Kulturalne stypendia przyznane

W naszym mieście nie brakuje utalentowanych twórców i artystów, którzy realizują wiele ciekawych projektów. Dla wielu z nich możliwość uzyskania stypendium jest dodatkową szansą na kontynuowanie swojej twórczości i rozwijanie pasji. Trzynastu artystów otrzymało od Prezydenta Miasta stypendia kulturalne. Stosowne umowy podpisali 24 marca.

-Wiem, że oprócz pracy twórczej i intelektualnej, potrzebne jest też wsparcie finansowe. Pomimo tych trudnych czasów, które zmuszają nas do oszczędności, cieszę się że podtrzymaliśmy pulę środków taką sama jak w roku ubiegłym i mam nadzieje, że to wsparcie pomoże Państwu w dalszym rozwoju i realizacji swoich pasji. W myśl hasła „Tu rodzą się gwiazdy” nie tylko w sporcie ale i w kulturze, dlatego też staramy się pomagać na tyle ile możemy – powiedział Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak.

-Nie ukrywam, że praca nad rozdysponowaniem stypendiów jest bardzo ciężka. Cieszę się, że możemy gościć na Państwa wystawach, bo dzięki temu ubogacacie nasze miasto swoją twórczością i pracą dodajecie estetyki, co jest niezmiernie miłe. Serdeczne gratulacje – dodała Przewodnicząca Komisji Kultury i Promocji Miasta Martyna Łangowska-Siembida.

Na temat formalnych spraw związanych z otrzymaniem stypendium kulturalnego opowiedziała Renata Połomska – Naczelnik Wydziału Informacji Społecznej.

Przewodnicząca Komisji Kultury i Promocji Miasta Martyna Łangowska-Siembida i Prezydent Miasta Janusz Stankowiak.
Przewodnicząca Komisji Kultury i Promocji Miasta Martyna Łangowska-Siembida i Prezydent Miasta Janusz Stankowiak.

Stypendium kulturalne na 2023 r. otrzymali:

Aleksandra Miczek na przygotowanie spektaklu teatralnego „Jak oddech” z młodzieżową grupą teatralną „Naparawan” z SCK.                                                                                                          Edyta Lichy na II część albumu „Kociewie w obiektywie”.
Paweł Wyborski na cykl prac malarskich pejzaże metafizyczne oraz organizację wystawy jubileuszowej z okazji 25-lecia pracy twórczej w Muzeum Ziemi Kociewskiej.
Krzysztof Rudek na zorganizowanie wystawy fotografii. Przybliżenie sylwetek artystów, ludzi sztuki i kultury, którzy wzięli udział w projekcie „Portret przy stole”.
Łukasz Kiełpiński na cykl warsztatów dla chóru Sicut Avis. Poszerzenie repertuaru chóru, wiedzy oraz przygotowanie do udziału w koncertach w Starogardzie, kraju i za granicą.
Artur Hossa zaprezentuje prace dotyczące wydarzeń, które miały miejsce na terenie miasta i regionu z okazji 15-lecia twórczości fotograficznej prasowo-reportażowej.
Tomasz Radimonas na warsztaty wokalne przygotowujące do koncertu w Niemczech oraz zorganizowanie koncertu powarsztatowego dla mieszkańców Starogardu Gdańskiego.
Michał Majewski, wydanie zbioru opowiadań poruszających bardzo ważne aspekty życia.
Michał Nagórski przeprowadzi wśród uczniów starogardzkich pierwszych klas cykl autorskich zajęć muzycznych „Bajka o piosence i nutkach”.
Wojciech Leszczyński na podniesienie umiejętności wokalnych członków kapeli kociewskiej „Fefernuski” oraz udział w koncertach.
Marta Ossowska na organizację wystawy obrazów na płótnie w technikach olej, akryl, techniki eksperymentalne.

Dwoje stypendystów nie mogło przyjść na uroczyste podpisanie umów. Paweł Ratajek (kontynuacja koncertowego cyklu wydarzeń „II Kociewskie Koncerty Akordeonowe) i Dariusz Syrkowski (powstanie cyklu 50 obrazów olejnych, pejzażu kociewskiego oraz zorganizowanie wystawy) podpiszą je w późniejszym terminie.

Stypendia w dziedzinie kultury przyznane zostały na podstawie Uchwały Nr XV/163/2019 Rady Miasta Starogard Gdański. Środki przeznaczone w projekcie budżetu miasta na 2023 r. na stypendia kulturalne to w sumie 40 000 zł.

Przyznawanie stypendiów w dziedzinie kultury nie jest zadaniem łatwym. Trudno jednoznacznie ocenić artystów, zwłaszcza jeśli zajmują się różnymi dziedzinami.