Letnie baseny na Piekiełkach. Jest koncepcja. Powstaje projekt

Rekreacyjno-wypoczynkowy kompleks z odkrytymi basenami, labiryntem, naturalnym placem zabaw i wybiegiem dla psów powstanie w Starogardzie Gdańskim na Piekiełkach do końca 2022 roku. Pierwsze pojawią się trzy niecki basenowe, wodny plac zabaw, sauna plenerowa i boisko do plażówki. Szacunkowo prace pochłoną 8,5 mln zł. Budowa ruszy w 2021 roku.

W 2018 roku, kiedy prezydent Janusz Stankowiak ubiegał się o reelekcję, w swoim programie wyborczym zapowiedział budowę rekreacyjno-wypoczynkowego kompleksu otwartych basenów w Starogardzie Gdańskim. Teraz zgodnie z obietnicą Miasto przystępuje do realizacji tego celu. Letnie baseny powstaną na Piekiełkach. Jest już koncepcja, a projekt inwestycji na ukończeniu. Budowa ma ruszyć w 2021 roku.

Koncepcja zagospodarowania terenu Piekiełek w Starogardzie Gdańskim

– Piekiełki to idealne miejsce dla tego typu przedsięwzięcia. W ciągu całego dnia ma pełne nasłonecznienie, co jest ważne w tym przypadku. Działka jest pięknie położona, w dolinie rzeki Wierzycy, gdzie w 2019 roku zbudowaliśmy ścieżkę edukacyjną z licznymi atrakcjami spacerowymi – powiedział prezydent miasta Janusz Stankowiak. – Jestem przekonany, że nowy kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy będzie stanowił ciekawą alternatywę spędzania wolnego czasu w mieście dla tych mieszkańców, którzy nie wyjeżdżają na wakacje, ale również dla osób z zewnątrz, które przyjadą do Starogardu w odwiedziny – dodał prezydent.

Przykład usytuowania niecek basenowych, które mają powstać na Piekiełkach w Starogardzie Gdańskim do końca czerwca 2021 r.

Władze długo szukały możliwości wybudowania basenów na Piekiełkach w Starogardzie Gdańskim, zwłaszcza że w latach 70-tych w tej samej lokalizacji działała otwarta pływalnia publiczna, która cieszyła się dużą popularnością. Plan powrotu do tradycji tej letniej atrakcji pomału nabiera realnych kształtów. Miasto zleciło doświadczonemu w branży projektantowi przygotowanie koncepcji i projektu planowanej inwestycji.

W piątek 4 września jego przedstawiciele zaprezentowali włodarzom miasta bardzo ciekawy sposób zagospodarowania prawie 4 hektarów zieleni w centrum miasta.

Zgodnie z przedstawioną koncepcją kompleks składać się będzie z trzech niecek basenowych o charakterze rekreacyjnym. Największa będzie miała wymiary ok. 25 x12,5 m ze stałą głębokością wody 1,45 m, kolejna – ok. 12,5x 8 m ze stałą głębokością wody 1,00 m i ostatnia – 8 x16 m ze stałą głębokością wody 0,55 m. Dla dzieci dostępny będzie wodny plac zabaw z płytkim brodzikiem, jedną małą zjeżdżalnią wodną dla najmłodszych i dwiema dla dzieci w wieku szkolnym. Plac zostanie wzbogacony o dodatkowe wodne atrakcje.

Koncepcja wodnego placu zabaw, który powstanie przy kompleksie basenów w Starogardzie Gdańskim

Baseny wykonane zostaną w technologii niecek stelażowych z profesjonalnym systemem uzdatniania wody do obiektów publicznych. Baseny otoczone zostaną drewnianymi pomostami o szerokości ok. 2 m, wyposażonymi w barierki. Wokół będzie sporo miejsca do plażowania z żaglami, pod którymi będzie można schować się przed słońcem. Pojawi się też miejsce na natryski zewnętrzne, brodziki do płukania stóp oraz boisko do gry w piłkę plażową. Całość będzie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością, rodzin z dziećmi i seniorów. Architektonicznie nawiązywać będzie do Doliny rzeki Wierzyca.

Przykład naturalnego labiryntu, który uwzględniony jest w koncepcji zagospodarowania Piekiełek

Niewątpliwie dużą atrakcją tego miejsca będzie naturalny labirynt o wymiarach 40 m x 80 m, z łąkami do spotkań i zabaw oraz trzymetrową wieżą pośrodku. Zostanie wykonany z żywopłotu, do którego użyty zostanie grab. W pobliżu pojawi się też naturalny plac zabaw ze ścieżkami sensorycznymi, huśtawkami w tym dla osób z niepełnosprawnością, „bazami/szałasami”, kompleksem zjeżdżalni suchych, tyrolką, wieżami połączonymi mostkiem ruchomym, piaskownicą, zabawkami/eksponatami edukacyjnymi nawiązującymi do tematu wody, ptaków, zwierząt, które występują w dolinie rzeki Wierzycy. Całość zostanie wykonana z naturalnego drewna.

Przykład naturalnego placu zabaw ze ścieżką sensoryczną

Kompleks uzupełniony zostanie ławeczkami, koszami na śmieci, które uwzględniają segregację odpadów. Będą przebieralnie, plenerowe miejsce do przewijania niemowląt, stojaki na rowery, a także strefa piknikowa i co ważne parking dla 5 kamperów z zapleczem sanitarnym. Nowe krzewy i byliny ozdobią teren, który zostanie oświetlony i monitorowany.

Znajdzie się tam również miejsce dla naszych pupili. Pojawi się ogrodzony wybieg dla psów, podzielony na 3 sektory dostosowane do wieku zwierząt: dla najmniejszych psów czyli ras małych i szczeniąt do 15kg, dla szczeniąt od 15kg i nie starszych niż 9 miesięcy oraz dla psów dużych  starszych niż 9 miesięcy.

Jedne z wybiegów dla psów zrealizowany w Przeźmierkowie k. Poznania

– Inwestycja ma być realizowana w dwóch etapach. Do końca czerwca 2021 roku planujemy zakończyć budowę basenów z wodnym placem zabaw, zjeżdżalniami, suną plenerową i boiskiem do siatkówki. Na tym etapie powstanie też droga przeciwpożarowa wokół kompleksu o szerokości 4 metrów parking i miejsce dla kamperów. Budowę pozostałych elementów rekreacyjno-wypoczynkowych, czyli labiryntu, naturalnego placu zabaw i wybiegu dla psów chcemy zakończyć w 2022 – wyjaśnił zastępca prezydenta ds. techniczno-inwestycyjnych Tadeusz Błędzki. – Atutem tej przestrzeni będzie konsolidacja różnych form aktywności. Oprócz wodnych gier i zabaw, siatkówki, będzie można poleżeć na trawie, pójść na spacer lub pojeździć rowerem wzdłuż rzeki po ekologicznej ścieżce, wybudowanej w 2019 roku w ramach projektu unijnego. Zależy nam na tym, aby oba sąsiadujące ze sobą obszary doliny rzeki Wierzyca i Piekiełek wzajemnie się uzupełniały, dając mieszkańcom szeroki wachlarz możliwości atrakcyjnego spędzenia wolnego czasu w mieście – dodał wiceprezydent.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, do końca 2022 roku w Starogardzie Gdańskim powstanie miejsce, które da rozrywkę i przestrzeń do odkrywania uroków lata zarówno dla najmłodszych jak i starszych użytkowników. Miejsce, które dorosłym pozwoli na odpoczynek, a dzieciom i młodzieży przenieść się z wirtualnej do prawdziwej rzeczywistości, gdzie będą mogły rozwijać swoje umiejętności społeczne integrując się i nawiązując nowe przyjaźnie.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl