„List od Mikołaja” zmienia świat dzieci na lepsze. Wystartowała przedświąteczna akcja Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

Już po raz ósmy Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę realizuje swoją przedświąteczną akcję, dzięki której każdy może zamówić dla bliskiej osoby wyjątkowy, spersonalizowany list od Mikołaja. Dla małych i dużych adresatów takiej wiadomości to miły i ważny element oczekiwania na święta. Dla podopiecznych Fundacji – szansa na szybsze otrzymanie pomocy terapeutycznej, psychiatrycznej i prawnej. Całkowity dochód z akcji jest przeznaczony na działania FDDS, czyli wsparcie dzieci pokrzywdzonych przemocą i wykorzystywaniem seksualnym. Listy można zamawiać do 15 grudnia.

Święta to czas, kiedy wielu ludzi czuje potrzebę, aby okazać troskę i miłość osobom obecnym w swoim życiu oraz podzielić się dobrem z tymi, którzy mogą tego potrzebować. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę od ośmiu lat prowadzi w tym niezwykłym okresie akcję, która pozwala zrealizować obie te intencje.
„List od Mikołaja” to szczególny projekt w całorocznym kalendarzu naszych działań – okazja do tego, aby wyrazić miłość, troskę, uważność wobec dzieci, ich potrzeb, radości i marzeń. Właśnie na tym polega dawanie siły w codziennych sytuacjach. Bardzo się cieszę, że możemy towarzyszyć dzieciom i ich opiekunom także w takich momentach. Również osobom dorosłym, bo list można zamówić też dla nich. Każdy, kto zdecyduje się wysłać taki list, bezpośrednio wspiera działania Fundacji, czyli pomaga dzieciom, które doświadczyły przemocy i wykorzystywania seksualnego – mówi dr Monika Sajkowska, prezeska FDDS.
W ubiegłym roku udało się obdarować listami prawie 12 300 osób w całej Polsce i zebrać na pomoc dzieciom ponad 290 000 zł.

Jak zamówić?
Listy zamawia się przez stronę swiatecznylist.pl. Do wyboru jest kilka wariantów: wiadomość dla malucha, starszaka, rodzeństwa oraz nastolatka lub osoby dorosłej. Treść każdego z tych listów jest inna, a podczas zamawiania należy podać kilka podstawowych informacji o adresacie lub adresatach: imię, wiek, zainteresowania, wymarzony prezent itp. Dzięki temu wiadomość może się stać bardziej osobista i sprawić jeszcze więcej radości.
Osoba składająca zamówienie wybiera też jedną z czterech grafik, na której zostanie wydrukowany list. Piękne, kolorowe projekty z motywami świątecznymi przygotowali dla Fundacji artyści Michalina Rolnik, Zofia Frankowska i Jacek Ambrożewski, związani z Wydawnictwem Dwie Siostry, oraz popularna tatuatorka Hanna Manna.

List od Mikołaja będzie dostarczony pod wskazany adres pocztą, w świątecznej kopercie. Jeśli zamówienie zostanie złożone do 25 listopada, dotrze do adresata w okolicach mikołajek, jeśli między 26 listopada a 15 grudnia – znajdzie się w skrzynce przed wigilią.

Jak pomaga?
Przy składaniu zamówienia należy dokonać wpłaty darowizny na rzecz Fundacji w wysokości 20 zł lub więcej. Wszystkie przekazane w ten sposób środki zostaną spożytkowane na działalność Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która od 30 lat wspiera dzieci pokrzywdzone różnymi formami przemocy, między innymi wykorzystywaniem seksualnym. Fundacja rozwija w Polsce sieć Centrów Pomocy Dzieciom, w których dzieci i ich niekrzywdzący opiekunowie otrzymują kompleksową, wszechstronną pomoc psychologiczną, psychiatryczną oraz prawną. W tej chwili istnieje pięć takich miejsc, trzy z nich (w Warszawie, Gdańsku i Starogardzie Gdańskim) są prowadzone bezpośrednio przez FDDS, dwa (w Białymstoku i Głogowie) we współpracy z nią, dwa kolejne zostaną otwarte w niedalekiej przyszłości. W Centrum Dziecka i Rodziny FDDS w Warszawie otrzymują wsparcie rodzice dzieci do 6. r.ż.

Fundacja prowadzi też 116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży oraz 800 100 100 – telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci, poradnię Dziecko w Sieci dbającą o bezpieczeństwo dzieci online, a także wiele innych działań z zakresu profilaktyki krzywdzenia dzieci.
Jesteśmy jedną z największych organizacji pozarządowych w Polsce i wciąż chcemy się rozwijać, bo widzimy, że nasza praca jest potrzebna i przynosi efekty. Przez ostatnie 30 lat mogliśmy pomagać między innymi dzięki ofiarnemu wsparciu osób prywatnych, więc wiem, że są tysiące ludzi, dla których bezpieczeństwo i dobro dzieci są bardzo ważne – mówi dr Monika Sajkowska.

(Źródło: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę)

Magdalena Nowak

Wydział Informacji Społecznej
tel.: 58 530 6061
magdalena.nowak@um.starogard.pl