Jedno z najnowocześniejszych miasteczek rowerowych na Pomorzu otwarte w Starogardzie Gdańskim

W środę 15 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 3 przy ul. Traugutta odbyli pierwszą jazdę w nowo wybudowanym w Starogardzie miasteczku rowerowym. Nieprzypadkowo byli jego pierwszymi użytkownikami. Obiekt mieści się przy ich szkole. Oficjalnie otworzył go Prezydenta Miasta i Dyrektor PSP 3. Od tego dnia mogą z niego korzystać wszyscy mieszkańcy w wieku powyżej 7 lat.

— Projekt budowy miasteczka rowerowego zwyciężył w 7 edycji Budżetu Obywatelskiego 2022 roku. Miasteczko według tego projektu miało być prostsze i uboższe. Stało się inaczej. Sięgnęliśmy po dodatkowe pieniądze z Funduszu Spójności Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dokładnie po 453 tys. zł. To pozwoliło nam opracować nowy znacznie bogatszy projekt, którego efekty widzimy tu dzisiaj. Dzięki cierpliwości, skuteczności i wytrwałości mamy w Starogardzie profesjonalne miasteczko do nauki przepisów ruchu drogowego oraz podstaw praktycznego zachowania się w ruchu drogowym.  Jedno z najładniejszych i najnowocześniejszych miasteczek na Pomorzu. Gratuluję i cieszę się, że takie miejsce powstało właśnie w Starogardzie – powiedział prezydent miasta Janusz Stankowiak.

Pierwszymi użytkownikami miasteczka ruchu drogowego w Starogardzie byli uczniowie PSP3

Starogardzkie miasteczko ruchu drogowego wyróżnia jakość, komfort i bezpieczeństwo. Zminiaturyzowane jezdnie mają bitumiczną nawierzchnię. Są jedno i dwupasmowe. Na trasach krzyżują się równorzędnie i podrzędnie. Znajdują się tam skrzyżowanie z pierwszeństwem łamanym, z ruchem okrężnym oraz sygnalizacją świetlną. Pełen zakres możliwości, występujących w ruchu drogowym, z którymi warto zaznajomić się w praktyce, zanim wyjedzie się na ulicę w mieście.

Miasteczko Rowerowe przy PSP 3 w Starogardzie otwarte

W środę 15 listopada Prezydent wraz z dyrektorem PSP 3 Robertem Jurkiem oficjalnie przekazali obiekt do użytku. Pierwszymi jego użytkownikami byli uczniowie PSP 3. Na swoich rowerach odbyli pierwszą jazdę z zachowaniem zasad ruchu drogowego.

Dyrektor Szkoły Podstwowej Nr 3 Robert Jurek podziękował władzom miasta i wykonawcy za budowę Miasteczka Rowerowego przy PSP Nr 3

— Bardzo dziękuję władzom miasta za budowę tego miasteczka. Dziękuję moim współpracownikom, rodzicom, byłym uczniom i sympatykom szkoły, którzy pomogli nam w promocji naszego projektu w Budżecie Obywatelskim. Dziękuję też pracownikom Wydziału Inwestycyjno-Technicznego za nadzorowanie prac budowlanych oraz firmie STRABAG za fachowe ich wykonanie. Cieszę się, że nasz projekt budowy tego miasteczka ujrzał światło dzienne w znacznie rozszerzonym zakresie. Ta inwestycja znakomicie wpisuje się w jedno z zadań szkoły, jakim jest wychowanie komunikacyjne, szeroko rozumiane bezpieczeństwo i skuteczne rozpowszechniane ekologicznych środków transportu. Starogardzkie Miasteczko poprzez aranżację i układ stwarza też przyjemną przestrzeń do aktywnego spędzania czasu i budowania pozytywnych relacji rówieśniczych – powiedział dyrektor szkoły Robert Jurek.

W środowy spotkaniu uczestniczyło wielu gości. M.in. wiceprezydent Tadeusz Błędzki, wiceprzewodniczący Rady Miasta Marek Jankowski, radni Rady Miasta Artur Cybula i Jan Strzelczyk, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego podinsp. Mariusz Bucikiewicz. Obecny był też Komendant Straży Miejskiej Jarosław Cysarczyk, kierownik budowy Jacek Łoński, pracownicy Wydziału Techniczno -Inwestycyjnego i Wydziału Inicjatyw Gospodarczych, pracownicy szkoły i dyrektorzy szkół podstawowych.

Od lewej: wiceprezydent Miasta Tadeusz Błędzki, wiceprzewodniczący Rady Miasta Marek Jankowski i radny Rady Miasta Artur Cybula

— Miasteczko robi niesamowite wrażenie. Swoją miniaturowością przypomina mi kolejkę, która bawiłem się w dzieciństwie. Jest estetyczne i zachęca do nauki. Bardzo się cieszę, że mamy taki piękny obiekt w mieście, który służyć będzie pogłębianiu wiedzy na temat ruchu i bezpieczeństwa na drodze – powiedział radny Rady Miasta Artur Cybula..

Profesjonalne miejsce do nauki ruchu drogowego podczas jazdy na rowerze i hulajnodze

W przyszłości chętnych do wyrobienia karty rowerowej, jazdy na rowerach czy hulajnogach w tym elektrycznych zgodnie z przepisami ruchu drogowego uczyć będzie nauczyciel techniki ze Szkoły Podstawowej Nr 3. Dyrektor szkoły zapewnił też o współpracy ze starogardzką Policją i Strażą Miejską w celu organizacji zajęć profilaktycznych w ramach prowadzonej przez te jednostki edukacji.

Uczniowie SPS 3 w trakcie jazdy próbnej w nowo wybudownaym miasteczku rowerowym.

Z Miasteczka korzystać mogą wszyscy mieszkańcy w wieku od 7 lat. Przy czym dzieci w wieku od 7-10 lat powinny korzystać z urządzeń pod opieką rodziców bądź opiekunów. Korzystanie z Miasteczka Ruchu Drogowego dozwolone jest tylko na rowerze, hulajnodze lub pieszo. Ważne, że w tym miasteczku można jeździć również ma hulajnogach elektrycznych i ćwiczyć w praktyce właściwe zachowania w ruchu drogowym.

Dodatkowe korzyści projektu dla szkoły i poprawy bezpieczeństwa w mieście

Oprócz Miasteczka goście zobaczyli dodatkowe narzędzia edukacyjne z zakresu ruchu drogowego, w które szkoła została wyposażona w ramach inwestycji. W specjalnym pomieszczeniu zobaczyli jak działają symulator roweru, trenażer reakcji czasu, symulator zderzenia oraz symulator przejścia dla pieszych. Symulator zderzenia wypróbowali nawet Prezydent Miasta i radny Artur Cybula. 

Prezydent Miasta Janusz Stankowiak wypróbował działanie symulatora zderzeń

Jak wspomniał Prezydent projekt objął też wyznaczenie trzech przejść dla pieszych w okolicy Szkoły Podstawowej nr 6 oraz niepublicznego przedszkola. Podkreślił, że celem projektu była poprawa bezpieczeństwa dzieci uczęszczających do tych placówek. Dwa przejścia pojawiły się na ulicy Ks. Kalinowskiego i jedno na ulicy Świętojańskiej.

Wyznaczone przejście dla pieszych na ulicy Świętojańskiej.

Cała inwestycja kosztowała ponad 820 tys. zł.

fot. Magdalena Dalecka