„Johann Sebastian Bach na nowo odkryty” konkurs pianistyczny w Starogardzie

11 maja 2016 roku w starogardzkiej Szkole Muzycznej odbył się IV Konkurs Pianistyczny „Johann Sebastian Bach na nowo odkryty”. W konkursie uczestniczyło 12 uczniów szkół muzycznych z Gdańska, Olsztyna, Gorzowa Wlkp., Płońska, Malborka, Kartuz i Starogardu Gd. Najlepszymi pianistami zostali Maja Wituska z Płońska i Mirion Augustyn Łajming z Kartuz.

Państwowa Szkoła Muzyczna im. Witolda Lutosławskiego w Starogardzie Gdańskim po raz czwarty gościła w swoich murach najlepszych młodych pianistów z północnej i środkowej Polski. Uczniowie szkół muzycznych zaprezentowali po dwa utwory J. S. Bacha – jeden obowiązkowy i jeden dowolny.

Konkurs poprzedził występ uczniów klasy 3 cyklu 6-letniego Państwowej Szkoły Muzycznej w Starogardzie, które zinterpretowały II Suitę h-moll Bacha poprzez ruch i taniec, wywołując zachwyt wszystkich uczestników, nauczycieli i rodziców. Pianiści prezentowali bardzo wysoki i wyrównany poziom, co zauważył przewodniczący jury prof.dr hab. Andrzej Artykiewicz.  Konkursowi towarzyszyło mnóstwo emocji i sporo stresu.

Dominika Wrzochalska – jedna z uczestniczek-  zapytana, jak długo przygotowywała się do konkursu, odpowiedziała – ćwiczę co dzień po pół godziny od dwóch miesięcy. Nie trzeba ćwiczyć długo, ale systematycznie. Muzyką zaraził mnie wujek. W domu stało pianino. Kiedy byłam mała przyglądałam mu się, aż pewnego dnia postanowiłam, że będę grać tak jak on. Spełniłam swoje marzenie.

Wśród nagrodzonych znaleźli się:

– w I kategorii – I miejsce- Maja Witulska z Płońska; II miejsce – Dominika Wrzochalska z Malborka i III miejsce – Mateusz Viegas – Wesołowski z Gdańska.

Wyróżnienia otrzymali: Marta Aleksandra Jesionowska z Dywit oraz Bruno Pałys z Gorzowa Wlkp.

– w II kategorii – I miejsce –Mirion Augustyn Łajming z Kartuz; II i III miejsce – nie przyznano

Wyróżnienie otrzymali: Anna Kosiedowska ze Starogardu Gd. oraz Alicja Reszczyńska z Gdańska.

W środowisku nauczycieli oraz młodych muzyków, konkurs jest ważnym i oczekiwanym wydarzeniem muzycznym. Jego celem jest promocja twórczości kompozytora i muzyki poważnej wśród młodzieży.

Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Artystyczne „Pro….” przy współpracy Państwowej Szkoły Muzycznej im. Witolda Lutosławskiego w Starogardzie Gdańskim. Konkurs odbył się pod patronatem Prezydenta Miasta i Starosty Powiatowego.

Magdalena Dalecka

Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta
tel.: 58 530 6060
magdalena.dalecka@um.starogard.pl