Jesteśmy gotowi na atak zimy

Utrzymanie dróg gminnych to zadanie Gminy Miejskiej, która realizuje je we współpracy z Miejskim Zakładem Komunikacji oraz zarządcami dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych. 15 listopada w Urzędzie Miasta Starogard Gdański odbyło się spotkanie pod nazwą „Akcja ZIMA”. Uczestniczyli w nim wiceprezydent Tadeusz Błędzki, koordynatorzy akcji z ramienia magistratu, przedstawiciele służb porządkowych, ratowniczych oraz zarządcy dróg.

Koordynatorem zimowego utrzymania dróg w Starogardzie Gdańskim jest Miejski Zakład Komunikacji. Odśnieżaniem objęte zostaną wszystkie ulice, chodniki, ścieżki rowerowe, przystanki autobusowe i parkingi. Są przygotowane skrzynie z piaskiem i materiał do posypywania oblodzeń. Pełen stan gotowości potwierdzili też zarządcy dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych oraz służby porządkowe i ratownicze.

Wszyscy uczestnicy zapewnili, że w zakresie swoich obowiązków są przygotowani do odśnieżania i zabezpieczenia dróg i mieszkańców w razie ataku zimy. Każdy zarządca przedstawił swój potencjał techniczny do zimowego utrzymania, liczbę sprzętu, jednostek i materiałów niezbędnych do posypywania oblodzonych ulic i chodników. Każdy potwierdził lub zaktualizował również numer telefonu do dyżurnego, odpowiedzialnego za „Akcję ZIMA”. Ustalono zakresy i podzielono obowiązki.

Spotkanie robocze na temat stanu przygotowania służb i instytucji do zimy 2022/2023. 

W przypadku intensywnych opadów śniegu bądź powstania niebezpiecznych oblodzeń na drogach i chodnikach mieszkańcy Starogardu Gdańskiego mogą zgłosić to do dyspozytora MZK. Dyżur pełniony jest całodobowo pod numerem telefonu:

58/56-230-01 lub 661 969 331

W sytuacjach kryzysowych należy dzwonić wyłącznie pod numer alarmowy 112.

Dyżurny Operacyjny Państwowej Straży Pożarnej, tel. 47 741 85 00, 47 741 85 01.

Jeżeli chodzi o drogi krajowe, wojewódzkie, powiatowe, gminne i wewnątrzosiedlowe, należy pamiętać że obowiązek zimowego utrzymania tych ulic spoczywa na:

1. za drogi krajowe (droga krajowa nr 22, ulice: Zblewska, Jagiełły, Sikorskiego i Mickiewicza) odpowiada Obwód Drogowy w Bytonii, tel. 501 026 646.
2. za drogi wojewódzkie (droga wojewódzka nr 222 – ulice: Gdańska, Al. Niepodległości, Pomorska i Pelplińska) odpowiada Rejon Dróg Wojewódzkich w Starogardzie Gdańskim, tel. 58 56 269 70 lub 609 690 207.
3. za drogi powiatowe (ulice: Skarszewska, Lubichowska, Droga Owidzka i odcinek drogi ok. 150 m od drogi krajowej nr 22 w kierunku na Rywałd) odpowiada Powiatowy Zarząd Dróg w Starogardzie Gdańskim, tel. 58 532 14 01.

Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz regulaminem czystości w mieście, mieszkańcy – właściciele nieruchomości muszą sami też dbać o odśnieżanie dróg i chodników w granicach swoich posesji. Dotyczy to również spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, administracji budynków, firm i osób prywatnych. Obowiązkiem każdego jest oczyszczanie ze śniegu, lodu i błota oraz innych zanieczyszczeń chodników, położonych bezpośrednio przy granicy nieruchomości, niezależnie od tego czyją stanowią własność.

– Zgodnie z ustaleniami pracownicy zaangażowani w „Akcję ZIMA” będą pracować w systemie „akcyjnym”, czyli w zależności od pogody. Dyżury pełnimy całodobowo – zaznaczył dyrektor Miejskiego Zakładu Komunikacji Wojciech Szambowski.

Zastępca Prezydenta Miasta ds. Techniczno-Inwestycyjnych Tadeusz Błędzki podziękował uczestnikom spotkania za gotowość do akcji i współpracę. Życzył też wszystkim łagodnej zimy.

Fot. Małgorzata Rogala

Małgorzata Rogala

Zastępca Naczelnika Wydziału Informacji Społecznej
Redaktor Naczelna „Starogardzkiego Ratusza”
tel.: 58 530 6061
malgorzata.rogala@um.starogard.pl