Koncert Pieśni Maryjnych i Kościelnych po raz osiemnasty

Organizowany przez starogardzki oddział Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Koncert Pieśni Maryjnych i Kościelnych osiągnął pełnoletniość. W tym roku odbył się 18 maja w sali widowiskowej Starogardzkiego Centrum Kultury.

Wydarzenie jak zwykle przyciągnęło wielu słuchaczy, ale przede wszystkim sporo wykonawców. Na scenie pojawiły się chóry (Jutrzenka z Lubichowa, Złota Jesień ze Smętowa, Melodia ze Zblewa, Szlachcianki ze Szlachty, Szpaki ze Skórcza, Chór Studencki UTW „S-Centrum”), zespoły wokalne (Osieczaki z Osieka, Bambino z Lubichowa, Halka z Osiecznej, Kociewska Familija i Koło Emerytów z Pinczyna, Sąsiedzi z Borzechowa, Skarszewskie Towarzystwo Śpiewacze ze Skarszew, zespół wokalny Espero reprezentujący Zamek Kiszewski oraz uczestnicy zajęć w „Dziennym Domu Senior+”), a także podopieczni Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Starogardzie Gdańskim (Środowiskowy Dom Samopomocy przy al. Jana Pawła II 6 i Środowiskowy Dom Samopomocy przy ul. Pelplińskiej 3).

Chór Studencki UTW „S-Centrum” ze swoją dyrygentką Małgorzatą Gołuńską-Michną.
Od lewej: przewodniczący Rejonowego Oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Starogardzie Gdańskim Jan Brdak i jego zastępca Józef Gerigk.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się zastępca prezydenta Starogardu Gdańskiego ds. społecznych Maciej Kalinowski, etatowy członek zarządu powiatu starogardzkiego Wioleta Strzemkowska-Konkolewska, ks. dziekan Józef Pick oraz przewodniczący działającej przy prezydencie miasta Rady Seniorów Bogdan Adam. Koncert otworzył przewodniczący Rejonowego Oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Jan Brdak, a poprowadził jego zastępca Józef Gerigk.

– Data dzisiejszego koncertu jest wyjątkowa. Dokładnie 99 lat temu urodził się św. Jan Paweł II. Papież z wszelkim prośbami zwracał się do Najświętszej Marii Panny. My dzisiejszym spotkaniem podziękujemy jej za to, że opiekuje się Polską i jako patronka naszego emeryckiego związku czuwa nad nami – powiedział Józef Gerigk.

Od lewej: Jan Brdak i zastępca prezydenta Starogardu Gdańskiego ds. społecznych Maciej Kalinowski.

– Osiemnaście lat to piękny wiek. Serdecznie gratuluję organizatorom tego, że konsekwentnie gromadzicie tak wielu wykonawców pieśni maryjnych i kościelnych. Cieszę się, że do Starogardu Gdańskiego chętnie przyjeżdżają sąsiedzi z okolicznych miejscowości. Wszystkim zespołom życzę powodzenia, a słuchaczom przyjemnego koncertu – mówił wiceprezydent miasta Maciej Kalinowski.

– Pieśni kościelne i maryjne są nieodłącznym elementem polskiej kultury. Na przestrzeni dziejów zebrało się ich tysiące. W każdym kraju mają różne wersje tak, jak chociażby moja ulubiona „Po górach, dolinach”. Miło się patrzy jak Państwo kultywujecie tradycję śpiewania tych pieśni nie tylko w kościele, ale właśnie podczas takich okoliczności, jak dzisiaj – powiedziała Wioleta Strzemkowska-Konkolewska.

Fot. Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl