Lepsza komunikacja – lepsze życie. Miasto rozpoczyna kolejną ważną inwestycję drogową

Starogard inwestuje w poprawę stanu miejskich dróg. Ulice Chojnicka, 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich i Chopina w 24 miesiące przejdą gruntowną modernizację. Wykona ją Przedsiębiorstwo Budowy Dróg. Przebudowa 1,6 km dróg będzie kosztowała ponad 20 mln zł, z czego 18 mln zł dofinansuje polski rząd. Wykonawca rozpocznie prace od modernizacji ul. Chopina i odcinka ulicy Chojnickiej od ul. Krzywej do ul. Lubichowskiej.

W czerwcu 2022 roku projekt poprawy stanu dróg w centrum Starogardu Gdańskiego otrzymał zapewnienie dofinasowania na ponad 18 mln zł z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Polskiego Ładu. Cel Miasta był jasny – poprawić dostępność komunikacyjną ulic Chojnickiej, 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich i Chopina – ulic, które wystarczająco długo czekały na generalny remont.

Podpisanie umowy. Od lewej: prezes PBD S.A. Kamil Rozmus, prezydnet miasat Janusz Stankowiak, wiceprezydent Tadeusz Błędzki

W połowie grudnia 2022 roku Miasto ogłosiło przetarg na przebudowę 1,6 km dróg. O wykonawstwo walczyły dwie firmy: STARBAG z Pruszkowa i PBD ze Starogardu Gdańskiego. Ostatecznie wykonawcą tej najważniejszej miejskiej inwestycji drogowej w latach 2023/2025 będzie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg S.A. W poniedziałek, 20 marca prezydent Janusz Stankowiak podpisał z prezesem PBD Kamilem Rozmusem umowę na realizację kompleksowej modernizacji ulic Chojnickiej, Szwoleżerów i Chopina. Wykonawca ma na to 2 lata od daty podpisania umowy.

Etapowość inwestycyjna

– Jak każda inwestycja drogowa, również ta wymagać będzie etapowości w realizacji – powiedział Kamil Rozmus. – Chodzi o takie jej przeprowadzenie, aby było jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców. Modernizację zaczniemy od ulicy Chopina i odcinka ul. Chojnickiej pomiędzy ul. Krzywą i ul. Lubichowską. Chcemy skrócić uciążliwości związane z ograniczeniem przejazdu autobusów miejskich przez Rynek. Korzystając z faktu, że obecnie prowadzone są prace na moście w ciągu ul. Hallera, chcemy rozpocząć prace na moście Ceynowy, przy jednym wyłączeniu tej trasy dla komunikacji miejskiej. Ostatni odcinek przebudowy ul. Kanałowej powinien nam zająć jeszcze ok. 4 tygodnie i wówczas zjeżdżając ulicą Podgórną będzie można skręcić  w lewo w kierunku ul. Hallera.  Wraz z otwarciem tego przejazdu na Rynek w kierunku północnym wróci komunikacja miejska. Z kolejnym odcinkiem ul. Chojnickiej od ul. Lubichowskiej  do ul. Szwoleżerów musimy się wstrzymać do czasu zakończenia inwestycji, kolejnego etapu przebudowy ul. Lubichowskiej, którą niebawem rozpocznie Starostwo Powiatowe – poinformował wykonawca.

Przedsięwzięcie podzielone jest na 4 zadania:

Zad. 1 Przebudowa ulicy Chopina od ul. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich do ul. Parkowej wraz z odcinkiem okalającym sąsiadującą zabudowę wielorodzinną.
Zad. 2 Przebudowa odcinka ulicy Chojnickiej od ul. Krzywej do ul. Lubichowskiej wraz z remontem przyległych schodów terenowych oraz elementów mostu „Ceynowy”
Zad. 3 Przebudowa odcinka ulicy Chojnickiej od ul. Lubichowskiej do skrzyżowania z ul. Piłsudskiego i 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich.
Zad. 4 Przebudowa ulicy 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich od. ul. Chojnickiej do skrzyżowania z Al. Niepodleglości. 

Ul. Chojnicka pod ul. Lubichowskiej do Pułku Szwoleżerów będzie modernizaowana po zakńczeniu modernizacji ul. Lubichowskiej

Prace obejmą przebudowę jezdni, budowę miejsc postojowych, chodników po obu stronach jezdni, zjazdów do posesji prywatnych oraz remont mostu Ceynowy i schodów terenowych. Wraz z przebudową ulicy przebudowana zostanie istniejąca sieć, wybudowana kanalizacja deszczowa oraz usunięte wszystkie kolizje

Na plac budowy firma PBD planuje wejść zaraz po uzgodnieniu projektu tymczasowej organizacji ruchu. O zmianach jej organizacji będziemy informować wkrótce.