Kto raz pokochał Kociewie, ten z nim umrze – wspomnienie Jana Ejankowskiego

Jan Ejankowski był pomysłodawcą i organizatorem Przeglądu Kociewskich Zespołów Folklorystycznych ku czci Władczyni Kociewia w Piasecznie.

Był też założycielem i kierownikiem zespołu „Piaseckie Kociewiaki”. Dał się zapamiętać jako mistrz kociewskiego regionalizmu, pomysłodawca i organizator wielu ciekawych i ważnych przedsięwzięć, promujących tę część Pomorza. Zmarł w ostatnią sobotę, 28 listopada 2015 roku, w wieku 85 lat.

Pan Jan Ejankowski współorganizował budowę „Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Piasecznie” oraz organizował sesje naukowe na temat dziejów, tradycji i historii naszej „Małej Ojczyzny”. W zasadzie swoje życie poświęcił Kociewiu, stając się ikoną regionalizmu – kociewskim stolem.

Poza pracą kustosza, wychowawcy i publicysty, cały wolny czas poświęcał swojej pasji – prowadził zespół młodzieżowy „Piaseckie Kociewiaki” – bez wątpienia najbardziej znany i najczęściej nagradzany zespół folklorystyczny z Kociewia.
Aktywność piaseckiej młodzieży, jej zapał i popularność „Piaseckich Kociewiaków” zainspirowała Jana Ejankowskiego do stworzenia w Piasecznie własnego festiwalu twórczości ludowej (organizowanego dziś przez stowarzyszenie Piaseczno – Folklor – Festiwal). Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1994 roku i ewoluowała do dwóch festiwalowych konkursów: Przeglądu Kociewskich Zespołów Folklorystycznych ku czci Władczyni Kociewia oraz Przeglądu Zespołów Folklorystycznych Północnej Polski ku czci Królowej Pomorza i Matki Jedności.

Sukcesy „Piaseckich Kociewiaków” oraz popularność piaseckiego festiwalu przyczyniły się z pewnością do powstania kolejnych kociewskich zespołów folklorystycznych, które działają w Starogardzie, Tczewie, Pelplinie, Lubichowie czy Skarszewach. Dlatego dzisiaj Jana Ejankowskiego nazywa się ojcem zespołów regionalnych na Kociewiu. Jego wkład w rewitalizację tożsamości regionalnej Kociewiaków jest zwyczajnie nie do przecenienia.

Na przestrzeni ostatnich lat nie było dyskusji na temat regionu, w której Jan Ejankowski nie zabrałby głosu, dzieląc się zwykle najnowszymi odkryciami z historii Kociewia. Jeszcze w tym roku Pan Jan włączył się w przygotowania V Kongresu Kociewskiego, biorąc czynny udział w dyskusjach, zabierając głos jako „ikona regionalizmu” – jak go nazywano.
Odbierając nagrodę Kociewskie Pióro powiedział:
– Jestem bardzo szczęśliwy i wzruszony, że wysiłek zespołu istniejącego od 1952 r. został doceniony. Folklor towarzyszy mi przez całe życie. Moje motto brzmi, że kto raz pokochał Kociewie, ten z nim umrze.

Jana Ejankowskiego niestety nie ma już wśród nas. Pewnie gdzieś tam uczy kolejne rzesze Kociewiaków „Miała baba jedna córa…”.
Wyprowadzenie zmarłego odbędzie się 3 grudnia o godzinie 11.00 z kaplicy cmentarnej do kościoła NNMP w Piasecznie. Po mszy św żałobnej nastąpi odprowadzenie zmarłego na cmentarz.

Opracowała: Dorota Piechowska

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl