„Kociewska Dycha” pokonana w 29 minut

Rekordowo zakończał się 27 Bieg Kociewski z Polpharmą. Na starcie 6 października stanęło 432 zawodników. Trasę 10 km najszybciej pokonał Kenijczyk – Kimaiyo. Wśród pań pierwsza na mecie była Olga Ochal z Bydgoszczy. Nagrody rozdano w 8 kategoriach wiekowych. Najstarszy uczestnik imprezy miał 84 lata, a gościem honorowym Biegu była Joanna Jabłczyńska.

Tegoroczny 27.Bieg Kociewski, który odbył się w Starogardzie 6 października, przyciągnął rekordową liczbę biegaczy. Punktualnie o godz. 12.00 ze starogardzkiego Rynku wystartowało 432 zawodników z Polski i zagranicy. Do pokonania mieli 10 km. Pierwszy raz pobiegli nową atestowaną trasą wiodącą ulicami miasta.

Ambasadorzy 27.Biegu Kociewskiego z Polpharmą

Ambasadorami Biegu byli Viola Urban, Karolina Wittkamp, Krzysztof Staniszewski, Klaudiusz Kłos, Dawid Żardecki i Joanna Jabłczyński. Ta ostatnia towarzyszyła zawodnikom w biegu. Trasę pokonała w 57 minut i 21 sekund.

– Przyznaję, że nie byłam dobrze przygotowana do biegu, to znaczy mało ostatnio trenowałam, ale i pogoda, i trasa, a przede wszystkim towarzystwo były na tyle sprzyjające, że bez żadnych kryzysów, wolniutko, rekreacyjnie przebiegłam całą trasę. Jak widać z uśmiechem wbiegam na metę – powiedziała ambasadorka Biegu Joanna Jabłczyński. – Starogard piękny. W takich okolicznościach przyrody zwiedzać to miasto to przyjemność.

Mocne tempo i dobre wyniki

Od samego startu mocne tempo narzucili Łukasz Kujawski, Emil Dobrowolski, Dmytro Didovodiuk, Krzysztof Gosiewski, Rotach i Kimaiyo. Ten ostatni od 2 kilometra nie miał już konkurencji i biegł sam. Zawodnik z Kenii zwyciężył z czasem 29:27.Drugie miejsce zajął Dmytro Didovodiuk z Ukrainy, a trzecie Emil Dobrowolski z Chotomowa. Na dziewiątym miejscu finiszował najlepszy starogardzian – Mateusz Niemczyk.

Czołówka 27. Biegu Kociewskiego, która od pierwszych metrów narzuciła sobiemocne tempo

Wśród kobiet zwyciężyła Olga Ochal z czasem 34:07. Na drugim stopniu podium stanęła Iryna Somava z Grodna (34:14), a trzecie miejsce zajęła Tatiana Vilisova z Ukrainy, która uzyskała wynik 34:21. Weronika Wójcik-Wicka najlepsza biegaczka ze Starogardu zajęła 72 miejsce w klasyfikacji ogólnej.

Olga Ochal odbiera nagrodę o wartości 1000 zł za zdobycie pierwszego miejsca wśród pań w klasyfikacji ogólnej

– Bardzo dobrze się mi biegło. Trochę wiał wiaterek, trochę było pod górkę, ale było ok. Wracam do Starogardu po trzech latach, tak jakbym biegła po raz pierwszy. Teraz przygotowuję się do maratonu na 42 km w Libanie – powiedziała Olga Ochał.

Nagrody indywidualne

Nagrodę indywidualną otrzymał Mateusz Niemczyk oraz Weronika Wójcik-Wicka ze Starogardu. Nagrodzono również najstarszego zawodnika biegu Stanisława Niwińskiego z Gdańska i najstarszą zawodniczkę biegu – Grażynę Łubkowską z Gdańska. Po raz pierwszy nagrody rozdano w kategorii najlepsi biegacze z Polski: Emil Dobrowolski, Krzysztof Gosiewski i Łukasz Kujawski, mundurowi – Krzysztof Gosiewski, niepełnosprawni – Maciej Szarko oraz najliczniejsza grupa biegowa. Tę kategorię wygrało 21 biegaczy z El-Bażanty z Elbląga.

Najstarsi i najmłodsi zawodnicy 27.Biegu Kociewskiego z Polpharmą

Biegi towarzyszące

Głównemu biegowi towarzyszyły biegi dzieci i młodzieży szkół podstawowych i gimnazjalnych z miasta i gmin. W zawodach wystartowało 800 uczestników. Na każdego biegacza na mecie czekał pamiątkowy medal. Dodatkowo w każdym z 8 biegów została nagrodzona najlepsza 15 – stka.

Szczegółowe wyniki indywidualne dostępne są na stronie 27BK-KLASYFIKACJA GENERALNA / 27BK – kat. wiekowe /losowanie nagród- bieg gł. / losowanie nagród – bieg tow.

Słońce, pot i zbawienne kubeczki z zimną wodą

Na zawodników po biegu czekały napoje, owoce i energetyczny posiłek.

Na zakończenie imprezy organizatorzy rozlosowali wśród startujących w Biegu nagrody rzeczowe – obuwie i koszulki sportowe oraz sprzęt elektroniczny. Każdy po biegu mógł posilić się ciepłym posiłkiem lub skosztować energetycznego owocu. Na wszystkich spragnionych czekały kubki pełen wody, kawa i herbata. Przede wszystkim pogoda dopisała. Słonko przygrzewało, a na twarzach widać było wiele uśmiechów, mimo zmęczenia. Wszyscy bawili się doskonale, a wielu planowało już następny start.

Podczas imprezy odbyła się też zbiórka charytatywna na dom dla Tatiany Rąbały – dziewczynki chorej na zespół Retta. Zbiórke przeprowadzili przyjaciele rodziny.