się dalej rozwijać nie tylko na polu oświaty, ale również w innych dziedzinach życia – gospodarce, handlu, sporcie czy kulturze. Uważam, że nasza obustronna wymiana doświadczeń jest ważna i cenna, i że w przyszłości przyniesie liczne korzyści dla obu stron porozumienia – mówił starszy doradca Miejskiego Rządu Ludowego Luohe w Chinach Hao Huijie.

Delegacja z Luohe odwiedziła m. in Dzienny Dom „Senior+”.

Podczas wizyty chińska delegacja odwiedziła nowo wyremontowany dworzec i starogardzki Rynek. Zobaczyła też Halę Miejską im. Gerarda Podolskiego, w której w październiku ma wystąpić grupa chińskich artystów z okazji 70. rocznicy współpracy polsko-chińskiej. Przy okazji wstąpiła do Dziennego Domu Seniora. Problematyka opieki społecznej bardzo interesowała naszych gości. Delegacja zajrzała także do Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz do Destylarni Sobieski.

Fot. Magdalena Dalecka/Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl