Już w najbliższą niedzielę

W tym roku minęła 100. rocznica urodzin papieża św. Jana Pawła II. Z tej okazji Starogardzkie Centrum Kultury zorganizowało nagranie poematu „Profile Cyrenejczyka”, którego premiera online odbędzie się 13 grudnia 2020 r. o godz. 16:00.

Poemat wyreżyserowała Hanna Szubarczyk wraz z zespołem. Muzyka, którą specjalnie do tego poematu skomponował Sławomir Hoduń była wielokrotnie nagradzana. Pojedyncze utwory były interpretowane i wykonywane przez artystów śpiewających poezje śpiewaną. Poemat słownie i muzycznie zaprezentują osoby związane z SCK i starogardzką kulturą. W tym wyjątkowym czasie kwarantanny tekst nabrał szczególnego znaczenia.

Karol Wojtyła w 1958 roku, w „Tygodniku Powszechnym” pod pseudonimem Andrzej Jawień opublikował napisany rok wcześniej poemat „Profile Cyrenejczyka”.

16 maja 1999 r. na scenie sali widowiskowej Starogardzkiego Centrum Kultury młodzież m. in. z I Liceum Ogólnokształcącego w Starogardzie Gdańskim wystawiła ten tekst w reżyserii polonistki Hanny Szubarczyk, do muzyki skomponowanej przez Sławomira Hodunia. Wydarzenie sprzed dwudziestu jeden lat było owacyjnie przyjęte przez starogardzką publiczność. Tym bardziej, że pokryło się w czasie z przygotowaniami do przyjazdu papieża do Polski i Pelplina.

Wracając do tamtego momentu oraz chcąc uczcić 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II SCK zaprasza do obejrzenia premiery spektaklu na kanałach Starogardzkiego Centrum Kultury: Facebook https://www.facebook.com/sck.stg i YouTube https://www.youtube.com/watch?v=_szg1gjpAtc oraz na stronie internetowej http://www.sck.art.pl

/SCK/