Laptopy dla młodych z rodzin byłych pracowników PGR-ów

257 uczniów ze starogardzkich szkół podstawowych i średnich dostanie nowe laptopy wraz z oprogramowaniem. Ich koszt to prawie 700 tys. zł. Tyle Starogard otrzymał w wyniku rozstrzygnięcia konkursu w ramach projektu „Granty PPGR” – Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym.”

Zgodnie z założeniami programu cyfryzacji kraju rodziny popegeerowskie z dziećmi, uczącymi się w szkołach podstawowych i średnich, miały prawo wziąć udział w konkursie „Granty PPGR” – Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym.” Do końca października ubiegłego roku w Urzędzie Miasta w Starogardzie Gdańskim mogły składać wnioski o wsparcie w postaci sprzętu komputerowego. Ostatecznie wpłynęło 296 podań. Po formalnej weryfikacji ich liczba zmniejszyła się do 288. Niestety ze względu na ogromną liczbę chętnych w całej Polsce organizator konkursu: Centrum Projektów Polska Cyfrowa nałożył na każdą gminę obowiązek uzyskania od Wnioskodawców dokumentów potwierdzających dane zawarte w oświadczeniach. Efektem tego było zmniejszenie liczby wniosków w Starogardzie Gdańskim do 257.

W wyniku rozstrzygnięcia konkursu wsparcie przyznano wszystkim wnioskodawcom. Starogard Gdański otrzymał 668 200 złotych dofinansowania na zakup sprzętu komputerowego.

– Otrzymane dofinansowanie pozwoli nam na kupno 257 laptopów wraz z oprogramowaniem. Tyle uczniów z rodzin byłych pracowników PGR-ów wyposażymy w nowy sprzęt komputerowy, który ma im ułatwić naukę – powiedział sekretarz miasta Zbigniew Toporowski.

Kwota dofinansowania stanowi iloczyn liczby dzieci i maksymalnej stawki za laptopa, określonej w dokumentacji konkursowej, czyli 2 500 zł (+100 zł na oprogramowanie). Projekt sfinansowany został w ramach reakcji Unii Europejskiej na pandemię COVID-19 z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Obecnie Gmina Miejska Starogard Gdański oczekuje na podpisanie umowy, co upoważni ją do ogłoszenia przetargu, w którym zostanie wyłoniony dostawca sprzętu.

Miasto ma 10 miesięcy na realizację zakupu. Nowe laptopy powinny więc trafić do swoich właścicieli nie później niż na początku IV kwartału tego roku.

– Oczywiście, będziemy się starali przyśpieszyć tę procedurę, aby uczniowie otrzymali sprzęt przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2022/2023 – podkreślił Sekretarz.

 

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl