Ks. Feliks Bolt – patronem nowej ulicy

Założyciel polskich spółek handlowych „Kupiec”, „Bazar i Ceres”, które wychowały liczną kadrę kupiecką, obrońca polskości, działacz narodowy i polityczny, urodzony na Kociewiu – teraz ma w Starogardzie swoją ulicę. Radni zadecydowali o nazwaniu imieniem księdza Feliksa Bolta nowej ulicy w południowej części Starogardu.

Feliks Bolt urodził się w Barłożnie na Kociewiu. Egzamin dojrzałości zdał w chojnickim gimnazjum. Podjął studia teologiczne w Monasterze. Następnie studiował w Monachium i Pelplinie, gdzie w 1891 roku otrzymał święcenia kapłańskie. W okresie zaborów, we wszystkich placówkach, gdzie pracował jako ksiądz, prowadził bardzo ożywioną działalność narodową wśród Polaków. Pracując w Brusach, nawiązał kontakt ze znanym społecznikiem z Wielkich Chełmów – Stanisławem Sikorskim. W 1898 roku zorganizowali oni Spółdzielnię „Kupiec” w Brusach. Spółdzielnia zajmowała się handlem materiałami tekstylnymi i zmierzała do wyeliminowania handlu bławatnego zaborców. Z czasem na Pomorzu zaczęły powstawać filie „Kupca”. Interes „szedł” tak dobrze, że wkrótce Bolt i Sikorski powołali do życia drugą spółkę pod nazwą „Bazar”. Przedmiotem jej działania – podobnie jak „Kupca” – były zakup i sprzedaż towarów tekstylnych. W efekcie dalszej działalności łącznie trzy spółki: ”Kupiec”, „Bazar” i „Ceres” wychowały liczną kadrę kupiecką i przyczyniły się do rozwoju polskiej przedsiębiorczości, również na Kociewiu, odbierając część przemysłu zaborcom na Pomorzu.

Feliks Bolt należał też do założycieli Spółki Drukarni i Księgarni „Pielgrzym” w Pelplinie. Był jednym z inicjatorów powstania w 1912 roku Polskiej Spółki Wydawniczej „Gazeta Chojnicka”. W latach 1918 – 1920 był zaangażowany w działalność Naczelnej Rady Ludowej w Poznaniu. Należał również do czołowych działaczy politycznych endecji na Pomorzu. W latach 1920 – 1922 był posłem na Sejm Ustawodawczy, wybranym z listy Związku Ludowo – Narodowego, a później senatorem z ramienia tego ugrupowania. W latach 1935 – 39 był prezesem Rady Okręgowego Związku Spółdzielni Rolniczych i Zarobkowo – Gospodarczych Rzeczypospolitej Polskiej w Toruniu. Został aresztowany 24 października 1939 roku przez hitlerowców. Więziono go w obozie koncentracyjnym w Stutthofie, gdzie zmarł 7 kwietnia 1940 roku.

Z pomysłem upamiętnienia osoby księdza Felika Bolta wyszli uczniowie I liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Starogardzie Gdańskim.

– Uznaliśmy, że Ksiądz Feliks Bolt zasługuje na to, by w Starogardzie mieć swoją ulicę. Chcemy w ten sposób przybliżyć mieszkańcom jego sylwetkę oraz zasługi dla Kociewia i całej Rzeczypospolitej – tłumaczyli we wniosku Daria Śliwa i Bartłomiej Wierzba.

Radni nie mieli wątpliwości co do zasadności zgłoszonego wniosku, który podpisało 451 licealistów. Na sesji w dniu 21 sierpnia jednogłośnie nadali imię księdza Feliksa Bolta nowej ulicy, położonej w rejonie ulic: Heweliusza i Edmunda Falkowskiego.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl