Konferencja Straży Gminnych i Miejskich

17 czerwca zaczęła się w Starogardzie Gdańskim dwudniowa konferencja strażników gminnych i miejskich województwa pomorskiego. Głównym tematem dyskusji były ich obowiązki i uprawnienia w związku ze zwalczaniem pandemii COVID-19.

Przedstawiciele pomorskich Straży Gminnych i Miejskich spotkali się w sali konferencyjnej Hotelu Strzelnica. – Bardzo się cieszę, że przyjęliście Państwo nasze zaproszenie. Spotkanie jest okazją do podsumowania działań strażników w trudnym czasie pandemii. Omówimy także działania naszej prefektury do końca 2021 r. – rozpoczynając konferencję powiedziała prefekt Straży Gminnych i Miejskich Województwa Pomorskiego, zastępca Komendanta Straży Miejskiej w Starogardzie Gdańskim Krystyna Kwidzińska-Kulas.

Prezydent Miasta Janusz Stankowiak przygotował upominek i list z podziękowaniami za współpracę dla odchodzącego na emeryturę zastępcy prefekta Straży Gminnych i Miejskich Województwa Pomorskiego, komendanta Straży Miejskiej w Rumi Romana Świrskiego. Z powodu jego opóźnionego przyjazdu odebrała go prefekt pomorskich straży Krystyna Kwidzińska-Kulas. 

Zebranych strażników powitał także prezydent Starogardu Janusz Stankowiak. – Jest mi niezmiernie miło, że po raz kolejny gościmy Państwa w naszym mieście. Wiem, że w ciągu dwóch dni omówicie szereg ważnych dla wszystkich mieszkańców Pomorza kwestii. Ważnych, ponieważ dotyczą one przede wszystkim naszego bezpieczeństwa – mówił prezydent Janusz Stankowiak.

Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak przywitał przybyłych na konferencję funkcjonariuszy Straży Gminnych i Miejskich oraz Policji. 

Zastępca prefekta Straży Gminnych i Miejskich Województwa Pomorskiego, komendant Straży Miejskiej w Rumi Roman Świrski przybliżył główny temat spotkania, czyli obowiązki i uprawnienia funkcjonariuszy w czasie pandemii.

Na konferencji pojawili się także gospodarze obiektu, w którym się odbywała, Bracia Kurkowi. Fot. Straż Miejska

Przemysław Osadowski i Mariusz Goździejewski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku przedstawili przebieg i wyniki kontroli prowadzonych w poszczególnych komendach straży naszego województwa. Omówili również nieprawidłowości.

Komendant Straży Gminnej w Kolbudach Jarosław Kopczyński opowiedział o praktycznych aspektach uprawnień strażników gminnych i miejskich do kontroli dopuszczalnego nacisku osi pojazdów ruchu drogowego.

Pamiątkowe zdjęcie z konferencji prefektury Straży Gminnych i Miejskich Województwa Pomorskiego. 

Prefekt Krystyna Kwidzińska-Kulas w swoim wystąpieniu mówiła o ochronie danych osobowych podczas wakacji. – Nasze dane musimy chronić zawsze. Jednak przy wakacyjnym rozluźnieniu i podróżach łatwiej stracić czujność, dlatego chciałam przypomnieć o obowiązujących przepisach oraz podkreślić jak ważna jest ochrona danych osobowych – tłumaczyła.

Funkcjonariusze Straży Gminnych i Miejskich mieli okazję wziąć udział w strzelaniu ze starogardzkim Kurkowym Bractwem Strzeleckim. Fot. Straż Miejska
Najlepszym strzelcem okazał się Komendant Straży Miejskiej w Sopocie. Fot. Straż Miejska

Na zakończenie konferencji zaplanowano jeszcze prelekcję kierownika Referatu Profilaktyki Straży Miejskiej w Gdańsku Agnieszki Soleckiej na temat bezpieczeństwa podczas wakacji.

Fot. Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl