Kulturalne stypendia przyznane

W naszym mieście nie brakuje utalentowanych twórców i artystów, którzy realizują wiele ciekawych projektów. Dla wielu z nich możliwość uzyskania stypendium jest dodatkową szansą na kontynuowanie swojej twórczości i rozwijanie pasji. Trzynastu artystów otrzymało od Prezydenta Miasta stypendia kulturalne. Stosowne umowy podpisali 24 marca.

-Wiem, że oprócz pracy twórczej i intelektualnej, potrzebne jest też wsparcie finansowe. Pomimo tych trudnych czasów, które zmuszają nas do oszczędności, cieszę się że podtrzymaliśmy pulę środków taką sama jak w roku ubiegłym i mam nadzieje, że to wsparcie pomoże Państwu w dalszym rozwoju i realizacji swoich pasji. W myśl hasła „Tu rodzą się gwiazdy” nie tylko w sporcie ale i w kulturze, dlatego też staramy się pomagać na tyle ile możemy – powiedział Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak.

-Nie ukrywam, że praca nad rozdysponowaniem stypendiów jest bardzo ciężka. Cieszę się, że możemy gościć na Państwa wystawach, bo dzięki temu ubogacacie nasze miasto swoją twórczością i pracą dodajecie estetyki, co jest niezmiernie miłe. Serdeczne gratulacje – dodała Przewodnicząca Komisji Kultury i Promocji Miasta Martyna Łangowska-Siembida.

Na temat formalnych spraw związanych z otrzymaniem stypendium kulturalnego opowiedziała Renata Połomska – Naczelnik Wydziału Informacji Społecznej.

Przewodnicząca Komisji Kultury i Promocji Miasta Martyna Łangowska-Siembida i Prezydent Miasta Janusz Stankowiak.
Przewodnicząca Komisji Kultury i Promocji Miasta Martyna Łangowska-Siembida i Prezydent Miasta Janusz Stankowiak.

Stypendium kulturalne na 2023 r. otrzymali:

Edyta Lichy na II część albumu „Kociewie w obiektywie”.
Paweł Wyborski na cykl prac malarskich pejzaże metafizyczne oraz organizację wystawy jubileuszowej z okazji 25-lecia pracy twórczej w Muzeum Ziemi Kociewskiej.
Krzysztof Rudek na zorganizowanie wystawy fotografii. Przybliżenie sylwetek artystów, ludzi sztuki i kultury, którzy wzięli udział w projekcie „Portret przy stole”.
Łukasz Kiełpiński na cykl warsztatów dla chóru Sicut Avis. Poszerzenie repertuaru chóru, wiedzy oraz przygotowanie do udziału w koncertach w Starogardzie, kraju i za granicą.
Artur Hossa zaprezentuje prace dotyczące wydarzeń, które miały miejsce na terenie miasta i regionu z okazji 15-lecia twórczości fotograficznej prasowo-reportażowej.
Tomasz Radimonas na warsztaty wokalne przygotowujące do koncertu w Niemczech oraz zorganizowanie koncertu powarsztatowego dla mieszkańców Starogardu Gdańskiego.
Michał Majewski, wydanie zbioru opowiadań poruszających bardzo ważne aspekty życia.
Miczek Aleksandra na przygotowanie spektaklu teatralnego „Jak oddech” z młodzieżową grupą teatralną „Naparawan” z SCK.
Michał Nagórski przeprowadzi wśród uczniów starogardzkich pierwszych klas cykl autorskich zajęć muzycznych „Bajka o piosence i nutkach”.
Wojciech Leszczyński na podniesienie umiejętności wokalnych członków kapeli kociewskiej „Fefernuski” oraz udział w koncertach.
Marta Ossowska na organizację wystawy obrazów na płótnie w technikach olej, akryl, techniki eksperymentalne.

Dwoje stypendystów nie mogło przyjść na uroczyste podpisanie umów. Paweł Ratajek (kontynuacja koncertowego cyklu wydarzeń „II Kociewskie Koncerty Akordeonowe) i Dariusz Syrkowski (powstanie cyklu 50 obrazów olejnych, pejzażu kociewskiego oraz zorganizowanie wystawy) podpiszą je w późniejszym terminie.

Stypendia w dziedzinie kultury przyznane zostały na podstawie Uchwały Nr XV/163/2019 Rady Miasta Starogard Gdański. Środki przeznaczone w projekcie budżetu miasta na 2023 r. na stypendia kulturalne to w sumie 40 000 zł.

Przyznawanie stypendiów w dziedzinie kultury nie jest zadaniem łatwym. Trudno jednoznacznie ocenić artystów, zwłaszcza jeśli zajmują się różnymi dziedzinami.