Jesteśmy gotowi na zimę

W związku ze zbliżającym się sezonem zimowym, 14 listopada w Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie zarządców dróg i służb zaangażowanych w koordynowanie działań zapewniających utrzymanie bezpieczeństwa i porządku na terenie miasta.

Intensywne opady śniegu, czy gołoledź mogą utrudniać ruch w mieście, dlatego zanim zima zaatakuje warto przypomnieć sobie kilka istotnych informacji. W Starogardzie odśnieżaniem ulic, chodników, ścieżek rowerowych, przystanków autobusowych i parkingów zajmuje się Miejski Zakład Komunikacji. Do dyspozycji posiada m.in. 4 pługopiaskarki, 7 ciągników z pługami i piaskarkami do odśnieżania chodników, parkingów i dróg gruntowych, 5 ładowarek do sporządzania i załadunku mieszanki, odśnieżania i wywozu śniegu z ulic.

Telefony alarmowe
W przypadku intensywnych opadów śniegu bądź powstania niebezpiecznych oblodzeń na drogach i chodnikach mieszkańcy mogą zgłosić to do dyspozytora zimowego utrzymania dróg. Dyżur pełniony jest całodobowo pod numerem telefonu 58/56-230-02 lub kom. 661 969 331.

Obowiązki mieszkańców
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz regulaminem czystości w mieście, właściciele nieruchomości muszą sami dbać o odśnieżanie dróg i chodników w granicach swoich posesji. Dotyczy to spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych, administracji budynków, firm, a także osób prywatnych. Ich obowiązkiem jest oczyszczanie ze śniegu, lodu i błota oraz innych zanieczyszczeń chodników położonych bezpośrednio przy granicy nieruchomości, niezależnie od tego czyją stanowią własność.

Ważne jest też, aby kierowcy (szczególnie w porze nocnej) nie pozostawiali pojazdów na ulicach, gdyż utrudnia to usunięcie śniegu z jezdni, a niejednokrotnie uniemożliwia przejezdność.

Informujemy również, że na terenie Gminy Miejskiej Starogard Gdański poza drogami gminnymi zlokalizowane są drogi innych zarządców. Wszelkie uwagi dotyczące zimowego utrzymania poniższych dróg należy kierować odpowiednio:
1. Drogi krajowe (droga nr 22, ulice: Zblewska, Jagiełły, Sikorskiego i Mickiewicza) Obwód Drogowy w Bytoni, tel. 516 008 640
2. Drogi wojewódzkie (droga nr 222, ulice: Gdańska, Al. Niepodległości, Pomorska i Pelplińska) Rejon Dróg Wojewódzkich w Starogardzie Gdańskim tel. 58 56-269-70 lub 609-690-207
3. Drogi powiatowe (ulice: Skarszewska, Lubichowska, Droga Owidzka i odcinek drogi ok. 150m od drogi krajowej nr 22 w kierunku na Rywałd) Zarząd Dróg w Starogardzie Gdańskim tel. 58/ 532-14-01 lub 58/ 562-34-61

Magdalena Nowak

Wydział Informacji Społecznej
tel.: 58 530 6061
magdalena.nowak@um.starogard.pl