Kopernika na liście dofinansowanych projektów

Ulica Kopernika od skrzyżowania z ul. Lubichowską do skrzyżowania z Aleją Jana Pawła II zostanie przebudowana do końca września 2018 r. Miasto zaplanowało na ten cel ok. 2,4 mln zł. Jest szansa,  że 50 % tej kwoty sfinansuje budżet państwa. Wojewoda Pomorski opublikował wstępną listę wniosków przewidzianych do dofinansowania. Wśród zwycięzców jest zadanie z naszego miasta. Ostateczną decyzję podejmie wojewoda po uzyskaniu opinii Ministra Inwestycji i Rozwoju.

Wniosek Gminy Miejskiej Starogard Gdański, dotyczący I etapu przebudowy ul. Kopernika (od ul. Lubichowskiej do Alei Jana Pawła II), znalazł się na liście zadań wstępnie zakwalifikowanych do dofinansowania w ramach Rządowego Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej. Przyznane nam dofinansowanie to kwota 1,2 mln zł, czyli 51,26 % kosztów zadania.

– Nasz wniosek dobrze wpisał się w kryteria nowego rządowego programu – powiedział Przemysław Biesek –Talewski, zastępca prezydenta miasta ds. techniczno-inwestycyjnych. – W Programie Przebudowy Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej zostaliśmy tym razem ocenieni niżej, między innymi ze względu na nowe kryterium dochodów na mieszkańca. Stąd przebudowę ulicy Kopernika rozłożyliśmy na dwa etapy. Na tegoroczny mamy w pełni zabezpieczone środki własne w budżecie miasta. Po uzyskaniu dofinansowania kwotę 1,2 mln zł można będzie przeznaczyć na inne planowane na ten rok zadania drogowe.

Lista rankingowa nie jest ostateczna. Wojewoda przesłał ją Ministrowi Inwestycji i Rozwoju. Do 31 maja minister ma czas na wydanie swojej opinii. Po uzyskaniu opinii ministra wojewoda dokona ostatecznego podziału zadań na te, które otrzymają dofinansowanie i rezerwowe. Zatem ostateczna lista wniosków, które zostaną dofinansowanie w 2018 roku z Rządowego Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej zostanie ogłoszona w czerwcu tego roku.

– Wielkie podziękowania należą się wojewodzie pomorskiemu Dariuszowi Drelichowi i jego współpracownikom – zaznaczył wiceprezydent – Bardzo dobrze ocenili nasz wniosek. Nie ukrywam, że duże znaczenie dla uzyskania tego wstępnego dofinansowania miało też zaangażowanie posła na Sejm RP Jana Kiliana, za co bardzo mu dziękujemy – dodał Przemysław Biesek-Talewski.

Przebudowa ulicy Kopernika rozpoczęła się na początku maja. Wykonuje je starogardzkie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg S.A. Na pierwszym odcinku od ronda do pierwszego wjazdu na teren osiedla Kopernika trwają prace rozbiórkowe i branżowe. Aktualnie przebudowywana jest sieć wodno-kanalizacyjna. Termin zakończenia przewidziano na koniec września br. Realizacja II etapu przebudowy ulicy Kopernika planowana jest na rok 2019.

Pierwszy etap przebudowy ul. Kopernika obejmuje odcinek od skrzyżowania z Aleją Jana Pawła II do skrzyżowania z ul. Lubichowską.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl