Koronawirus. Nowa decyzja rządu: „Ograniczenie wychodzenia z domu od dzisiaj do soboty 11 kwietnia”

Od 25 marca do 11 kwietnia w kraju obowiązuje ograniczenie w przemieszczaniu się – wyjątkiem jest wyjście z domu do pracy, robienie niezbędnych zakupów i wolontariat w walce z koronawirusem. Rząd wprowadził zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób oraz ograniczenia w transporcie publicznym.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, które przygotowuje rząd, w kraju wprowadzone zostają kolejne obostrzenia. Mają obowiązywać od 24 marca 2020 roku do 11 kwietnia:

→nie wolno korzystać z bulwarów, parków, placów zabaw, czy siłowni pod chmurką;
→nie powinno wychodzić się na ulicę w więcej niż dwie osoby jednocześnie (ograniczenie to nie dotyczy rodzin);
→ obowiązuje zakaz wychodzenia z domu poza naprawdę potrzebnymi sytuacjami: kiedy idziemy do pracy, sklepu, apteki, lekarza, wyprowadzamy psa;
→ogranicza się poruszanie komunikacją publiczną:  należy korzystać tylko z miejsc siedzących, bez możliwości siadania na sąsiednich miejscach, co drugie miejsce musi pozostać wolne;
→w mszach św. i pogrzebach może uczestniczyć do pięciu osób plus sprawujący mszę;
→kara za nieuzasadnione łamanie nowych ograniczeń może skutkować mandatem w wysokości nawet 5 tys. zł
→podstawą prawną wprowadzenia dzisiejszych rozwiązań jest ustawa o chorobach zakaźnych.

W związku z nowym rozporządzeniem w Starogardzie Gdańskim wszystkie place zabaw i siłownie pod chmurką zostają zamknięte do 11 kwietnia.

Od 25 marca 2020 roku Straż Miejska będzie na bieżąco patrolować wszystkie miejsca publiczne oraz nawoływać do pozostania w domach. Za złamanie nowego rozporządzenia grozi mandat karny do 5 tys. zł.

Obostrzenia – jak tłumaczy premier Mateusz Morawiecki – zostały wprowadzone w celu zminimalizowania skali rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce.

– Zbliżamy się do 800 zachorowań, mamy 9 potwierdzonych zgonów. Dlatego niezbędne są kolejne kroki, które ograniczają przyrost zakażeń – mówił podczas konferencji prasowej premier Morawiecki. – Jesteśmy bardzo zaniepokojeni tym, co się dzieje. Wprowadzamy ograniczenia w przemieszczaniu się, które będą dotyczyć każdego z nas.

Podczas konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił, że doświadczenia z innych krajów pokazują, że umiarkowane ograniczenie kontaktów międzyludzkich może prowadzić do przesunięcia fali zachorowań. -Jeśli nie ograniczymy tych kontaktów do maksimum, nie ograniczymy liczby chorych, nie uratujemy ludzkich żyć – stwierdził.

Dodał, że zdaje sobie sprawę, że ludzie są już zmęczeni dotychczasowymi ograniczeniami.  -Tym bardziej chciałbym was prosić o jeszcze większy wysiłek we wspólnym działaniu, by ograniczyć wirusa – zaapelował minister Szumowski.

Nadal obowiązują poprzednie ograniczenia, wprowadzone przez rząd 13 marca: pełne kontrole na wszystkich polskich granicach, zakaz wjazdu obcokrajowców, zamknięcie miejsc rozrywki, restauracji, barów, pubów, kasyn. Kara za złamanie zasad kwarantanny (zastosowanej na zasadzie decyzji administracyjnej) wynosi od 5 tys. zł do 30 tys. zł.

Dane statystyczne dla całej Polski: 774 osoby zakażone / w tym 9 zmarłych.

 

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl