Kolejne dary pojechały do Borysławia

„Pomnóż święta podziel się dobrem” pod takim hasłem starogardzianie przez ponad tydzień od 28 marca do 8 kwietnia zbierali dary dla miasta partnerskiego Borysław. Głownie była to żywość, środki higieniczne oraz leki. Załadowany samochód ze Starogardu wyruszył 11 kwietnia. Przeładunek odbył się rano 12 kwietnia na granicy w Korczowej Krakowiec.

Borysław, do którego 11 kwietnia pojechały zebrane w Starogardzie Gdańskim dary, leży w obwodzie lwowskim, 90 km od Lwowa na południowy zachód. Obecnie przebywa tam ponad 3000 uchodźców ze wschodniej i środkowej Ukrainy. Z prośbą o pomoc do władz naszego miasta zwrócił się mer Borysławia Ihor Jaworsky.

Prezydent miasta Janusz Stankowiak niezwłocznie poprosił mieszkańców Starogardu Gdańskiego o pomoc w przygotowaniu pomocy humanitarnej wojennym uchodźcom w Borysławiu. Mieszkańcy zareagowali wspaniale. Dary można było przynosić do punktów zbiórek w Stowarzyszeniu Można Inaczej, Ośrodku Sportu i Rekreacji, Starogardzkim Centrum Kultury, starogardzkich parafiach, szkołach i przedszkolach.

W akcję włączyły się MPP nr 10 i 8, PSP nr 1 i 6, OSiR, SCK, Przychodnia Lekarska, Parafia św. Wojciecha oraz Parafia NSPJ. Dary przekazały też Caritas Diecezji Pelplińskiej i Fundacja Małych Stópek oraz firmy Iglotex i AQ Wiring System. Z pomocą pośpieszyli również pracownicy Urzędu Miasta. Zebrali ponad 300 kg żywności. Pomogli im w tym zagraniczni goście – Kanadyjka polskiego pochodzenia i Amerykanin, którzy przekazali na zakup żywności sporą sumę.

Otrzymane dary 7 i 8 kwietnia zostały przetransportowane do magazynu przy ul. Ceynowy, którym zarządza Stowarzyszenie Można Inaczej. Wolontariusze z Centrum Wolontariatu,  młodzież z I LO oraz Ukraińcy, którzy mieszkają w naszym mieście, posortowali je, popakowali w kartony, opisali i okleili.  

Wolontariusze z Można Inaczej pakują dar dla Borysławia

Po raz kolejny Starogard pokazał ile w mieszkańcach jest dobra i empatii i jak wielkie serca mają starogardzianie. W poniedziałkowe popołudnie ponad 1,5 tony darów strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej wspólnie z kierowcą załadowali na pakę. Oklejony samochód z pomocą humanitarną wyruszył wieczorem 11 kwietnia na granicę w Korczowej Krakowiec. Przeładunek odbył się po stronie ukraińskiej, jak za pierwszym razem. Wszystko odbyło się bardzo sprawnie i bez problemów.

Transport nieodpłatnie zapewniła firma Kurowski Sp. zo.o. ze Skórcza. Naklejki na auto wykonało Studio Mario.

– Drodzy Mieszkańcy Starogardu Gdańskiego, Drodzy Darczyńcy i Sponsorzy z całego serca bardzo Wam dziękuję za każdy dar przekazany dla naszych wschodnich sąsiadów, którzy przeżywają najgorsze chwile w życiu, którzy muszą uciekać z własnych domów przed okrucieństwem Rosjan. Wojna trwa już 48 dni i końca nie widać. Tym bardziej każdy akt dobrej woli, każda nawet najmniejsza pomoc w tej sytuacji jest bezcenna. Bardzo Wam wszystkim dziękuje – powiedział prezydent miasta Janusz Stankowiak.

Pamiętajmy dobro wraca podwójnie.