Konkurs z okazji Światowego Dnia Kociewia

10 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kociewia. Z tej okazji Starostwo Powiatowe przygotowało konkurs dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu starogardzkiego. Można stworzyć pocztówkę „Pozdrowienia z Kociewia” lub teledysk „Zapraszamy na Kociewie”. Pula nagród przekroczyła 4 tys. zł! Jest więc o co walczyć. Prace należy dostarczyć do 3 lutego br.

Światowy Dzień Kociewia jest świętem stosunkowo młodym. Zostało ustanowione w 2007 roku. Mieszkańcy, przyjaciele, znajomi, goście oraz turyści wspólnie mogą celebrować przywiązanie do naszego regionu.

Dlaczego Światowy Dzień Kociewia obchodzony jest akurat 10 lutego? Na pamiątkę wydarzenia, które miało miejsce zimą 1807 roku… Na Pomorzu trwała wojna francusko-pruska. Oddziały polskie walczyły przeciwko zaborcy. Podpułkownik Józef Hurtig raportował Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu, że wysyła „patrol ku Gociewiu”. Ten właśnie fragment oficerskiego listu z 10 lutego 1807 roku wysłany z Nowego nad Wisłą jest pierwszym historycznym zapisem nazwy „Kociewie”.

Zachęcamy do świętowania tego dnia. Udział w konkursie i stworzenie pocztówki „Pozdrowienia z Kociewia” lub teledysku „Zapraszamy na Kociewie” to wyzwanie, które może okazać się świetną zabawą, a równocześnie doskonałą formą wyrażenia swojego przywiązania do regionu.

Więcej informacji pod tym adresem:

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl