Józef Piłsudski na muralu w Starogardzie

W Starogardzie powstał nowy mural z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego. To pomysł Spółdzielni Mieszkaniowej „Kociewie”. Ma wyrażać pamięć mieszkańców o dniu odzyskania przez Polskę niepodległości.

Mural pojawił się na jednej ze ścian bloku os. 60-lecia ONP 4B. Wymalowana została na niej wielkoformatowa postać wybitnego polskiego wodza – Józefa Piłsudskiego na ukochanej klaczy Kasztance. Jest to replika obrazu Wojciecha Kossaka z 1928 roku, który uwiecznił na płótnie jedną z najważniejszych postaci w historii narodu polskiego.

– W 2018 roku będziemy obchodzić w kraju bardzo ważną rocznicę – 100 lat Odzyskania Niepodległości Polski – powiedziała Ewa Sommerfeld wiceprezes SM „Kociewie”. – W przyszłym roku minie dokładnie 40 lat od daty powstania osiedla, które notabene powstało w 60.rocznicę odzyskania niepodległości. Podejmując wyzwanie, postanowiliśmy połączyć mural z tymi wydarzeniami. Obraz ma przypominać wszystkim mieszkańcom miasta zarówno rok, w którym odzyskaliśmy wolność, jak i postać, która o tę wolność walczyła.

Autorem projektu jest znany w Starogardzie artysta malarz i grafik, wykładowca ASP w Gdańsku autor wielu prestiżowych wystaw w kraju i na świecie – dr hab. Dariusz Syrkowski.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl