Kajakiem, rowerem lub na piechotę wzdłuż Wierzycy

7 kilometrów ma mieć nowa trasa rekreacyjna z miejscowości Krąg, przez centrum Starogardu, do jeziora Kochanka. Władze miasta chcą do 2018 roku sfinansować jej budowę z pieniędzy unijnych. Trasa pobiegnie przywróconą do pierwotnego, dziewiczego stanu doliną rzeki Wierzyca.

Szlak ma prowadzić od miejscowości Krąg, nasypem nieczynnej linii kolejowej do mostu drogowego przy ulicy Jagiełły. Stamtąd przez centrum, aż do Francuskiej Górki i wschodnich krańców miasta, a potem dalej wokół Jeziora Kochanka. Po drodze – miejsca na odpoczynek, zabawę, łowienie ryb i obserwacje dzikiej przyrody.

Wiszące kładki i nowoczesny camping

mapa ogólna

Pierwszy odcinek szlaku najlepiej pokonać rowerem wzdłuż Wierzycy lub na piechotę – przekraczając jej nurt śluzami i po nowoczesnych wiszących kładkach. Po drodze będzie można podglądać ptaki, zatrzymując się w specjalnych punktach, przeznaczonych do ich obserwacji. Znajdzie się tam tor jazdy dla rowerów górskich, ścieżka zdrowia z drewnianymi przyrządami do ćwiczeń, a nawet specjalne paleniska do biwakowania. Na turystów czekać będzie też nowoczesny camping z przyłączami dla camperów i pole namiotowe. Oba zostaną usytuowane w pobliżu obecnego parkingu. Obok powstanie przystań kajakowa. Nie trzeba będzie pokonywać całej trasy, lecz skorzystać z kilku jej wariantów o długości 1.4-4.3km.

Warianty tras

Na sanki i kajaki w centrum miasta

Największe zmiany planowane są w środkowym odcinku trasy. Przy ulicy Sikorskiego ma powstać górka saneczkowa z podjazdem i wybieg z torem przeszkód dla psów. Koncepcja zakłada też nowoczesną stanicę kajakową z profesjonalnym slipem – czyli miejscem do wyciągania i spuszczania kajaków na wodę, pomost i toalety. To zadanie zostanie jednak objęte innym projektem. Wodniacy będą mogli zostawić tu swoje kajaki, by zwiedzić Stare Miasto czy zanocować w hotelu Agro-Kociewie. Zmieni się też wygląd Parku Miejskiego, który zostanie przebudowany i uporządkowany. Nowe oczko wodne, fontanna, Wierzyczanka bardziej wyeksponowana i podświetlona oraz promenada spacerowa to tylko nieliczne z odnowionych atrakcji, które będą zachęcać do odwiedzenia tego miejsca.

cały szlak

Na ryby i bezkrwawe łowy

Jezioro Kochanka przyciągnie wędkarzy i ornitologów. Ruiny starej przepompowni zostaną przerobione na wieżę widokową do obserwacji ptaków wodnych. Nowa stanica wędkarska pozwoli łowić ryby, zarówno z przybrzeżnych pomostów, jak i odpływających stąd łodzi. Na miłośników nordic-walking czekać będzie kilka specjalnych ścieżek. Po drodze – miejsca do odpoczynku, specjalne tablice informacyjne, opisujące zwierzęta i rośliny, występujące w tych miejscach oraz miejsca do biwakowania.

jesioro Kochanka

Rowerem ze Starogardu do Skarszew

Powstanie nowego szlaku turystycznego jest związane z planami Nadleśnictwa Starogard. Ma też połączyć się ze ścieżką rowerową na odcinku Skarszewy–Borówko-Bolesławowo, wybudowaną przez władze Skarszew. Dzięki temu połączeniu powstanie jedna długa trasa turystyczna wiodącą przez najbardziej malownicze tereny między obu miastami.

Cała inwestycja ma kosztować prawie 13 milionów złotych. Starogard ubiega się o dofinansowanie z Unii Europejskiej w kwocie niemal 11 milionów. Jeśli uzyska dotację, z budżetu miasta trzeba będzie dołożyć 1.9 mln.
Projekt o nazwie „Zachowanie wartości przyrodniczych i krajobrazowych korytarza ekologicznego rzeki Wierzycy przez ochronę bioróżnorodności oraz ukierunkowanie wykorzystania terenu” został zgłoszony do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Będzie realizowany we współpracy z Gminą Starogard Gdański.
Decyzja o jego ewentualnej realizacji zapadnie w II kwartale 2016 roku.

Zapisz