Kolarstwo górskie w mieście

Jeszcze w tym roku w Starogardzie Gdańskim powstanie rekreacyjny tor dla rowerów górskich i BMX. 20 maja prezydent Janusz Stankowiak podpisał umowę z wykonawcą.

Projekt pn. „Wyrobisko – tor rekreacyjny dla rowerów górskich i BMX – Nad Jarem/Piekiełki” został zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego 2019. Okazał się jednym z najlepszych pomysłów infrastrukturalnych. Na jego realizację mieszkańcy oddali 419 głosów. Złożyli go Bartosz Molin, Mirosław Stemplewski i Wojciech Hercke. Zależało im, aby miłośnicy kolarstwa mogli korzystać ze specjalnie dla nich stworzonego obiektu rekreacyjnego w pobliżu rzeki Wierzycy.

Realizacji projektu podjęła się firma BikeUniverse z Myślenic. – Zaczniemy od przygotowania dokładnego planu toru. Zajmie nam to około dwóch tygodni. W miejscu, w którym ma powstać spotkaliśmy się już z grupą rowerzystów. Pojawili się też pomysłodawcy „Wyrobiska”. Razem uzgodniliśmy szczegóły. Myślę, że każdy będzie zadowolony. Nasza firma ma spore doświadczenie w budowaniu tego typu obiektów rekreacyjnych. Biorąc pod uwagę długość toru, jaki ma powstać w Starogardzie, prace powinny zakończyć się do 30 października 2020 r. – powiedział właściciel BikeUniverse Filip Janiszewski.

Teren, na którym planowana jest inwestycja znajduje się w zachodniej części miasta Starogard Gdański. Zlokalizowany jest z tyłu osiedla domów jednorodzinnych Nad Jarem. Dojazd dostępny dla pieszych oraz rowerzystów odbywa się częściowo drogą osiedlową, częściowo nieutwardzoną drogą leśną. W sąsiedztwie znajdują się nie tylko tereny zabudowane, ale także niezagospodarowane. W pobliżu, poniżej skarpy przepływa rzeka Wierzyca. Teren jest zróżnicowany pod względem wysokości, zdominowany przez zieleń wysoką, krzewy i trawę. Inwestycja będzie realizowana na działce będącej własnością Gminy Miejskiej Starogard Gdański.

Łączna powierzchnia terenu do zagospodarowania wynosi ok. 8 000 m kw. Firma BikeUniverse wykona rekreacyjny tor dla rowerów górskich na obszarze o wymiarach 60m x 80m i długości nie mniejszej niż 300 mb, a także tor dla rowerów BMX na obszarze o wymiarach 40m x 80m i długości nie mniejszej niż 180 mb. Dostarczy i zamontuje również takie elementy, jak ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery oraz tablicę informacyjną.

„Wyrobisko – tor rekreacyjny dla rowerów górskich i BMX – Nad Jarem/Piekiełki” powstaje w trybie zaprojektuj i wybuduj. Wartość umowy wynosi 197 500 zł brutto. Wykonawca wybrany został w przetargu nieograniczonym.

Fot. Małgorzata Rogala

Właściciel firmy BikeUniverse Filip Janiszewski tłumaczy prezydentowi Starogardu Gdańskiego Januszowi Stankowiakowi jak będą przebiegały prace nad powstaniem toru dla rowerów górskich i BMX.

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl