Kurkowe Bractwa Strzeleckie na Pomorzu – wczoraj i dziś

Zarząd Okręgu Pomorskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP we współpracy z Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim i Bractwami Kurkowymi Okręgu Pomorskiego będą organizatorami niezwykle interesującej wystawy wpisującej się w jubileusze 25-lecie reaktywowania Okręgu Pomorskiego i 100-lecie powrotu Pomorza do Polski.

Pierwotnie otwarcie tej wystawy miało mieć miejsce 7 września 2020 r. Z uwagi na stan epidemiologiczny została odwołana. Postanowiono jednak o jej zorganizowaniu w roku 2021.

Otwarcie wystawy 4 czerwca 2021 r. (piątek – za zaproszeniami), o godz. 18:00 w Ratuszu Staromiejskim, zapoczątkuje jednocześnie dni centralne obchodów reaktywowania Okręgu Pomorskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP, które będą miały miejsce w dniach 12 i 13 czerwca 2021 r. Ekspozycję oglądać będzie można do 29 sierpnia 2021 r.

Jej cezurą chronologiczną będzie okres międzywojenny, poprzez czas liczony od powojennej reaktywacji bractw strzeleckich, do chwili obecnej. Będzie to szczególna okazja do zaprezentowania pięknej i służebnej działalności pomorskich bractw strzeleckich, w których pielęgnowano patriotyczne tradycje oraz gotowość Braci Kurkowych do służby Ojczyźnie. Obecnie istniejące Bractwa Strzeleckie pielęgnują tradycje swoich poprzedników.

Na wystawę będą składać się liczne eksponaty, należące do bractw strzeleckich, aktualnie istniejących, jak i nie reaktywowanych. Ekspozycja będzie obejmowała szeroki wachlarz przedmiotów, które zachowały się mimo różnych zawirowań dziejowych. Wśród prezentowanych pamiątek będą eksponowane archiwalia i dokumenty, broń strzelecka, fotografie stare i współczesne, kroniki, ordery i odznaczenia, sztandary, trofea z turniejów strzeleckich, uniformy członków bractw i inne.

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl