Koronawirus – imprezy odwołane, szkoły i przedszkola zamknięte

W związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem rząd Polski podjął decyzję o zamknięciu szkół, żłobków i przedszkoli. Placówki oświatowe zostają zamknięte na dwa tygodnie, od poniedziałku 16 marca 2020 roku. Prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak odwołał wszystkie imprezy kulturalno-sportowe, warsztaty, szkolenia oraz spotkania z mieszkańcami do 10 kwietnia.

Prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak po naradzie z zespołem zarządzania kryzysowego, powziął następujące decyzje, których celem jest powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronowirusa SARS-CoV-2 i ograniczanie ryzyka zakażenia.

Spotkanie z dyrektorami szkół, przedszkoli i jednostek podległych gminie w sprawie ustalenia działań związanych z koronawirusem

Zgodnie z decyzją rządu od jutra, tj. od 12 marca  we wszystkich szkołach i przedszkolach nie będą prowadzone lekcje. Zamknięte zostaną też żłobki. W szkołach odwołane są wszelkie imprezy oraz zajęcia dodatkowe, edukacyjne, sportowe i integracyjne . Placówki oświatowe pozostaną zamknięte do 25 marca

W czwartek 12 marca i piątek 13 marca w szkołach odbywać się będą tylko zajęcia opiekuńcze dla uczniów, których rodzice nie są w stanie zapewnić szybkiej opieki.

Odwołane są wszystkie zajęcia edukacyjne i artystyczne organizowane przez Starogardzkie Centrum Kultury. Obiekty sportowe są zamknięte dla publiczności. Do 31 marca Hufiec ZHP zawiesza organizacje zbiórek i spotkań harcerskich.

Od jutra tj. od 12 marca do odwołania zamknięte pozostaną:

• Muzeum Ziemi Kociewskiej;
• Miejska Biblioteka Publiczna;
• Dzienny Dom Seniora;
• Ośrodek Sportu i Rekreacji;
• wszystkie świetlice socjoterapeutyczne;
• wszystkie placówki wsparcia dziennego;
• basen pływacki przy Szkole Podstawowej Nr 1

Do 10 kwietnia odwołane są wszystkie konferencje, szkolenia, wydarzenia i imprezy organizowane przez Miasto lub w obiektach Miasta, np. Bieg Szpegawski, finał konkursu Utalentowani w Kinie Sokół, Dzień Otwarty w SCWR, przedstawienie teatru Medium w SCK. Decyzje co do późniejszych terminów wydarzeń będą podejmowane w miarę rozwoju sytuacji.

W związku z zamknięciem na dwa tygodnie szkół, autobusy komunikacji miejskiej będą kursować w trybie wakacyjnym.

Urząd Miasta będzie funkcjonował w ograniczonym zakresie. Realizowane będą niezbędne usługi na rzecz mieszkańców typu sporządzanie i wydawanie aktów stanu cywilnego oraz przyjmowanie wniosków i wydawanie dowodów osobistych. Inne świadczenia – tylko w szczególnie uzasadnionych wypadkach. W związku z tym apelujemy do mieszkańców o ograniczenie odwiedzin w Urzędzie, jeśli nie ma konieczności natychmiastowego załatwienia sprawy i kontakt telefoniczny w celu uzgodnienia innego terminu  spotkania.  Dotyczy to również Referatu Lokalowego przy ul. Traugutta 56. 

Prezydent podkreślił, aby do rodziców poszedł wyraźny komunikat , by w czasie przerwy w nauce dzieci przebywały w domach, a nie chodziły po mieście lub galerii

Prezydent zwraca się także z apelem do podmiotów prywatnych prowadzących kina, kluby i dyskoteki o zawieszenie planowanych seansów i imprez.

Wszystkie wymienione działania mają na celu ochronę mieszkańców przed ewentualną epidemią. O wszelkich zmianach będziemy informować w zakładce „koronawirus” na stronie  www.starogard.pl

Każdy, kto podejrzewa u siebie objawy zakażenia koronawirusem, powinien natychmiast zadzwonić na infolinię do NFZ, gdzie uzyska informacje i stosowną pomoc.  Połączenie z Telefoniczną Informacją Pacjenta jest bezpłatne, a z konsultantami można rozmawiać przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

Dodatkowo Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna udostępniła na swojej stronie numery telefonów, pod które również można dzwonić w przypadku podejrzenia zarażenia koronawirusem.

Informujemy również, że rodzice dzieci do lat 8 mają prawo do  zasiłku na opiekę nad dzieckiem w czasie, gdy nie działają szkoły, przedszkola i żłobki. Wniosek o zasiłek można pobrać ze strony https://www.zus.pl/wzory-formularzy/zasilki/zasilek-opiekunczy/-/publisher/details/1/wniosek-z-15a/ZUS_Z-15