Kultura przez duże „K”. Wyróżniono Mecenasów i Przyjaciół Kultury

Ponad 180 wydarzeń kulturalnych i ponad 100 tys. widzów to ubiegłoroczny sukces Starogardzkiego Centrum Kultury. – Nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie ludzie o wielkim sercu, kochający sztukę i kulturę w naszym mieście – powiedziała Ewa Bechter dyrektor SCK. 19 lutego podczas uroczystej gali pracownicy SCK podziękowali firmom, osobom i instytucjom, które wsparły działania kulturalne w 2015 r.

– Starogardzkie Centrum Kultury jest instytucją, która organizuje i promuje spotkania z kulturą i sztuką, pomaga też innym tworzyć sztukę i różne działania kulturalne dla mieszkańców miasta. Jednak nie byłoby to możliwe, gdyby nie wsparcie i państwa ogromnie rozmiłowane w sztuce serce. Tymi słowami Aneta Gołębiewska wraz z Łukaszem Rocławskim otworzyli uroczystą galę wręczenia wyróżnień Mecenasa Kultury i Przyjaciela Kultury.

– Wielu z was jest przyjaciółmi i mecenasami kultury nie od dziś, ale wielu z was, właśnie dziś będzie miało w tej roli swój debiut – mówiła Ewa Betcher. – To również mój debiut, bo po raz pierwszy staje przed państwem w roli dyrektora SCK. Przypomniała, że rok 2015 był rokiem wyjątkowym ale bardzo pracowitym. SCK zorganizowało ponad 180 wydarzeń kulturalnych, które odwiedziło ponad 100 tys. osób. Śmiejąc się przyznała, że można by powiedzieć, że w Starogardzie imprezowano co drugi dzień. Ale nie tylko imprezami mogą się pochwalić. SCK prowadzi też edukację kulturalną. Do wyboru jest 16 pracowni i tylko w ubiegłym roku z zajęć artystycznych skorzystało ponad 15 tyś. chętnych. Nawiązała też do ważnego wydarzenia ubiegłego roku, którym były obchody 10-lecia istnienie Uniwersytetu Trzeciego Wieku, z którego korzysta blisko 200 seniorów. Przy okazji podziękowała wszystkim pracownikom za codzienną pracę i poświęcenie. Na koniec dodała, że nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie ludzie o wielkim sercu, kochający sztukę i kulturę w naszym mieście. Podkreślała, że wsparcie przyjaciół kultury pomogło zrealizować tak wiele wydarzeń. – Dzięki waszej hojności i otwartości mogliśmy poszerzyć ofertę kulturalną w mieście oraz zapewnić wysoką jakość imprez, które realizowaliśmy już wcześniej i za to bardzo dziękuję – zakończyła dyrektor.

Mecenas Kultury 2015

Za otwartość i życzliwość dla inicjatyw kulturalnych wyróżnienie Mecenasa Kultury otrzymali: Zenon Błański- prezes Banku Spółdzielczego, Roman Tomczak nadleśniczy Nadleśnictwa Starogard, Stefan Lubawski, Leszek Wiśniewski prezes Elektrociepłowni Starogard, Rafał Etmański prezes PUK „Starkom”, Joanna Myślińska prezes PWK „Star-Wik”, Janusz Urban prezes ZUOK „Stary Las”, Zakłady Farmaceutyczne „Polpharma” oraz Mariusz Popławski prezes firmy „Gama”.

Przyjaciel Kultury 2015

Wśród Przyjaciół Kultury, którzy swoim zaangażowaniem sprawili, że Starogard tętnił wydarzeniami kulturalnymi, znaleźli się Klub Motocykli Dawnych, rektor Pomorskiej Szkoły Wyższej dr Wiesław Wika, Jacek Łepek Dyrektor Zarządzający PSW, Leszek Chmielewski z Drukarni Mirotki, Grażyna i Adam Skuczyńscy właściciele Drukarni Kim, Anna Jakób prezes spółki GPEC Starogard, Mariusz Szwarc i Tomasz Pastwa Galeria Neptun, Marzena Nieczuja-Urbańska aktorka Teatru Wybrzeże, Hanna i Piotr Pobłoccy właściciele Kwiaciarni Połoccy, Dorota Dorau prezes Stowarzyszenia „Można Inaczej”, Ireneusz Majkowski z firmy Majkowski Brokers, Marzena Klein dyrektor OSiR, Salon Rowerowy Kross, Centrum Rehabilitacyjne Medpharma oraz Skład Węglowy Hanseatic.

Wyróżnione media

Uhonorowano i wyróżniono również wszystkie starogardzkie i pomorskie media za pomoc w promocji i rozpowszechnianiu informacji o wydarzeniach kulturalnych w mieście. Wyróżnienia otrzymali Anna Czyżewska – redaktor naczelna Gazety Kociewskiej, Anna Kamińska z Dziennika Bałtyckiego, Beata Odziemkowska – redaktor naczelna Wieści z Kociewia, Janusz Rokiciński redaktor naczelny Dzień Dobry Starogard, Ewa Macholla – redaktor naczelna Expresu Kociewskiego, Krzysztof Łach – redaktor naczelny Verizane i współredaktor portalu 24starogard.pl, dyrektor Radia Głos ksiądz Ireneusz Smagliński, Michał Murawiński stacja TVN TURBO, dyrektor TVP Gdańsk Marek Wałuszko, Małgorzata Mrozowska – Krawczyk – kierownik programu Panorama TVP Gdańsk.

Spotkanie przy lampce wina i świecach

– Widząc tylu Mecenasów i Przyjaciół Kultury w naszym mieście można śmiało powiedzieć, że nie ma szczepionki na ten wirus. Kto raz da się zarazić miłością do sztuki i kultury, nijak nie możne się wyleczyć się z tej „choroby” – powiedział Mariusz Popławski prezes firmy Gama. Tak właśnie stało się ze mną i przypuszczam, że z wielu tu wyróżnionymi.
– Bo kultura daje przecież radość tym, którzy z niej korzystają i tym, którzy ją finansują- dodała Joanna Myślińska prezes firmy Star-Wik”. Chyba wszyscy należymy do jednych i drugich, i to cieszy.

Nagrody i wyróżnienia wręczono w niezwykle klimatycznej atmosferze, przy lampce wina i świecach. Goście obejrzeli filmy z najważniejszych imprez zeszłego roku, a wieczór umilił występ zespołu Singers Novi pod dyrekcją Wojciecha Gdańca.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl