Jubileuszowy koncert dla mecenasa kultury

Młodzi instrumentaliści z orkiestry kameralnej Pro Simfonica ponad 18 lat ubarwiają dźwiękami Starogard i okolice. Od 13 lat towarzyszy im grupa wokalna „Singers Novi”. 11 października 2019 roku w kinie Sokół wspólnie zagrali i zaśpiewali dla wyjątkowej osoby. Koncert dedykowali Stefanowi Lubawskiemu.

Każdy występ zespołów Pro Simfonica i Singers Novi to wyjątkowa muzyczna podróż po świecie. Czarują smyczkami, klawiszami i instrumentami dętymi, czarują głosami, wywołując za każdym razem salwy braw. 11 października w kinie Sokół zagrali i zaśpiewali dla wieloletniego mecenasa kultury Stefana Lubawskiego. Swoim występem podziękowali mu za wsparcie i opiekę.

Pro Simfonica  i Singers Novi dedykowali swój koncert Stefanowi Lubawskiemu

Nikt z zaproszonych gości nie spodziewał się takiej niespodzianki, którą przygotowali wokaliści i instrumentaliści. Jubileuszowy Koncert okazał się również niespodzianką dla samego Stefana Lubawskiego, który tego dnia świętował również swoje urodziny.

Urodzinowe 100-lat w wykonaniu obu zespołów był dla mecenasa niewątpliwie pięknym podarunkiem. Otrzymał kwiaty i prezenty. Życzenia i podziękowania złożyły mu również dyrektor Starogardzkiego Centrum Kultury Ewa Roman, a w imieniu Prezydenta Miasta – rzecznik prasowy Magdalena Dalecka.

W imieniu obu zespołów życzenia i podziękowania złożył Stefanowi Lubawskiemu Wojciech Gdaniec

– Szanowny Panie Stefanie – powiedział Wojciech Gdaniec – wykorzystaj ten dzień obiema rękoma, obejmij go. Przyjmij ochoczo co niesie ze sobą światło, powietrze i życie, jego uśmiech, płacz i cały cud tego dnia. Dzisiejszy Koncert Jubileuszowy był Tobie dedykowany. W imieniu całej rzeszy młodzieży pragnę Panu podziękować za wsparcie i opiekę nad moimi zespołami Pro Simfonica i Singers Novi. Ten koncert nazwaliśmy jubileuszowym bowiem zbiega się z jubileuszem Pańskich urodzin. Życzymy Panu zdrowia, pomyślności, wielu podróży, wielu połowów i urzeczywistnienia Pańskich marzeń. Wszystkiego najlepszego – powiedział Wojciech Gdaniec.

Stefan Lubawski odbiera życzenia i prezenty od zespołu Singers Novi

– Wszystko co dzisiaj się dzieje, karze mi jeszcze długo żyć. Dziękuję za życzenia, kwiaty i prezenty. Na tyle na ile zdrowie pozwoli, obiecuję dbać o tę młodzież, o całe to towarzystwo. Dziękuję za ten wspaniały koncert i Państwa w nim udział – powiedział Stefan Lubawski.

Oba zespoły – Pro Simfonica i Singers Novi powstał z inicjatywy Wojciecha Gdańca. Uznany w Starogardzie dyrygent, widząc u absolwentów klas instrumentów smyczkowych Starogardzkiej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia chęć dalszego rozwoju, postanowił stworzyć dla nich najpierw orkiestrę kameralną, a potem grupę wokalną.

Pro Simfonica

Pro Simfonica pierwsze próby muzycy rozpoczęła się w 2001 roku w Starogardzkim Centrum Kultury. Wówczas obok młodzieży grającej na instrumentach smyczkowych, pojawiły się także: flet i klarnet. Wkrótce brzmienie orkiestry ubogaciły dźwięk trąbki i saksofonu oraz instrumentów perkusyjnych. Przez te wszystkie lata przez zespół przewinęło się niemal stu instrumentalistów.

Wokalistki zespołu Singers Novi

Z kolei pomysł utworzenia grupy wokalnej zrodził się zimą 2003 roku. W pierwszym składzie pojawiła się część instrumentalistów z orkiestry kameralnej oraz grupa chórzystów. Jednym z nich jest Beata Sprengel, która płynnie przeszła z Pro Symfoniki do składu wokalnego.

– To kim dzisiaj jestem w dużej mierze jest efektem bycia członkiem zespołu – mówi Beata Sprengel. – Mam tu męża, jest ze mną siostra, a moi najlepsi przyjaciele wywodzą się z zespołów, w których spędziliśmy wiele wspólnych lat. Pan Wojtek czasem nazywa nad swoimi „dużymi dziecmi” i to się zgadza. Bywa, że podczas piątkowych prób ciężko o powagę i skupienie, ale właśnie taka odskocznia, jaką dają nam te próby i wspólne spotkania, dodaje nam siły na kolejny zabiegany tydzień – dodaje wokalistka.

Z kolei Krzysztofia Princ-Kruczek swoją przygodę ze śpiewaniem w zespole Singers Novi rozpoczęła trzy lata temu. Jest rodowitą starogardzianką, chociaż obecnie mieszka w Rumi. Do zespołu dołączyła z sentymentu do muzycznych chwil spędzonych właśnie w szkole muzycznej. – Przy Singersach czuję się jak dziecko wolne od stresu i napięć. Na próbach panuje niepowtarzalna atmosfera, która sprawia, że człowiek wychodzi jak nowonarodzony – powiedziała Krzysztofia Princ-Kruczek.

Wiolonczelistki zespołu Pro Simfonica

Wokaliści jednym głosem mówią, że trudno jest zerwać z nałogiem, który nazywa się „Singers Novi”. I dobrze, bowiem oba zespoły przysparzają starogardzianom wielu emocji. Ich koncerty przyciągają rzeszę mieszkańców złaknionych pięknych dźwięków, którymi mogą się raczyć podczas występów obu zespołów.

Zespół Pro Simfonica obecnie tworzy 18 absolwentów i uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Starogardzie Gdańskim. Utwory, które wykonują, są instrumentowane i opracowywane przez założyciela zespołu, dyrygenta i „klawiszowca” w jednym- Wojciecha Gdańca. Najczęściej sięgają po muzykę okresu renesansu, baroku, romantyzmu, klasycyzmu, ale mają też w swoim repertuarze utwory lżejszego gatunku, zaliczane do nurtu muzyki rozrywkowej, tanecznej, jazzowej i filmowej.

Wokaliści zespołu Singers Novi

Zespól Singers Novi składa się z 20 wokalistów. Śpiewają a capella oraz z towarzyszeniem orkiestry „Pro Simfonica”. Wykonując utwory zaczerpnięte z gatunków muzycznych, takich jak: jazz, gospel, muzyka filmowa, musicalowa.

Piątkowy koncert był dowodem, że wspólne granie i śpiewanie sprawia radość. Radość nie tylko muzykom, ale również odbiorcom. W piątkowy wieczór, 11 października artyści sprawili radość nie tylko Jubilatowi, ale ponad setce mieszkańców. Wszyscy wrócili do domów z pięknymi wrażeniami.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl