Kociewie miało swoje święto

1 sierpnia Jarmark św. Dominika należał do Kociewiaków. Barwnym korowodem przeszli przez ulice Gdańska. Był śpiew, taniec, ludowe stroje, transparenty. Mieszkańcom regionu towarzyszyli przedstawiciele władz samorządowych, którzy po przemarszu oficjalnie otworzyli tegoroczne Święto Kociewia.

Nasz region swój dzień na Jarmarku św. Dominika ma już od kilkunastu lat. W 2005 r. pierwszy raz odbyły się Unikaty z Kociewia, czyli występy lokalnych artystów. W 2017 r. zrodziła się inicjatywa Korowodu Kociewskiego, który przeszedł od Bramy Zielonej na Targ Węglowy. Rok później powstała wystawa Kociewie ART prezentująca dzieła regionalnych twórców.

W tym roku kolorowy korowód zakończył się na Placu Kobzdeja, gdzie oficjalnie rozpoczęło się świętowanie. W pobliżu stanęły kramy, gdzie pojawiły się zarówno wyroby rękodzielnicze, przysmaki, jak i gadżety oraz różnego rodzaju wydawnictwa (książki, albumy, przewodniki turystyczne, mapy).

– Uważam, że idea Święta Kociewia jest wspaniała. Możemy opowiedzieć o regionie, przybliżyć naszą tradycję, przyciągnąć turystów. Jednak największą zaletą wydarzenia jest to, że łączy kociewskie miasta. Mamy okazję porozmawiać, wymienić się doświadczeniami, lepiej się poznać. To wielka wartość – mówiła Karolina Jarzębowska, reprezentująca Gniew.

Organizatorami Święta Kociewia w Gdańsku byli: powiat starogardzki, powiat świecki, powiat tczewski, Ognisko Pracy Pozaszkolnej ze Starogardu Gdańskiego oraz Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE. Współorganizatorzy: Nadbałtyckie Centrum Kultury, Lokalna Grupa Działania „Chata Kociewia” Świecie, Lokalna Grupa Działania „Wstęga Kociewia”, Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Świeciu, Fabryka Sztuk.

Fot. Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl