Łatwiejszy dostęp do kultury

Od stycznia 2017 roku Karta do Kultury, która w Miejskiej Bibliotece Publicznej funkcjonuje już prawie od dwóch lat, przybiera nową formę. Zmienia się jej nazwa, wygląd, a co najważniejsze poszerza zasięg działania.

Metropolitalna Karta do Kultury – tak od teraz nazywać się będzie karta czytelnika Miejskiej Biblioteki Publicznej. Umożliwia ona korzystanie z zasobów nie tylko starogardzkiej placówki, ale również wielu innych. Do programu należy 12 bibliotek z Trójmiasta i okolic. Posiadacze karty mogą liczyć na zniżki w innych miejscach związanych z kulturą, nauką i sportem. Teatry, kina, muzea, księgarnie i kawiarnie w regionie chętnie przyłączają się do programu. Jest to w sumie już kilkadziesiąt instytucji i firm. W Gdyni są to m. in. Muzeum Emigracji, Muzeum Miasta Gdyni, Centrum Kultury w Gdyni, Teatr Gdynia Główna, Teatr Miejski i Muzyczny. W Gdańsku karta upoważnia do otrzymania zniżki np. w Klubie Żak, Europejskim Centrum Solidarności, Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, Centrum Hewelianum, czy kawiarni W Starym Kadrze. Lista miejsc, które ją honorują stale rośnie.

– Po Metropolitalną Kartę do Kultury zgłosić można się do dowolnej biblioteki publicznej w Trójmieście, Redzie, Rumi, Wejherowie, Bolszewie, Pucku, Bobowie, Trąbkach Wielkich, Luzinie oraz oczywiście Starogardzie Gdańskim. Gorąco zapraszamy do biblioteki i korzystania nie tylko z naszych zbiorów. Cały czas czekamy również na partnerów, którzy chcieliby włączyć się w projekt i poszerzyć grono swoich odbiorców o naszych czytelników – mówi dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Starogardzie Gdańskim Radosław Spychalski.

Kartę do Kultury jako pierwsza wprowadziła, w 2011 roku, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku. Miała to być forma zachęty do wypożyczania książek w dobie Internetu, a zarazem znak, że biblioteka chce iść z duchem nowych czasów. Udało się, bo już w pierwszym kwartale po wprowadzeniu karty zanotowano wzrost liczby osób korzystających z usług biblioteki o 21%.

W Starogardzie Gdańskim wyrobienie Metropolitalnej Karty do Kultury jest bezpłatne. Warto ją zatem założyć i korzystać z łatwiejszego dostępu do kultury, jaki umożliwia.

 

 

 

 

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl