Kto jeśli nie my… podsumowanie akcji „Kociewiacy dla Hospicjum”

180 wolontariuszy zebrało blisko 23 tys. zł na sprzęt rehabilitacyjny dla starogardzkiego hospicjum. Prawie 2 tys. zł dla chorych przekaże Polpharma. 23 maja br. grupa robocza na rzecz budowy hospicjum w Starogardzie Gdańskim oraz przedstawiciele Zakładu Rehabilitacyjno-Leczniczego Medpharma podsumowali akcję „Kociewiacy dla Hospicjum”. Podczas spotkania w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej wyznaczyli też nowe cele i zadania na przyszłość.

– Akcja „Kociewiacy dla Hospicjum”, której ukoronowaniem był Pierwszy Kociewski Piknik dla Hospicjum”, przebiegła niezwykle sprawnie i przyniosła wymierne dobra dla chorych hospicyjnie – powiedział prezydent miasta Janusz Stankowiak. Dodał, że cieszy go przede wszystkim przychylność i zaangażowanie mieszkańców w stworzenie miejsca, w którym ludzie w ostatnim stadium choroby nowotworowej odnajdą spokój i fachową pomoc.

Patrycja Dziewiątkowska -Dudek pełnomocnik PM ds Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Uzależnień, prezydent miasta Janusz Stankowiak , Dorota Dorau prezes Stowarzyszenia Można Inaczej

– Cieszy mnie to, że zmienia się myślenie ludzi na temat samej Medpharmy, jako budowniczego i prowadzącego przyszłe hospicjum dla mieszkańców powiatu starogardzkiego. To bardzo ważne, abyśmy umieli sobie ufać w kwestii obranej drogi do celu. Uważam, że jest słuszna, a przede wszystkim realna i to w niedalekiej przyszłości – dodał prezydent.

Akcja „Kociewiacy dla Hospicjum” trwała od początku kwietnia. Włączyły się w nią szkoły, przedszkola, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, seniorzy Zakładów Farmaceutycznych Polpharma SA, w sumie dziewięć parafii ze Starogardu oraz parafie z Lubichowa, Klonówki, Kokoszkowy i Sumina. Oprócz działań edukacyjnych na temat idei hospicyjnej ponad 180 wolontariuszy wspólnie z parafiami prowadziło zbiórkę publiczną na rzecz chorych przebywających w kociewskim hospicjum. Dzięki hojności mieszkańców powiatu starogardzkiego łącznie uzbierali 22.777,01 zł. Dodatkowo Zakłady Farmaceutyczne Polpharma przekażą w formie darowizny na rzecz hospicjum 1.970,00 zł. Rekordową sumę pieniędzy na rzecz hospicjum zebrała parafia księdza dziekana Józefa Picka pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa – 3.482,50 zł. Do akcji włączyły się też lokalne samorządy. Miasto zapewniło akcji promocję, Starostwo Powiatowe ubrało 50 wolontariuszy w nowe koszulki, a Gmina Wiejska ufundowała nagrody dla uczestników konkursów i catering przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Lipinek Szlacheckich. Stowarzyszenie „Można Inaczej” udzieliło osobowości prawnej do przeprowadzenia zbiórki publicznej, ufundowało nagrody, część cateringu i przygotowało wolontariuszy do akcji. Hojna była też firma EGA, która ufundowała cenne nagrody dla uczestników konkursów oraz logistycznie – wraz z pracownikami CRL Medpharma – przygotowała Piknik. Starogardzkie Centrum Kultury zapewniło imprezie nagłośnienie wraz z obsługą, a MZK zadbało o dowiezienie do Nowej Wsi dzieci z SP nr 8, które uświetniły Piknik swoim występem.

Małgorzata Grzecznowska lekarz rodzinny, ksiądz dziekan Józef Pick

Wszystko to zadziało się po to, aby w Starogardzie powstało stacjonarne hospicjum. Ciężar jego budowy i zakontraktowania w Narodowym Funduszu Zdrowia wzięło na siebie Centrum Rehabilitacyjno-Lecznicze Medpharma. Dyrektor CRL Cezary Sławuszewski zapewnił na spotkaniu, że władze Medpharmy robią wszystko, aby jak najszybciej rozpocząć jego budowę. Zwrócił uwagę na sprawy dokumentacyjne i finansowe, w tym konieczność uzyskania kredytu, który pozwoli sfinansować nowe zadanie.

– Projekt jest gotowy od roku – powiedział dyrektor CRL Medpharma. – Mamy też pozwolenie na budowę. Na bieżąco wprowadzamy drobne poprawki, gdyż cały czas zbieramy informacje i uczymy się, jak takie hospicjum powinno wyglądać.

Dyrektor CLR Medpharma Cezary Sławuszewski, członek Rady Nadzorczej Medpharma S.A. – Adam Gudalewski

Wspomniał, że niedawno odwiedzili hospicjum w Pucku, z którym grupa robocza na rzecz starogardzkiego hospicjum utrzymuje bliskie kontakty od ponad roku. – To było ważne spotkanie, nie tylko ze względu na wymianę doświadczeń i wiedzy na temat prowadzenia takiej instytucji, ale przede wszystkim zobaczenia działań w praktyce. Dzięki temu możemy uniknąć pewnych błędów już na etapie projektowania – dodał Cezary Sławuszewski.

Podczas podsumowania akcji zebrani wiele uwagi poświecili przyszłym celom i zadaniom na rzecz budowy hospicjum.

Janina Lubawska – ZF Polpharma, Magdalena Forc-Cherek Naczelnik Wydziału Rozwoju Gminy Starogard Gdański

– Organizacja zbiórki publicznej i podjęte działania na rzecz dzieła hospicyjnego pokazały, że mamy bardzo duży potencjał do wykorzystania, że można zrobić jeszcze więcej – podkreśliła Dorota Dorau prezes Stowarzyszenia Można Inaczej. – Oczywiście w tej chwili musimy rozliczyć kończącą się zbiórkę publiczną na rzecz hospicjum i w porozumieniu z Medpharmą zakupić sprzęt rehabilitacyjny dla chorych. Pomysłów rodzi się wiele, można stworzyć różne cegiełki, wymyślić jeszcze wiele działań. Najpierw jednak trzeba podjąć stosowne decyzje i opracować plan rozwoju na przyszłość. Osobiście uważam, że każdy człowiek, który poczuje potrzebę wsparcia projektu powinien mieć wybór. Jeden będzie chciał sam kupić konkretną rzecz dla chorych, inny dołoży się do zbiorowej pomocy poprzez zakup „cegiełki” – dodała prezes Można Inaczej.

Prezydent Janusz Stankowiak zaproponował, aby jak najszybciej uruchomić kolejną zbiórkę publiczną w ministerstwie i ruszyć z akcją informacyjno-charytatywną podczas festynów w gminach, które wraz z początkiem czerwcem się rozpoczną.

Urszula Ossowska -Dyrektor MOPS, Bożena Bielińska – MOPS, Patrycja Dziewiątkowska-Dudek -pełnomocnik PM ds RPAiU, Janusz Stankowiak- prezydent Starogardu Gd. , Dorota Dorau- prezes  Stowarzyszenia „Można Inaczej”

– Zaczyna się letni sezon. To czas organizacji świąt miast i gmin, na które przychodzą tysiące ludzi – powiedział prezydent. – Dobrze byłoby włączyć samorządy lokalnych gmin w powiecie, aby na ich piknikach, festynach i świętach pojawiło się hasło „Kociewiacy dla Hospicjum”, aby ta wspaniała idea utrwaliła się w świadomości uczestników tych imprez. Wystarczy namiot, jeden dwóch ludzi, którzy wezmą mikrofon do ręki i opowiedzą zebranym o tym dziele. Na pewno znajdą się chętni o otwartych sercach, którzy zechcą wesprzeć ją przysłowiową „cegiełką”. Z pewnością podczas Dni Starogardu zadbam o to, aby taki namiot stanął i aby ludzie mogli się dowiedzieć jak najwięcej o tym pomyśle.

Na pomysł prezydenta od razu odpowiedział członek Rady Nadzorczej Medpharmy, obecny na spotkaniu Adam Gudalewski, deklarując konkretne działania, aby promocja akcji „Kociewiacy dla Hospicjum” trwała, rozwijała się i przynosiła wymierne efekty. – Zakupimy namiot wraz z odpowiednim wyposażeniem i – korzystając z grafiki stworzonej przez Pana Olgierda Lichego z Urzędu Miasta dla potrzeb I. Kociewskiego Pikniku dla Hospicjum – będziemy widoczni podczas plenerowych imprez na Kociewiu, a może i dalej. Pan Adam zwrócił też uwagę na bardzo istotną rolę Ambasadorów Hospicjum oraz na „dojrzewanie” konieczności powstania odrębnej struktury przy Medpaharmie – organizacji pozarządowej (fundacja lub stowarzyszenie), która będzie wiodącą w działaniach na rzecz idei hospicyjnej i będzie spinała współpracę Centrum z samorządami lokalnymi, organizacjami pozarządowymi, z każdym sprzyjającym Hospicjum.

Żonkile przekwitły, Pierwszy Kociewski Piknik dla Hospicjum jest już wspomnieniem, ale osoby zaangażowane w tę hospicyjną ideę planują kolejne wspólne działania, bo – jak śpiewali podczas marszu dla Hospicjum: kto jeśli nie my, kto jeśli nie ty, kto jeśli nie ja, pomagać  chorym ma”  w starogardzkim hospicjum.

Dla przypomnienia Pierwszy Kociewski Piknik dla Hospicjum