Jubileusz połączony z wernisażem. Galeria A zaprasza

W 2017 roku swoje 40-te urodziny obchodzi Galeria A im. Michała Faryseja. Należy do grona najdłużej działających galerii sztuki w Polsce. Od samego początku funkcjonuje w Starogardzkim Centrum Kultury. Z okazji swojego jubileuszu zaprasza na dwa wernisaże – malarstwa i rysunku Stanisława Baja oraz „Kolekcje Sztuki Polskiej ze zbiorów prywatnych”.

Zaczęło się od „Saloniku Sztuki”, który powołał do życia Michał Farysej – najważniejsza postać w historii Galerii. W 1977 roku – kiedy wystawy stały się cykliczne i rozpoczęto współpracę z Biurem Wystaw Artystycznych (BWA) w Sopocie – Salonik zamienił się w Galerię A.

Pomysł na nawę Galerii ma proste wytłumaczenie. Litera „A” jest pierwsza w alfabecie, a Galeria była pierwszym z prawdziwego zdarzenia miejscem wystawienniczym w Starogardzie. Przez czterdzieści lat jej istnienia, przez jej mury przewinęło się setki tysięcy dzieł, obrazów, fotografii, rzeźb i rysunków. Dzieło Michała Faryseja, kontynuowane dalej przez Bogumiłę Landowską (1992-2003). a od 2003 Adama Jakuba Harasa, nieprzerwanie spełnia rolę swoistego salonu artystycznego w mieście. Dzięki szerokim kontaktom z artystami w całej Polsce, spadkobiercy Faryseja kontynuują zapoczątkowaną przez niego cenną tradycję wystawienniczą w naszym mieście. W 2007 roku z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Kociewskiej – Galerii A nadano imię Michała Faryseja, który zmarł w 1992 roku.

Do dzisiaj w Galerii zaprezentowało swoją twórczość ponad 600 artystów z Polski i zagranicy. Część z nich rozpoczynała swoją przygodę ze sztuką, dla innych prezentacja prac była jedną z wielu wystaw w bogatym dorobku artystycznym. Wszyscy zaś zapisali się trwale w historii galerii, tworząc jej barwną kronikę.

Urodzinowe święto zbiegnie się z planowanymi w Galerii wystawami. Z okazji jubileuszu Galerii 15 września 2017 roku odbędzie się wernisaż pt. „Kolekcje Sztuki Polskiej ze zbiorów prywatnych”. Wystawa będzie czynna do 25 października br. Natomiast 20 października 2017 roku organizatorzy zapraszają na wernisaż malarstwa i rysunku Stanisława Baja, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – jednego z najbardziej cenionych malarzy w Polsce. Oba wernisaże rozpoczną się o godz. 18.00.

Pracownicy Galerii A
Michał Farysej – założyciel Galerii A, prowadził galerię w latach 1977-1992
Bogumiła Lewandowska – pracownik galerii od 1977 roku, prowadziła galerię w latach 1992-2003
Marek Wdziękoński – pracownik galerii w latach 1991-1993
Józef Olszynka – pracownik galerii od 1991 roku do chwili obecnej
Adam Jakub Haras – pracownik galerii od 1992 roku, prowadzi galerię od 2003 roku do chwili obecnej

/źródło – Starogardzkie Centrum Kultury/