Koncert Symfonicznej Orkiestry Estradowej z Mińska

25 kwietnia o godz. 19:00 w starogardzkim kinie „Sokół” wystąpi Symfoniczna Orkiestra Estradowa z Mińska pod dyrygenturą Anatolija Kudzina. Zaśpiewają Grigorij Polisczuk, Tatjana Drobyszewa, Jewgienij Słucki oraz wschodzące gwiazdy białoruskiej sceny.

Koncert odbędzie się w ramach V Festiwalu Kultury Białoruskiej na Pomorzu. Jego pomysłodawcą jest Igor Jankowski – polsko-białoruski kompozytor, dyrygent, pedagog, organista i art. manager. Od 2013 roku w ramach festiwalu zaprosił m. in. Młodzieżową Orkiestrę Cymbałową, Państwową Orkiestrę Bałałjkową, Symfoniczną Orkiestrę Młodych Talentów Republiki Białoruś, czy Państwowy Chór Ludowy im. Ogińskiego ze Smargoni.

V Festiwal Kultury Białoruskiej na Pomorzu odbędzie się w dniach 25.04. – 01.05.2017 roku w Starogardzie Gdańskim, Toruniu, Gniewinie, Szemudzie, Rumii, Lęborku. Zakończy się 1 maja koncertem w Malborku. Patronat Honorowy nad festiwalem sprawuje Konsulat Generalny Republiki Białoruś w Gdańsku.

Symfoniczna Orkiestra Estradowa składa się z najzdolniejszych studentów wydziału estradowego Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki w Mińsku. Już po kilku latach pracy orkiestra zdobyła I miejsce na konkursie stołecznych orkiestr studenckich. Skład repertuaru orkiestry ciągle się poszerza. Wchodzą w niego nie tylko najpopularniejsze przeboje światowych kompozytorów muzyki estradowej, ale i oryginalne opracowania ludowych białoruskich pieśni. W ostatnich sześciu latach zespół z wielkim sukcesem występował w Niemczech, Szwajcarii, Francji, Polsce. Niejednokrotnie brał udział w popularnych rosyjskich musicalach i nagrywał utwory do produkcji filmowych. W ciągu 17 lat istnienia orkiestra dała ponad 350 koncertów (w tym dwa fenomenalne koncerty w Filharmonii Bałtyckiej w 2013 i 2014 roku). Do udziału w Festiwalu Kultury Białoruskiej Symfoniczna Orkiestra Estradowa została zaproszona po raz drugi.

W programie koncertu, który Orkiestra zagra w naszym mieście znalazły się naprawdę różnorodne utwory, między innymi:
– Aria Tetydy „Cessino i vostri gemiti” z opery „Tetida in Sciro” Domenico Scarlatti,
– Duet „Echo miłości” z filmu „Los” (1977) napisany przez Jewgienija Pticzkina do wiersza Roberta Rożdziestwienskogo,
– „Funiculi, Funicula” (1880) – neapolitański przebój wszechczasów skomponowany przez Luigi Denza do słów Giuseppe „Peppino” Turco,
– „Granada” – popularna pieśń meksykańska skomponowana przez Agustína Larę, z jego słowami, pochodząca z 1932 roku,
– Potpourri popularnych białoruskich tematów z repertuaru legendarnego zespołu „Pieśniary”,
– „Wiśnia” – pieśń o czułej miłości dwojga zakochanych, autor muzyki – Igor Jankowski, autor tekstu – Iwan Citawiec,
– „Mama” – współczesny białoruski hit sezonu 2012-2013. Już w krótkim czasie po swoim debiucie pieśń ta zajmowała czołowe miejsca w większości rankingów radiowych i internetowych,
– „The Jazz Police”,
– „Hit The Ground Running”,
– „Againts all Odds” – rockowa ballada Phila Collinsa,
– „Dziwny jest ten świat” (1967) – muzyka i słowa Czesław Niemen,
– „Płonąca Stodoła” – muzyka Czesława Niemena, tekst Marty Bellan.

Bilety w cenie 30 zł nabyć można w recepcji SCK i kasie kina „Sokół”.

W ramach IV Festiwalu Kultury Białoruskiej na Pomorzu Starogardzianie mieli już okazję posłuchać muzyków Symfonicznej Orkiestry Estradowej z Mińska, którzy 9 kwietnia 2016 roku wystąpili w sumie w 51-osobowym składzie.

– Publiczność starogardzka wspaniale reagowała. To wielka przyjemność organizacji takiego koncertu. Obecnie rozważam różne miasta do zaprezentowania się artystów białoruskich w ramach festiwalu. W przyszłości chętnie jeszcze w Starogardzie wystąpimy – powiedział po zeszłorocznym koncercie Igor Jankowski i słowa dotrzymał.

Tak było rok temu: