Ławeczki do przysiadania wspierające codzienną aktywność seniorów w Starogardzie

Z inicjatywy Rady Seniorów, z myślą o najstarszych mieszkańcach w Starogardzie pojawiło się siedem nowych ławeczek. Stanęły przy dłuższych trasach spacerowych posród terenów zielonych, w miejscach łatwo dostępnych i oświetlonych. Mają podwyższone siedzisko, odpowiednio szersze oparcie i wsparcie dla nóg. Projekt sfinalizowało Miasto we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego.

Z inicjatywą postawienia ławeczek dla seniorów wyszła Rada Seniorów działająca przy Prezydencie Miasta. Zauważyła problem polegający na tym, że osoby starsze nie są w stanie pokonać dłuższego dystansu na piechotę bez przystawania na krótki odpoczynek.

Jedna z dwóch ławeczka dla seniorów przy Armii Krajowej

— Osoby starsze mają spory problem z pokonaniem pieszo dłuższego dystansu bez przystawania na odpoczynek. Może to powodować niechęć do wychodzenia z domu lub samodzielnego spacerowania. Brak ławeczek, gdzie można przysiąść i odpocząć, szczególnie na dłuższych odcinkach, powoduje przysiadanie w miejscach nieprzystosowanych dla starszych, często niepełnosprawnych ludzi, jak murki, kosze na śmieci, schody, poręcze, wyższe krawężniki. Pomyśleliśmy, że instalując takie ławeczki, można im to życie ułatwić — tłumaczy Bogdan Adam przewodniczący Rady Seniorów.

Projekt współfinasowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

We wrześniu 2023 roku Miasto przystąpiło do realizacji tego pomysłu. Wcześniej za sprawą przedstawicieli Rady Seniorów w Wojewódzkiej Radzie Seniorów udało się pozyskać dofinasowanie dla tej inicjatywy z programu Marszalka Województwa Pomorskiego „Pomorskie Rady Seniorów 2023” w kwocie prawie 10 tys. zł. Drugie tyle Miasto dołożyło z własnego budżetu.

ławeczka
Jedna z dwóch ławeczek dla seniorów przy ul. Skarszewskiej

Rezultatem tego jest pojawienie się w Starogardzie Gdański siedmiu ławeczek do przysiadania, mających wspierać aktywność seniorów. Ławeczki umiejscowione są przy dłuższych ciągach pieszo rowerowych na terenach zielonych. Po dwie znajdują się przy ul. Skarszewskiej, Nowowiejskiej i Armii Krajowej. Ostatnia stoi przed bocznym wejściem do Galerii Neptun przy ulicy Jana Pawła II. O ich lokalizacji zadecydowała Rada Seniorów w konsultacji z mieszkańcami.

Starogard przyjazny seniorom

— Zgodnie z ideą projektu, ławeczki do przysiadania dla osób starszych mają zachęcić seniorów do aktywnego wypoczynku. Mają być wsparciem i miejscem chwilowego wypoczynku podczas spacerowania oraz pokonywania codziennych dystansów – do sklepu, lekarza, do apteki czy przedszkola po wnuki jak również spaceru z psem. Zależy nam, aby Starogard był miastem przyjaznym dla seniorów. Być może ten projekt wesprze integrację osób starszych z otoczeniem, poprawi przełamywanie stracu przed wyjściem z domu, zainicjuje wspóle spedzanie czasu na świeżym powietrzu — mówi prezydent miasta Janusz Stankowiak.

Ławeczka
Jedna z dwóch ławeczek dla seniorów przy ul. Nowowiejskiej

Ławeczki zaprojektowane są z myślą o osobach starszych, ich opiekunach bądź osobach towarzyszących. Mają podwyższone siedzisko i odpowiednio szersze oparcie. Ich budowa zapewnia podparcie się w czasie wstawania i siadania.  Pozwalają też na wygodne umiejscowienie nóg na dodatkowej podporze u dołu ławki. Wysokość siedziska ułatwia wstawanie oraz pionizuje kręgosłup. Może służyć również jako wsparcie podczas wykonywania prostych ćwiczeń fizycznych.

Całkowity koszt zadania wyniósł ok. 20 000 zł, z czego 9 975 zł pochodziło z dofinasowania Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Ławeczka dla seniorów przy Galerii Neptun