Kibice Koszykówki Wspólnie Przeciw Białaczce

W najbliższy poniedziałek, 14 marca, w Miejskiej Hali Sportowej im. Andrzeja Grubby w Starogardzie Gdańskim odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku. Akcję organizuje klub SKS Sportowa SA i Fundacja DKMS Polska.

Akcja zostanie przeprowadzona w Starogardzie Gdańskim, podczas meczu Polpharma vs Anwil Włocławekdkms

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:

Data: 14 marca 2016 r.
Godzina: 19:00 – 22:00
Miejsce: Miejska Hala Sportowa im. Andrzeja Grubby
Adres: ul. Olimpijczyków Starogardzkich 1, Starogard Gdański

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Czy wiesz, że Twój 1% pomoże nam zarejestrować kolejnych potencjalnych dawców szpiku?

Rejestracja dla dawców jest bezpłatna, ale jej koszt to 250 zł, które Fundacja DKMS Polska pokrywa dzięki wsparciu osób prywatnych lub firm. Ty również możesz dołożyć do tego przysłowiowa cegiełkę. Przekaż 1% swojego podatku na naszą działalność. Wpisz w swój formularz PIT nasz numer KRS: 0000318602 lub wypełnij go za pomocą programu dostępnego na naszej stronie: www.dkms.pl/pl/1procent. Każda, nawet najmniejsze wsparcie finansowe pozwoli nam pozyskać więcej potencjalnych Dawców. Wiedząc, że rejestracja w bazie jest bezpłatna,  będziemy wdzięczni, jeśli pokryjesz choćby jej część przekazując darowiznę na konto o numerze: 86 1240 6292 1111 0010 4159 8437. Dziękujemy. Liczy się każde wsparcie.

O Fundacji

Fundacja DKMS Polska to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i ponad 840 000 (styczeń 2016)  potencjalnych dawców szpiku, a już 2 660 (styczeń 2016) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Statystyki

Statystyki WMDA (Światowej Organizacji Dawców Szpiku) są alarmujące: co 35 sekund Ktoś na świecie zapada na raka krwi. Pośród chorób dziecięcych rak krwi jest najczęstszą przyczyną śmierci. W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku. Jedynie 25 procent pacjentów ma szczęście znaleźć dawcę we własnej rodzinie. Większość przeszczepień odbywa się dzięki Dawcom niespokrewnionym, którzy jako ludzie dobrej woli zarejestrowali się, by  bezinteresownie ratować życie każdego chorego, który potrzebuje przeszczepienia.

Na świecie jest aktualnie zarejestrowanych ponad 25 milionów potencjalnych Dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku. W tej liczbie 944.000 to Dawcy zarejestrowani w polskim rejestrze prowadzonym przez Poltransplant, w którym 840.000 to Dawcy z bazy Fundacji DKMS Polska. Jednak, mimo tylu zarejestrowanych potencjalnych Dawców, co piąty pacjent nie znajduje swojego bliźniaka genetycznego. Od 6 lat Fundacja DKMS Polska wraz z osobami zainteresowanymi propagowaniem idei dawstwa, organizuje w różnych miejscach Polski, Dni Dawców Szpiku. Akcje pod tym hasłem  prowadzone są przez okrągły rok i zwiększają szansę na znalezienie Dawców dla każdego pacjenta potrzebującego przeszczepienia.

Kontakt:
Rafał Młodzikowski – Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska,
rafal.mlodzikowski@dkms.pl, tel. Tel:. +48 22 882 95 57

Zapraszamy! I Ty możesz komuś uratować życie !

Plakat-przeciwko-Białaczce

WIS

Wydział Informacji Społecznej
tel.: 58 530 6061
wis@um.starogard.pl