„Lato z seniorem” z cyklu „Cztery pory roku”

Chociaż zakończyli rok akademicki, ciągle są aktywni. 7 czerwca seniorzy ze starogardzkiego UTW spotkali się w ramach akcji „Cztery pory roku”. „Lato z seniorem” uświetnił występ młodzieży z II Liceum Ogólnokształcącego. Pod czujnym okiem starogardzkich strażaków seniorzy przypomnieli sobie też zasady pierwszej pomocy medycznej i ppoż.

Akcja „Cztery pory roku” to pomysł seniorów Uniwersytetu Trzeciego Wieku na wykorzystanie inicjatywy lokalnej. 7 czerwca 2018 roku w Starogardzkim Centrum Kultury odbyło się ostatnie z czterech spotkań sezonowych – „Lato z seniorem”.

Seniorzy UTW w Starogardzie na czwartym spotkaniu z cyklu „Cztery pory roku”

– Pierwsze nasze spotkanie „Wiosna z seniorem” odbyło się w Grodzisku Owidz – przypomniała Ewa Landowska ze Starogardzkiego Centrum Kultury. – Seniorzy ze starogardzkiego UTW oraz zaprzyjaźnionego Uniwersytetu z Gniewu pokazali wówczas swoje prace artystyczne. „Jesień z seniorem” to był plener malarsko-rękodzielniczy w ogródkach działkowych przy ul. Mickiewicza, a na trzecim spotkaniu „Zima z seniorem” podopieczni UTW spacerowali ulicami Starogardu. Dzisiaj spotykamy się po raz ostatni pod hasłem „Lato z seniorem”- zakończyła Ewa Landowska.

Uczniowie i absolwenci II LO w Starogardzie śpiewają piosenki lat 60-tych i 70-tych.

Seniorzy obejrzeli film pt. „A to Polska właśnie”, który przygotowali uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wysłuchali też fragmentu pierwszej części spektaklu muzycznego, na który złożyły się znane polskie piosenki lat 60-tych i 70-tych. Za ich pomocą uczniowie i absolwenci szkoły opowiedzieli historię Polski od Odzyskania Niepodległości do końca rządów Władysława Gomułki.

– Wielką radość sprawiło nam zaproszenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku na to spotkanie i umożliwienie pokazania tego, co młodzież przygotowała w związku z obchodami stulecia niepodległości Polski – powiedziała Aleksandra Marczak – nauczycielka historii i opiekun artystyczny grupy. – Był to fragment większego koncertu, którego premiera odbyła się w listopadzie 2017 roku w naszej szkole. Aktualnie razem z koleżanką Barbarą Zblewską przygotowujemy scenariusz nowego koncertu, który obejmie lata 1971 – 2018.

Strażacy uczą seniorów zasad pierwszej pomocy medycznej i ppoż.

Po części artystycznej do akcji wkroczyli strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Starogardzie Gdański. Przypomnieli seniorom najważniejsze zasady pierwszej pomocy medycznej oraz ppoż.

Prezydent Janusz Stankowiak dziękuje paniom Aleksandrze Marczak i Barbarze Zblewskiej za przygotowanie z młodzieżą pięknego koncertu.

Gościem spotkania był prezydent miasta Janusz Stankowiak. Prezydent podziękował seniorom za zaproszenie.  Podkreślił ich ogromną rolę w budowaniu społeczności obywatelskiej. Przypomniał, że inicjatywa lokalna to narzędzie, które umożliwia mieszkańcom realizowanie własnych pomysłów i pobudzanie do aktywności lokalnych społeczności. – Cieszę się, że skorzystaliście z naszej propozycji. Wierzę, że w przyszłości inicjatywa lokalna przyda się wam jeszcze nie raz do zacieśniania relacji i integrowania różnych środowisk – powiedział prezydent. Na zakończenie życzył wszystkim – zarówno seniorom, jak i młodzieży – udanych wakacji.

fot. Magdalena Dalecka

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl