Legia wesprze projekt muzeum Deyny

Prezydent Starogardu Gdańskiego wspólnie z posłem Kazimierzem Smolińskim podjęli kolejne działania na rzecz planowanej w Starogardzie Gdański budowy Centrum Sportowo-Edukacyjnego im. Kazimierza Deyny. Uzyskali wsparcie Zarządu Legii Warszawa i przedstawili pomysł w Ministerstwie Sportu.

Nazwisko Kazimierza Deyny znają chyba wszyscy fani piłki nożnej. Powinni znać je również starogardzianie. Genialny piłkarz i legenda futbolu urodził się w stolicy Kociewia. Tu stawiał pierwsze piłkarskie kroki i to właśnie on pierwszy uczynił nasze miasto wyjątkowym. Stał się najjaśniejszą gwiazdą w myśl hasła „Starogard Gdański – Tu rodzą się gwiazdy”.

Muzeum Legii Warszawa

W tym roku przypada 75. rocznica jego urodzin. Już w październiku ubiegłego roku prezydent miasta Janusz Stankowiak zapowiedział, że miasto uczci ten jubileusz w sposób szczególny. Na Stadionie im. Kazimierza Deyny w miejscu budynku dawnego biurowca Ośrodka Sportu i Rekreacji i hotelu Rekord ma ruszyć budowa Centrum Sportowo-Edukacyjnego, w którym planowane jest stworzenie multimedialnego muzeum poświęconego życiu i karierze Kazimierza Deyny. Aktualnie do 28 lutego w ramach ogłoszonego konkursu można składać projekty koncepcji architektoniczno – budowlanej siedziby tego Centrum.

Oczywiste jest, że sama koncepcja nie wystarczy, aby zrealizować takie przedsięwzięcie. Potrzebne jest odpowiednie finasowanie projektu oraz wsparcie ludzi ze środowiska. W tym celu we wtorek 22 lutego br. władze miasta wspólnie z posłem na Sejm RP Kazimierzem Smolińskim i pozostałymi osobami zaangażowanymi w ten projekt, odwiedzili klub piłkarski Legię Warszawa – rodzimy klub Kazimierza Deyny, w którym grał przez wiele lat i zdobywał piłkarskie laury. Podczas spotkania z członkiem Zarządu Klubu Tomaszem Zahorskim uzyskali deklarację współpracy przy tworzeniu Centrum i poparcie dla projektu, który ma jeszcze mocniej upamiętnić postać legendarnego piłkarza.

Prezydent Miasta Janusz Stankowiak dziękuje członkowi Zarządu Legii Warszawa Tomaszowi Zahorskiemu

Prezydent Janusz Stankowiak podziękował zarządowi Legii i z przyjemnością po raz kolejny obejrzał muzeum klubowe z pamiątkami związanymi z Deyną. 

Od lewej: Janusz Stankowiak prezydent miasta Starogard Gdański, Jacek Osuch, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, pełnomocnik rządu ds. infrastruktury sportowej i Kazimierz Smoliński poseł na Sejm RP

Tego samego dnia prezydent spotkał się również z Jackiem Osuchem, sekretarzem stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, pełnomocnikiem rządu ds. infrastruktury sportowej, któremu przedstawił ideę koncepcji budowy Centrum i cele projektu.

fot. Sebastian Dadaczyński