Kobiety i kwiaty w malarstwie Eleny Kalininy

22 listopada w starogardzkim Ratuszu odbył się wernisaż wystawy pt. „Marzenia jak ptaki szybują. Artystyczne impresje Eleny Kalininy”. Organizatorem było Muzeum Ziemi Kociewskiej.

Kwiaty oraz kobiety to dwa główne nurty, które przeplatają się w pracach Pani Eleny. Wystawę odwiedziło ponad sto osób, zarówno miłośników sztuki jak i przyjaciół malarki.

-Wzruszona artystka przeczytała stworzony specjalnie na to wydarzenie wiersz, dziękując za tak liczne przybycie, upominki oraz kwiaty, które otrzymała – powiedział Andrzej Błażyński dyrektor muzeum.

Zainteresowani twórczością Pani Eleny, którym nie udało się przybyć na wernisaż mogą zobaczyć wystawę do końca grudnia. Istnieje również możliwość zakupu prezentowanych prac.

Elena Kalinina urodziła się 3 grudnia w historycznym mieście Leningrad. Jest potomkinią znanego ukraińskiego malarza-pejzażysty Sergieja Iwanowicza Wasilkowskiego, podziwianego m.in. w paryskich i warszawskich muzeach. Od 1991roku mieszka w Polsce. W latach 1969-1979 uczęszczała do Szkoły Podstawowej nr 14 w miejscowości Kercz w Rosji. Tam też opublikowała swoje pierwsze utwory poetyckie w miejscowej gazecie „Kerczenski Raboczy”. W roku 1979 podejmuje studia w Donieckim Instytucie Radzieckiego Handlu na kierunku ekonomicznym, który kończy w 1983 roku.

W latach 1984 -1985 pracuje w mieście Pietropawłowsk na Kamczatce prowadząc zajęcia malarsko-plastyczne dla dzieci w przedszkolu. W 1985 roku zostaje kierownikiem handlowym Działu Planowań Pietropawłowsk-Kamczatskij, gdzie przez siedem lat zajmuje się między innymi organizacją twórczych wieczorów poetyckich, plastycznych i muzycznych. Przychodzi na świat pierwszy syn Nikita. Trudną rolę matki dzieli z pracą i nauką w Policealnej Szkole Masażu ,,Dzuna” w mieście Niewinnomyssk, gdzie rozwija swoje kolejne zainteresowania. W tym samym roku po ukończeniu szkoły przyjeżdża z rodziną do Polski, a w roku następnym (1992) na świat przychodzi drugi syn Maksim. Niestety na obywatelstwo polskie musi poczekać do 2004 roku.

Okres oczekiwania wypełniony jest nie tylko pracą zarobkową w salonie masażu (2006-2008), ale też pracą społeczną i nauką. W roku 2015 kończy Kurs Rękodzieła Artystycznego. Dwa lata później (2017) bierze udział w Plenerze Malarskim w Zblewie. W tym samym roku jest gościem „Kawiarenki pod gwiazdami” w Starogardzkim Centrum Kultury, gdzie prezentuje swoje utwory poetyckie i malarskie.

Rok 2018 jest twórczo bardzo intensywny. Uczestniczy w kolejnym Plenerze Malarskim w Zblewie rozwijając malarskie umiejętności. W tym samym roku organizuje Wieczór Kultury Rosyjskiej, gdzie również prezentuje swoje utwory, a miesiąc później w Szteklinie zaprasza na Wieczór Twórczości. Mimo tak napiętego grafiku znajduje czas na swoje hobby, nie tylko malarskie czy poetyckie. Przyjemność sprawia Jej praca w ogrodzie, spacer z ukochanymi psami czy ,,dzierganie” na drutach i szydełku. Często śpiewa, śpiew dodaje jej skrzydeł. W każdej dziedzinie życia wspiera ją kochający mąż Wołodia.

Fot. Muzeum Ziemi Kociewskiej

Magdalena Nowak

Wydział Informacji Społecznej
tel.: 58 530 6061
magdalena.nowak@um.starogard.pl