Ku czci naszego patrona

W tym roku minęły 1022 lata od męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Starogard Gdański, jak zawsze, pamiętał o swoim patronie. Uroczystości ku jego czci odbyły się 29 kwietnia.

Przy pomniku upamiętniającym biskupa męczennika zebrali się duchowni, władze miasta, gminy i powiatu, kombatanci, przedstawiciele organizacji, stowarzyszeń oraz mieszkańcy. Wspólnie uczcili pamięć św. Wojciecha, który w czerwcu 1998 r., podczas obchodów 800-lecia miasta, został ogłoszony patronem Starogardu Gdańskiego. Uroczystość rozpoczął proboszcz parafii p.w. św. Wojciecha ks. Janusz Lipski.

Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak

– Spotykamy się dzisiaj pod pomnikiem świętego Wojciecha i tuż przy kościele pod jego wezwaniem, by uczcić pamięć tego jakże odważnego człowieka. Głosił słowo Boże i chrystianizował, z pełną świadomością zagrożeń, jakie niosło to ze strony pogan. Nie bał się silniejszych przeciwników. Gotów był na wiele poświęceń – mówił Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak.

– Nie możemy zapomnieć, że Święty Wojciech to pierwszy polski męczennik. Podjął się trudnej misji chrystianizacji, bo nade wszystko pragnął pokoju. Doskonale zdawał sobie sprawę z tego, że jeśli wszyscy mieszkańcy danego terenu będą wierzyć w tego samego Boga i wyznawać te same wartości, unikną wojen. Do końca bronił swoich przekonań i tego, w co wierzył. W czasach, kiedy brakuje autorytetów, wszyscy powinniśmy być dumni, że nad Polską oraz Starogardem Gdańskim czuwa ktoś taki – kontynuował Janusz Stankowiak.

Ks. biskup Ryszard Kasyna

Prezydent nawiązał w swoim przemówieniu do zmian, przez które wciąż przechodzi nasze miasto. – Starogard Gdański nieustannie się rozwija. Aktualnie trwają intensywne prace modernizacyjne w Parku Miejskim, który w niedalekiej przyszłości oddany zostanie do Państwa dyspozycji. Będzie to wspaniałe miejsce na rekreację i wypoczynek w samym sercu miasta. Niedługo rozpocznie się drugi etap przebudowy pobliskiej ulicy Kopernika. To tylko część z zadań, które obecnie realizujemy. Poza tymi infrastrukturalnymi, dbamy także o programy społeczne pozwalające łączyć i aktywizować naszych mieszkańców. Podobnie, jak nasz patron dążymy bowiem do harmonii. Takiego spojrzenia na świat uczył właśnie Święty Wojciech. Jego męczeństwo wciąż przynosi owoce. Czerpmy więc z nauki, jaką nam po sobie pozostawił – zakończył prezydent Janusz Stankowiak.

Ks. biskup Ryszard Kasyna odmówił „Akt oddania miasta w opiekę św. Wojciecha”. Delegacja władz miasta, gminy i powiatu złożyła kwiaty pod figurą naszego patrona. Uroczystości zakończyła wspólna modlitwa. Następnie wszyscy uczestnicy przemaszerowali na mszę św. do kościoła p.w. św. Wojciecha. O oprawę muzyczną zadbała Orkiestra Dęta ze Starogardzkiego Centrum Kultury.

Fot. Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl