Kociewska dycha

431 uczestników stanęło na starcie 28. Biegu Kociewskiego z Polpharmą. Jako pierwszy na metę dobiegł Dmytro Didovodiuk, a spośród kobiet Olesia Didovodiuk. Najszybszą starogardzianką okazała się Magdalena Lenz, a starogardzianinem Robert Burczyk.

Biegacze do pokonania mieli 10 km trasy ulicami Starogardu Gdańskiego. Zwycięzca klasyfikacji generalnej Dmytro Didovodiuk już po 2 km wypracował dużą przewagę i utrzymał ją do mety. Przekroczył jej linię z wynikiem 0:29:55. Drugim zawodnikiem był Sergii Okseniuk z czasem 0:30:11, a sekundę później metę przekroczył Hammington Cherop. Najszybsza kobieta na metę przybiegła z wynikiem 0:34:23. Była to Olesia Didovodiuk, druga Mariola Sudzińska z czasem 0:35:46, a trzecia Oksana Okseniuk 0:36:13.

Wśród starogardzianek najlepsze były: Magdalena Lenz, Weronika Wójcik-Wicka i Lucyna Petka, a spośród starogardzian Robert Burczyk, Dariusz Jarzyński oraz Leszek Czaja.

– Trasa była stosunkowo krótka, więc trzeba było przebiec ją szybko. Biegło mi się bardzo dobrze, chociaż od kilku dni zmagam się z drobną kontuzją kolana. Zawsze lubiłem Bieg Kociewski i cieszę się, że także w tym roku w nim wystartowałem. Wszędzie biega mi się dobrze, ale w moim rodzinnym Starogardzie Gdańskim najlepiej – powiedział jeden z ambasadorów tegorocznego biegu Michał Ebertowski.

– Nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem. Miałam cel… złamać 50 minut i zrobić „życiowkę”. Udało się! 49:22! W końcu, ale niedosyt jest, bo wiem, że mogłabym pobiec lepiej. Głowa i nogi rwały do przodu, ale niestety kolka nie pozwoliła mi dać z siebie 200% – relacjonowała Agnieszka Nierzwicka, która także była ambasadorem biegu. Poza nią i Michałem Ebertowskim do tego grona należały prezes Klubu Filippides Lucyna Petka oraz honorowy gość 28. Biegu Kociewskiego z Polpharmą polska lekkoatletka i olimpijka Angelika Cichocka.

Dekoracja najszybszych kobiet w klasyfikacji generalnej

– Trzeba przyznać, że pogoda była dzisiaj do biegania idealna. Nie za ciepło, nie za zimno. Padać zaczęło tak naprawdę, gdy większość zawodników była już na mecie. Jestem zadowolony z mojego wyniku, aczkolwiek pozostaje lekki niedosyt, bo 4 sekundy brakowały mi do „życiówki” – mówił starogardzki strażnik miejski Artur Stosik, który zajął trzecie miejsce w swojej kategorii wiekowej.

Oprócz biegu głównego na Stadionie Miejskim im. K. Deyny odbyły się biegi towarzyszące dla dzieci i młodzieży. Udział wzięło w nich blisko 500 uczestników. Nowością w tym roku były pakiety startowe dla dzieci, które otrzymały m. in. worki na buty, koszulki i czapeczki. Nowością był także Bieg Treflika dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat, które mogły biec razem z rodzicami.

Na każdego biegacza na mecie czekał pamiątkowy medal, woda oraz owoce. Nagradzane były miejsca 1-3 we wszystkich kategoriach wiekowych.

Najszybsi mężczyźni 28.Biegu Kociewskiego z Polpharmą

Pomimo kapryśnej pogody towarzyszącej w tym roku imprezie frekwencja i humory dopisały. Na trasie PPU Ola Kaliska przygotowało dla uczestników punkt z wodą. Pojawiły się także strefy kibica zorganizowane przez Społeczne Centrum Wsparcia Rodziny oraz Stowarzyszenie „Można Inaczej”. W „Czystym miasteczku” na biegaczy czekało wiele atrakcji m. in.: pokazy edukacyjno-animacyjne dotyczące prawidłowego spalania węgla w piecu, eko-koło fortuny, Kalenji Box Decathlon, Premium Gym Fitness, Nadleśnictwo Starogard Gdański. Swoje stoisko wystawił także Urząd Miasta Starogard Gdański.

Organizator 28. Biegu Kociewskiego: Ośrodek Sportu i Rekreacji w Starogardzie Gdańskim

Sponsor Tytularny: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.

Sponsor Tytularny Biegów Towarzyszących: OLA Kaliska

Sponsorzy: Biuro Rachunkowe RK Roma Kamrowska, Broker, Flex, Akomex, PSB Mrówka Starogard, Sputnik, Galeria Neptun, AQ Wiring Systems, NATA, Premium Gym, Decathlon Kartuska, Bank Spółdzielczy w Starogardzie Gdańskim, TAKO, ECS, ZUOK Stary Las, ZIP Computer, Kula Bowling, Restauracja Piętro, Trefl, Salon Sukien Ślubnych Bianka, Da Grasso, Cuksy.pl Starogard Gdański, Cukiernia Kropek, Graal, Papudajnia, Nikbut, Kociewskie Centrum Zdrowia, Netto, Medpharma, SMD, MC Donald’s, NIKO, Zajazd Nad Stawem, Sieć Sklepów GAMA, MSP SMOK, Oriflame, Słodka Kociewianka, EcoPral, Tartaletka, Nadleśnictwo Starogard Gdański, Inter Marche, Hotel Ren.

Partnerzy: Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim, Urząd Gminy Starogard Gdański, Urząd Marszałkowski, Grodzisko Owidz, Esta Fiesta, Red Bull, Szkoła medyczna w Starogardzie Gdańskim, KGW BOBOWO, Stowarzyszenie REKORD, projekt współfinansowany z programu „Pozytywne Wsparcie”, Agencja ochrony HERA, MZK Starogard Gdański, I Liceum Ogólnokształcące w Starogardzie Gdańskim, II Liceum Ogólnokształcące w Starogardzie Gdańskim, Zespół Szkół Ekonomicznych, Zespół Szkół Zawodowych, Publiczne Szkoły Podstawowe w Starogardzie Gdańskim, Stowarzyszenie Pozytywni, Związek Harcerstwa Polskiego Hufiec Starogard Gdański, Społeczne Centrum Wsparcia Rodziny, Ochotnicza Straż Pożarna w Starogardzie Gdańskim, Państwowa Straż Pożarna w Starogardzie Gdańskim, Komenda Powiatowa Policji w Starogardzie Gdańskim, Straż Miejska w Starogardzie Gdańskim, Stowarzyszenie Można Inaczej, MZK w Starogardzie Gdańskim.

Patronat Honorowy: Prezydent Miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak oraz Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk

Fot. Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl