Ludzie o wielkich sercach. Starogardzka Gala Wolontariatu 2022

5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Nieprzypadkowo właśnie tego dnia odbyła się w Starogardzie Gdańskim Gala Wolontariatu organizowana przez Stowarzyszenie „Można Inaczej”. Decyzją kapituły wyróżnionych zostało w sumie 23 wolontariuszy.

– Starogardzką Galę Wolontariatu zorganizowaliśmy już po raz osiemnasty. Jest więc pełnoletnia. To niewiarygodne, ale wbrew pozorom i tym trudnym czasom ludzi dobrej woli wcale nie ubywa. Jest ich wręcz coraz więcej. Bardzo dziękuję Wam za każdy gest, dobre słowo, ciężką pracę i zaangażowanie, jakim dzielicie się z osobami potrzebującymi pomocy. Dziękuję całej ekipie Stowarzyszenia „Można Inaczej” oraz wszystkim tym, których nie będę teraz wymieniać. Dobrze wiedzą, że bez nich nie starczyłoby mi na to wszystko siły – powiedziała prezes Stowarzyszenia „Można Inaczej” Dorota Dorau.

Prezes Stowarzyszenia „Można Inaczej” Dorota Dorau

Nagrodę Wolontariusza Roku Gminy Miejskiej Starogard Gdański otrzymała Dominika Murawska. Pogratulowali jej Prezydent Miasta Janusz Stankowiak i Przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert.

Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak wręcza statuetkę Wolontariuszowi Roku Gminy Miejskiej Straogard Gdański Dominice Murawskiej. 

Dominika jest zaangażowana w wiele projektów realizowanych przez Hufiec Starogard Gdański. Pogodna, dokładna. Ma charyzmę społecznika. Inspiruje innych do pomagania. W mijającym roku bardzo zaangażowana w projekt „Stacja Starogard Gdański” oraz stworzony specjalnie z myślą o uchodźcach z Ukrainy sklepik społeczny. Do nagrody nominował ją starogardzki hufiec ZHP.

Wolontariusz Roku Gminy Miejskiej Starogard Gdański Dominika Murawska 

Wolontariuszem Roku Gminy Starogard Gdański został Sławomir Mikulski. Pan Sławek niesie bezinteresowną pomoc każdemu, kto tego potrzebuje. Jego telefon jest czynny całą dobę, śpi w przerwach pomiędzy pracą a pomaganiem. Działa społecznie, bo to wypełnia treść jego życia. W minionym roku bardzo zaangażował się w pomoc na rzecz Uchodźców z Ukrainy, koordynował działaniami pomocowymi dotyczącymi pomocy humanitarnej wysyłanej do Ukrainy. Sławomira Mikulskiego nominował Urząd Gminy Starogard Gdański.

Tytuł Wolontariusza Roku Powiatu Starogardzkiego otrzymała Iwona Walas-Stalica. Pani Iwona wielokrotnie innym ludziom dodaje wiary i podaje dobro w czystej postaci. Uwrażliwia innych i pokazuje, że nie można przechodzić obojętnie obok tych, którzy cierpią. Troszczy się o emerytowanych samotnych pracowników szkoły. Wzmacnia kreatywne pomysły młodzieży. Jest koordynatorem Szkolnego Koła Wolontariatu. Wielokrotnie dla innych jest Skrzydłami Anioła. Nominowana została prze dyrekcję II Liceum Ogólnokształcącego.

Przewodnicząca Rady Miasta Starogard Gdański Anna Benert (z prawej) wręczała statuetkę Anioła Dobroczynności przedstawicielowi Ewy i Adama Gudalewskich, którzy nie mogli pojawić się na gali osobiście. 

Nagrodę Anioła Dobroczynności otrzymali Ewa i Adam Gudalewscy. Kapituła przyznała również wyróżnienia specjalne dla Wolontariatu Młodzieżowego ELEOS, Miłosza Zblewskiego, a także dla Yevhenii Harkavchenko.

Podkreślono także mobilizację mieszkańców miasta i okolic na rzecz pomocy Ukrainie. Specjalne podziękowania otrzymały osoby najbardziej zaangażowane w tę pomoc.

Galę uświetniły występy muzyczne. Prowadzili ją Ewa Serocka i Łukasz Rocławski.

Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy. Dziękujemy za Waszą bezinteresowność oraz otwartość na drugiego człowieka.

Fot. Małgorzata Rogala