Ku czci Patrona Miasta

1025 lat temu, dokładnie 23 kwietnia 997 roku, męczeńską śmiercią zginął święty Wojciech – patron Starogardu Gdańskiego. 26 kwietnia zorganizowane zostały uroczystości ku jego czci. W kościele św. Wojciecha odbyła się msza św. w intencji Miasta i jego Mieszkańców, na której uczczono także 90-lecie erygowania parafii.

Pamięć Męczennika władze samorządowe, delegacje najważniejszych instytucji, mieszkańcy Starogardu i parafianie upamiętnili na skwerku św. Wojciecha. – Spotkaliśmy się, by uczcić pamięć tego wyjątkowego, godnego podziwu i najwyższego szacunku człowieka. Człowieka, który poniósł śmierć, bo nie bał się głośno mówić o tym, w co wierzył. Nauczał, nawracał pogan i głosił Słowo Boże. Robił to, bo wiedział, że jeśli wszyscy mieszkańcy danego terenu będą wierzyć w tego samego Boga i wyznawać te same wartości, unikną wojen. Św. Wojciech pragnął przede wszystkim pokoju. Obserwując to, co dzieje się teraz w Ukrainie, będąc tak blisko tych przerażających wydarzeń, przypominamy sobie, że „pokój” to nie jest tylko puste słowo. Trzeba o niego dbać, a kiedy to konieczne także zawalczyć – w wystąpieniu okolicznościowym mówił Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak.

Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak wygłosił przemówienie okolicznościowe.

– Przebiegająca tuż obok ulica Szumana została zmodernizowana. Nowy blask zyskał także skwerek św. Wojciecha, na którym się teraz znajdujemy. To, że udało się go odnowić cieszy mnie przede wszystkim ze względu na fakt, iż w ramach Budżetu Obywatelskiego zabiegali o to mieszkańcy. Jak zatem widać, stawianie na ich aktywizację sprawdza się znakomicie. Poza zadaniami infrastrukturalnymi, inwestujemy także w działania społeczne. Wzorem naszego patrona, św. Wojciecha, dążymy bowiem do harmonii. Podobnie jak on, wierzymy, że tylko zachowanie równowagi we wszystkich dziedzinach życia prowadzi do sukcesu, spokoju, a w efekcie do szczęścia. Życzę go Wszystkim Starogardzianom, naszym Przyjaciołom i Gościom. Szczególnie ciepło myślę teraz o parafianach i kapłanach parafii, której św. Wojciech także patronuje. 90. rocznica jej erygowania to, poza 1025. rocznicą śmierci męczennika, również powód, dla którego się dzisiaj spotkaliśmy. Żyjmy tak, jak nauczał święty Wojciech! Wszystkiego Dobrego! – kontynuował Janusz Stankowiak.

Prezydent Starogardu Janusz Stankowiak, Przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert i Sekretarz Gminy Starogard Gdański Tomasz Rogalski złożyli pod pomnikiem wiązanki kwiatów.

Prezydentowi Starogardu towarzyszyli jego zastępcy Maciej Kalinowski i Tadeusz Błędzki oraz Przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert. Wiązanki kwiatów pod pomnikiem św. Wojciecha, wspólnie z Prezydentem Miasta oraz Przewodniczącą Rady Miasta złożył sekretarz Gminy Starogard Gdański Tomasz Rogalski.

Ks. biskup dr Ryszard Kasyna poświęcił odnowiony skwerek św. Wojciecha.

Na uroczystości przybył biskup pelpliński dr Ryszard Kasyna, który poświęcił odrestaurowany niedawno skwerek św. Wojciecha. Po spotkaniu pod pomnikiem patrona Starogardu Gdańskiego, przy dźwiękach Orkiestry Dętej SCK, zgromadzeni przemaszerowali do kościoła, gdzie pod przewodnictwem ks. biskupa dr Ryszarda Kasyny odprawiona została uroczysta msza św. w intencji Miasta i jego Mieszkańców.

Uroczystej mszy św. w intencji Miasta i jego Mieszkańców przewodził ks. biskup dr Ryszard Kasyna.

Z okazji 90. rocznicy powstania parafii pw. św. Wojciecha, po uroczystej mszy św. władze miasta podziękowały księdzu proboszczowi Januszowi Lipskiemu oraz kapłanom parafii pw. św. Wojciecha za posługę i sprawowanie duchowej opieki and parafianami, do których należy duża część mieszkańców miasta.

W imieniu władz miasta ks. biskupowi podziękowała Przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert.

Delegacja parafian także złożyła podziękowania na ręce księdza proboszcza. Przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert podziękowała za przybycie ks. biskupowi dr Ryszardowi Kasynie.

Fot. Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl