Kociewska awangarda według Kamili Froelke

Do końca kwietnia w Muzeum Ziemi Kociewskiej oglądać można zainspirowane kociewską tradycją projekty Kamili Froelke. Większość z nich to suknie ślubne, ale znaleźć można też kreacje bankietowe i wieczorowe.

– Kamila Froelke to, jak Państwo zapewne wiecie, projektantka mody, stylistka wizerunku i właścicielka Salonu Ślubnego Bianka. Zainteresowanie modą oraz chęć tworzenia własnych kolekcji skierowały ją na Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi, gdzie z wyróżnieniem ukończyła kierunek projektowanie ubioru – otwierając wystawę powiedział dyrektor Muzeum Ziemi Kociewskiej Andrzej Błażyński.

Na zaprojektowanych przez Kamilę Froelke sukniach haft kociewski ręcznie wyszywała Anna Ledwożyw (z prawej).

– Autorska kolekcja pani Kamili „KF” zaprezentowana została podczas konkursu młodych projektantów Polskiej Akademii Mody w Poznaniu, otrzymując główną nagrodę – „Srebrną Pętelkę” za „Ślub w Katedrze”. Drugą „Srebrną Pętelkę” otrzymała za „Awangardę Kociewską”, którą właśnie możecie oglądać w Starogardzie Gdańskim. Pierwszy raz w historii konkursu młodych projektantów ktoś otrzymał dwie nagrody główne w tym samym roku – podkreślił Andrzej Błażyński.

Od lewej: kurator wystawy dr Magdalena Wałaszewska, projektantka Kamila Froelke, dyrektor Muzeum Ziemi Kociewskiej Andrzej Błażyński

– Kamilę Froelke poznałam przypadkiem. Na jednych z targów kociewskich, na których nasze muzeum miało stoisko, pani Kamila swoje miała obok. Zaczęłyśmy rozmawiać. Opowiedziała mi o swoich projektach. Uwielbiam modę, a wykorzystanie w niej haftu kociewskiego i to w tak awangardowym wydaniu po prostu mnie urzekło – mówiła kurator wystawy dr Magdalena Wałaszewska.

– Dziękuję Państwu za liczne przybycie na dzisiejszy wernisaż i wszystkie miłe słowa, jakie od Was usłyszałam. Dziedzictwo naszego regionu od zawsze było mi bardzo bliskie. Cieszę się, że mogłam wykorzystać je w moich projektach. Mam nadzieję, że udało mi się połączyć tradycję z nowoczesnością, ale to już ocenicie Państwo sami – powiedziała Kamila Froelke.

„Kociewskie” suknie ślubne zaprojektowane przez Kamilę Froelke

Warto podkreślić, że kolekcja „Awangarda Kociewska” prezentowana była na zagranicznych wybiegach mody: dwukrotnie w Berlinie na Fashion Week, w dniu otwierającym tydzień mody, FashionPhilosophy Fashion Week Poland w Bielsku Białej oraz Mediolanie na Fashion Week pod patronatem Konsula Generalnego RP we Włoszech podczas obchodów 100-lecia Polskiej Ambasady, zyskując duże uznanie. Na wystawie znalazły się zdjęcia z tych wydarzeń. Pokazy mody Kamili Froelke można było obejrzeć także na zamontowanym specjalnie na tę okazję telewizorze.  

Fot. Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl