Koniec zimy. Sprzątamy miasto!

Wiosenne porządki w mieście rozpoczęły się na dobre! Odpiaszczanie chodników i jezdni, wymiatanie śmieci, przycinanie drzew, porządkowanie trawników i klombów, mycie znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej to tylko niektóre z planowanych przez Miejski Zakład Komunikacji prac porządkowych. Przez kilka najbliższych tygodni pracownicy utrzymania dróg i zieleni będą sprzątać miasto po zimie.

– W pierwszej kolejności sprzątamy tzw. główne ulice i skrzyżowania, aby zapewnić kierowcom bezpieczeństwo jazdy. Następnie przejścia dla pieszych oraz Rynek Miejski – powiedziała zastępca dyrektora ds. zieleni i dróg Grażyna Maciąg. – Najpierw zbieramy zalegający na ulicach sypki piasek i wymiatamy wszystkie śmieci po zimie, potem odbywa się mycie jezdni. To samo dotyczy chodników. Dzięki tym zabiegom w razie ulewnych deszczy mamy pewność, że studzienki miejskie się nie pozapychają. Zaraz jak tylko wysprzątamy główne arterie miasta, przejścia dla pieszych, skrzyżowania i ronda, samochody czyszczące i myjące przeniosą się w dalsze rejony Starogardu – wyjaśnia dalej Grażyna Maciąg. – Na mniejszych ulicach i uliczkach sprzątanie odbywać się będzie w ciągu dnia, dlatego prosimy mieszkańców o przestawienie swoich pojazdów, żeby można było dokładnie wysprzątać jezdnie i chodniki. Prosimy tez właścicieli o późniejsze dbanie o czystość tych miejsc zgodnie z obowiązkami, które wynikają z regulaminu czystości.

W ramach wiosennych porządków nie tylko drogi i chodniki są sprzątane. Myte są też znaki drogowe, barierki przy mostach oraz sygnalizacja świetlna. Kolejne duże mycie znaków odbędzie się dopiero jesienią. Do tego czasu znaki będą myte, jeśli zajdzie taka potrzeba – wyjaśnia dalej dyrektor Maciąg. Przy okazji wiosennych porządków w mieści odnowione zostanie oznakowanie poziome. Prace obejmą wszystkie ulice. – Szacujemy, że czyszczenie jezdni zakończy się w połowie kwietnia, wtedy też – jeśli aura na to pozwoli – na jezdnie wkroczą ekipy malujące – zapowiada zastępca dyrektora.

Wiosenne porządki obejmą również mycie wszystkich wiat przystankowych, które należą do miasta (ok..40 sztuk). Pracownicy MZK zadbają też o zieleń. Pielęgnacyjnie przytną drzewa, posprzątają i uporządkują klomby i rabaty na rondach i chodnikach oraz posadzą nowe rośliny, które upiększają nasze miasto.

Przy okazji przypominamy, że Miejski Zakład Komunikacji odpowiada za czystość miasta w obrębie dróg gminnych. Za czystość dróg: krajowej 22 (czyli ulic: Zblewskiej ,Jagiełły, Sikorskiego i Mickiewicza), wojewódzkiej nr 222 ( czyli ulic: Gdańskiej, Al. Niepodległości, Pomorskiej i Pelplińskiej) oraz powiatowej ( czyli ulic: Skarszewskiej, Lubichowskiej, Drogi Powidzkiej) odpowiadają ich zarządcy.

Koszt wszystkich prac porządkowych na starogardzkich ulicach tej wiosny, to ok. 150 tys. złotych.

 

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl