Kultura i sport on-line

W związku z sytuacją, która zmusza nas do spędzania czasu w domach, starogardzkie instytucje kulturalne oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji oferują swoim sympatykom aktywność on-line.

SCK udowadnia, że w czasie kwarantanny nie ma potrzeby rezygnować ze sztuki i kultury. W ramach akcji #ZostańKulturalniewDomu jego pracownicy starają się zainteresować propozycjami, z których możemy skorzystać w domowym zaciszu. Na facebookowym fanpage’u https://bit.ly/3c1MtRR znaleźć można informacje jak wirtualnie zwiedzić najpopularniejsze muzea w Polsce, posłuchać koncertów, obejrzeć spektakle, czy wziąć udział w wirtualnych warsztatach plastycznych z Józefem Olszynką. Nie brakuje również aktywności dla najmłodszych, filmów oraz słuchowisk.

Mali miłośnicy kultury mogą posłuchać bajek specjalnie dla nich czytanych przez pracowników Starogardzkiego Centrum Kultury w ramach akcji „Bajkolandia z SCK”.

Powstała też „Wirtualna Kawiarenka pod Gwiazdami”. To miejsce, gdzie można podzielić się własną twórczością i sprowokować do dyskusji. Swoje prace poetyckie, malarskie, czy fotograficzne można wysłać na adres edukacja.sck@gmail.com.

Osoby, które nie korzystają z mediów społecznościowych mogą włączyć się w kulturalną aktywność poprzez stronę http://www.sck.art.pl.

SCK pamięta też o studentach Uniwersytetu Trzeciego Wieku „S-Centrum” publikując dla nich materiały, którymi mogą zainteresować się podczas kwarantanny: wywiady, „Gazetę Senior” on-line, czy filmik instruktażowy jak przygotować serwetki na Wielkanoc.

Na Święta Wielkanocne Starogardzkie Centrum Kultury zaproponowało konkurs dla osób kreatywnych i uzdolnionych manualnie. Można przygotować własny projekt kartki świątecznej.

Pracownicy i przyjaciele SCK zachęcają do pozostania w domu.

Facebookowa strona Osiedlowego Domu Kultury https://bit.ly/2RpNcEO proponuje swoim miłośnikom trzy nowe odsłony internetowe. W ramach zajęć „Łap codzienność” moderatorzy strony zachęcają do dzielenia się twórczością fotograficzną oraz słowem pisanym. Można pokazać swoje zdjęcie z życia codziennego w domowej przestrzeni, wyrazić pozytywną myśl, czy podzielić się optymistyczną refleksją.

„Plastyka on-line z ODK” to strona poświęcona działaniom twórczym. Znajdziecie tam Państwo pomysły na to jak wspólnie z rodziną kreatywnie spędzić czas. Aby bawić się plastyką, nie trzeba posiadać profesjonalnych farb, sztalugi, czy innych narzędzi. Pod postami z ćwiczeniami plastycznymi, można publikować swoją twórczość.

ODK zadbał o uczestników wszystkich swoich zajęć i zaproponował ciekawą alternatywę w sieci.

Grupa „Klub Seniora ODK on-line” https://bit.ly/34l0R5b zadbała o osoby starsze, samotne, dla których okres epidemii jest szczególnie trudny. – Każdy może dzielić się wiedzą, pasjami, humorem i dobrym słowem, zachęcać do własnoręcznego tworzenia i ćwiczenia, polecać książki, filmy, spektakle teatralne, muzykę oraz sztukę. Na stronie znajdują się również informacje o specjalnie utworzonych dla seniorów programach mających pomóc pozostającym w domu w utrzymaniu jak najlepszej kondycji psychicznej i fizycznej – do aktywności zachęca Joanna Schwoch z Osiedlowego Domu Kultury.

Muzeum Ziemi Kociewskiej na swoim profilu na Facebooku https://bit.ly/2XjXUQT będzie publikować krótkie filmiki oraz zdjęcia z opisami eksponatów. Znajdą tam Państwo również wszelkie nowe pomysły.

Coś wyjątkowego przygotował także Ośrodek Sportu i Rekreacji. – Już za chwilę ruszamy z nowym projektem #OSiRTV. Na Facebooku https://bit.ly/34mgeu5 transmitować będziemy tzw. „live’y” ze znanymi osobami, które mieliśmy przyjemność gościć w Starogardzie. Tematyka naszych rozmów wcale nie będzie dotyczyła tylko sportu. Liczymy, że weźmiecie udział w dyskusji i będziecie zadawać pytania! Zapraszamy na nasz oficjalny fanpage OSiR Starogard – zaprasza Monika Kełpin z Ośrodka Sportu i Rekreacji.

W cyklu OSiR Tv będziemy mogli posłuchać wywiadów ze znanymi osobami, nie tylko ze świata sportu.

Ze względu na panującą sytuację decyzją organizatorów Bieg Szpęgawski odbędzie się w niedzielę 4 października 2020 r. Zachęcamy do zapisów na stronie www.elektronicznezapisy.pl. Wysokość wpisowego nie ulega zmianie. Zdradzić możemy, że na wszystkich biegaczy czekać będzie jeszcze więcej nowości i atrakcji.

W tym trudnym czasie OSiR podsuwa ciekawe rozwiązania na spędzanie czasu w domu.

– W ramach cyklu #zostańwdomu na fanpage’u OSiR Starogard znajdziecie pomysły z zakresu sportu, rekreacji, kuchni, zabaw z dziećmi itp. Zachęcamy do przyłączenia się do akcji poprzez wykorzystanie specjalnej nakładki na zdjęcie profilowe dostępnej na tej stronie. W ramach akcji przygotowaliśmy też zabawę #SportowyOmnibus. Przez 10 dni, codziennie na facebookowym profilu OSiR pojawiało się pytanie o tematyce sportowej. Pierwsze trzy osoby, które prawidłowo odpowiedziały otrzymywały kolejno 3, 2 i 1 punkt. Prowadziliśmy ranking. A oto zwycięzcy: I miejsce zajął Mariusz Kuchta. II miejsce Dominika Pokojewska i Sławomira Tuwalska. Na trzecim III miejscu uplasowała się Magdalena Fojut – powiedziała Monika Kełpin.

Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkich mieszkańców Starogardu Gdańskiego zachęcamy do korzystania z internetowej oferty naszych jednostek. Zostańcie w domu.

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl