Koncert gorących serc

Patrycja Gerigk ma 23 lata. W wieku 3 miesięcy zdiagnozowano u niej mukowiscydozę. Codziennie walczy o każdy oddech. Niedługo czeka ją przeszcep płuc. Krzysztof Gdaniec zorganizował dla niej koncert charytatywny.

Mimo bardzo młodego wieku, Patrycja wie już jak to jest walczyć o życie. Cierpi na mukowiscydozę. Nigdy się jednak nie poddała. Bardzo pomaga jej chłopak Mateusz oraz grono przyjaciół. Trzy przyjaciółki założyły na Facebooku profil wspierający chorą dziewczynę.

Obecnie Patrycja czeka na przeszczep płuc. 21 marca jedzie do Szczecina na specjalistyczne badania. Jeśli wyniki okażą się pozytywne, dziewczyna będzie pierwsza w kolejce po nowe płuca. Zacznie oddychać samodzielnie. Teraz pomaga jej w tym aparat, który cały czas musi mieć przy sobie. – Wierzę, że kiedyś pozbędę się tego aparatu. Droga do tego jest długa i trudna, ale wiem, że nie jestem sama. Nie ma takich słów, którymi mogłabym podziękować tym wszystkim, którzy mi pomagają. Ktoś powiedział mi kiedyś, że najlepszym podziękowaniem będzie to, że zacznę oddychać własnymi płucami – mówiła Patrycja.

– Chcemy pomóc Patrycji pozbyć się aparatu. Czeka ją skomplikowana operacja, a potem długa i żmudna rehabilitacja oraz leczenie. Wszystko to jest bardzo kosztowne. Właśnie dlatego kiedy Krzysztof Gdaniec zapytał mnie, komu warto pomóc bez wahania wskazałem Patrycję – powiedział jeden z artystów Mateusz Rombalski.

Podczas koncertu wystąpili: Paulina Kreft z zespołem, Bartek Onderski, dzieci z Akademii Pluszowego Misia, Mateusz Rombalski, zespół Kameleon, Kapela Muzycznego Niepokoju, The Safety Pin, Wiktoria Szramke i Łukasz Sojka oraz Darius Group.

Organizator koncertu Krzysztof Gdaniec nie oszczędzał sił podczas licytacji i loterii, które prowadził. Darczyńców nie trzeba było jednak zbyt długo namawiać. Chętnie otwierali swoje serca i portfele. Największym powodzeniem cieszyła się rzeźba autorstwa Marka Zagórskiego, którą wylicytowano za 500 zł. Teraz gdański oddział Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą liczy ile dokładnie pieniędzy udało się zebrać. Cały dochód z imprezy przeznaczony zostanie na rehabilitację Patrycji po przeszczepie płuc.

Zdjęcia: Magdalena Dalecka

 

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl