Konsul Generalny CHRL w Gdańsku odwiedził Starogard

27 kwietnia Fan Xiaodong, Konsul Generalny Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku odwiedził władze Starogardu Gdańskiego. Konsul przyjechał z dyplomatyczną misją wznowienia partnerskich relacji pomiędzy Starogardem a miastami Luohe i Foshan.

Wizyta Konsula Generalnego CHRL w Starogardzie Gdańskim miała charakter dyplomatyczny. Odbyła się w przyjacielskiej atmosferze. Jej celem była rozmowa na temat możliwości powrotu miasta Starogard do bezpośrednich kontaktów partnerskich z miastami Foshan i Luohe w Chinach.

Prezydent Miasta Janusz Stankowiak wyraził wolę kontynuowania partnerskiej współpracy pomiędzy miastami. Przyjaźń miałaby się rozwijać na polu gospodarczym, kulturalnym i edukacyjnym.

– W przyszłym roku wypada 10-lecie nawiązania partnerskich stosunków z Foshan i 5-lecie nawiązania współpracy z Luohe. To będzie dobry czas, by wznowić partnerskie relacje pomiędzy naszymi miastami – powiedział Prezydent Miasta Starogard Gdański.

Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak i Konsul Generalny Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku Fan Xiaodong (z prawej) i Konsul Shen Zhenchun (w środku)

Prezydent przypomniał najważniejsze wydarzenia z minionych lat, m.in. wymianę młodzieży szkół podstawowych Luohe Experimental School i Szkoły Podstawowej Nr 8 im. Mikołaja Kopernika. Wspomniał o przyjeździe do Starogardu grupy artystów z miasta Luohe, którzy w 2019 roku zaprezentowali mieszkańcom chińską kulturę. Podkreślił znaczenie bezpośrednich wymian i ich roli we wzajemnym poznawaniu tradycji, historii i kultur obu narodów.

Konsul był ciekaw jaki przemysł dominuje w mieście i jakie są możliwości rozwoju współpracy na polu gospodarczym. Podkreślił, że bezpośrednie spotkania sprzyjają nawiązaniu długotrwałej przyjaźni z korzyścią dla obu stron. Wyraził uznanie dla gościnności i otwartości miasta, zwłaszcza po tak długiej przerwie spowodowanej pandemią. Zaznaczył, że stronie chińskiej najbardziej zależy na powrocie do wymiany nie tylko uczniów szkół, ale również nauczycieli, aby otworzyć nową przestrzeń do wymiany wiedzy i doświadczeń na polu edukacyjnym.

– Przed dzisiejszą wizytą odbyłem rozmowy z przedstawicielami Miast Foshan i Louhe, którzy bardzo chętnie powrócą do stałych kontaktów i wizyt w ramach rozpoczętej współpracy – powiedział Fan Xiaodong.

Spotkanie z Konsulem Generalnym Chińskiej Republiki Ludowej, któremu towarzyszył Konsul Shen Zhenchun odbyło się w gabinecie prezydenta Starogardu Gdańskiego. W spotkaniu uczestniczyli wiceprezydent Maciej Kalinowski, przewodnicząca Rady Miasta Anna Bernert, rzecznik prasowy i koordynator współpracy międzynarodowej Magdalena Dalecka oraz naczelnik Wydziału Informacji Społecznej Renata Połomska.

Fot. Małgorzata Rogala